"Těší mě reprezentovat Česko." Ruska Kaščejevová si vyřizuje trvalý pobyt, její film má šanci na Oscara

Studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva), jejíž film Dcera byl nominován na Oscara v kategorii krátký animovaný film, může získat trvalý pobyt v České republice. Předtím ale musí získat dlouhodobý pobyt, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kaščejevová, která má ruské občanství, je nyní v ČR na studijním pobytu.

Přidejte svůj názor

ministerstva
doporučujeme

Kaščejevová odlétá se svým filmem na festival Sundance a připravuje nový film. Zaorálek jí dnes za úspěchy s filmem Dcera, kterými reprezentuje ve světě českou kinematografii, poděkoval.

"Myslím si, že už všichni jsou přesyceni počítačovou animací, ´třidéčkem´, mám ráda ruční práci, když jsou vidět otisky rukou na loutkách. Je to dobrý trend, mám z toho velkou radost," uvedla autorka filmu. "Těší mě, že mohu reprezentovat Českou republiku, naši katedru (animované tvorby na FAMU). Od prvního ročníku nám dovolují svobodu, můžeme experimentovat, zkoušet i bláznivé věci, které nás napadnou, a děkuji za to, že mohu v takové atmosféře tvořit," doplnila.

Podle Zaorálka se její trvalý pobyt v ČR už vyřizuje. "Jsme domluveni s ministerstvem vnitra, že jsme schopni celý proces absolvovat. Paní Kaščejevová musí dodat pár věcí, zrovna jsem jí tady dnes přinesl jeden papír," řekl Zaorálek.

Kaščejevová nyní odjíždí na festival nezávislých filmů Sundance, kde bude Dcera soutěžit s dalším českým filmem SH_T HAPPENS, který natočili Michaela Mihályi a Dávid Štumpf.

Producent filmu Dcera Martin Vandas uvedl, že účast či případný úspěch v Sundance může "v hlavách akademiků ještě leccos změnit". I soutěž na Sundance je součást promo k filmu. "Na propagaci filmu teď denně pracuje deset lidí, jednáme s novináři, máme osobní jednání s lidmi, kteří o film projevili zájem," uvedl. Do Los Angeles Kaščejevová odlétá asi 3. února, vyhlašování Oscarů je 9. února.

Vandas dnes uvedl, že mezi množstvím jednání, která všichni kolem filmu absolvují, patří také jednání s filmovou akademií o počtu vstupenek na slavnostní ceremoniál. "Zatím máme dvě," řekl.

Kaščejevová se narodila v Tádžikistánu a později studovala v Moskvě hudbu. Loni na FAMU ukončila bakalářské studium a pokračuje v magisterském. Je občankou Ruské federace. Již v minulosti získala za film To Accept ocenění na festivalu v Cannes.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O krok blíž k zisku Oscara? Film Dcera má cenu z festivalu Sundance

29.01.2020 10:07 Český snímek Dcera režisérky Darji Kaščejevové zvítězil na americkém festivalu nezávislých filmů…

Kandidáti na Oscara hodovali v Hollywoodu. Jídlo bylo veganské, chválí…

28.01.2020 07:44 Hollywoodské hvězdy jako Brad Pitt či Al Pacino, ale i málo známí filmoví tvůrci se v pondělí v Los…

RECENZE: Kluci a holky z nacistické školky. Vtipný, drsný i dojemný…

27.01.2020 18:46 RECENZE – Šest nominací na Oscara a spousty dalších ocenění. Kritický i divácký úspěch. Ale také…

Kina ovládla komedie Příliš osobní známost, navzdory zdrcující kritice

27.01.2020 16:22 Koprodukční snímek Příliš osobní známost, který je adaptací stejnojmenné knihy slovenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama