V Benátkách začne filmový festival, s rouškami a méně filmy

Roušky a dezinfekční gely, měření teploty u vchodů, nákup vstupenek pouze online či fanoušci v bezpečné vzdálenosti od červeného koberce - i tak bude vypadat letošní Mezinárodní filmový festival v Benátkách.

Film, ilustrační foto

Kvůli pandemii covidu-19 představí 77. ročník nejstaršího filmového festivalu světa, který začíná ve středu a potrvá do 12. září, také méně filmů než obvykle a některé jeho sekce jsou letos zrušeny či vysílány online.

Festival v Benátkách je letos prvním velkým mezinárodním filmovým festivalem, který se koná nevirtuálně po vypuknutí covidové pandemie. Kvůli ní byl letos zrušen například i festival v Cannes a ani MFF v Karlových Varech se tento rok v klasickém formátu nekoná.

"Pozvali jsme 63 filmů do tří kategorií. Letos máme méně amerických filmů než obvykle, ale máme hodně filmů z Indie, Brazílie a samozřejmě z Evropy," popsal letošní přehlídku ředitel festival Alberto Barbera. "Naštěstí většina z pozvaných filmových delegací je ochotná přijet. Jen některé ze zemí jako Brazílie či Indie nesmí cestovat do Itálie," dodal. Cestující ze států mimo schengenský prostor musí podstoupit jeden test na koronavirus před cestou a druhý v Benátkách.

Přesto festival o celebrity ani letos nepřijde. Na benátský ostrov Lido dorazí mimo jiné britská herečka Tilda Swintonová, která převezme Zlatého lva za celoživotní dílo, americký herec Matt Dillon či australská herečka Cate Blanchettová. Ta letos předsedá porotě hlavní soutěžní sekce, v níž usedne i Dillon, loni přijela do Benátek představit snímek Joker amerického režiséra Todda Philipse, který pak získal hlavní cenu festivalu - Zlatého lva za nejlepší film.

O tuto cenu se letos uchází 18 snímků. Po kritice z dřívějších let kvůli malému počtu filmů režírovaných ženami bude o Zlatého lva soutěžit osm snímků režisérek; loni to byly jen dva. Český zástupce letos v hlavní soutěži není, loni se do ní film českého režiséra po čtvrtstoletí dostal. Snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče vyvolal velkou pozornost a sklidil ovace i rozporuplná hodnocení kritiků. Z města na laguně si odvezl od studentské poroty ocenění Film pro UNICEF (Cinema for UNICEF).

Počet akreditovaných účastníků bude podle odhadu ředitele festivalu oproti loňsku zhruba poloviční. U vstupů do festivalového areálu bude kromě obvyklých bezpečnostních prohlídek návštěvníkům měřena teplota. Pokud skenery zjistí více než 37,5 stupně, nebude dotyčný vpuštěn dovnitř. Ve všech prostorách, i venkovních, budou povinné roušky a v sálech bude k dispozici jen polovina míst, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost. V sálech i jinde v areálu budou k dispozici dezinfekční gely.

Změny doznají i oblíbené přehlídky celebrit na červeném koberci. Fanoušci budou moci své favority sledovat jen z větší vzdálenosti, blíže budou smět jen fotografové. Také tiskové konference budou mít omezený počet míst, ale nově budou streamovány přes internet.

Chybět bude sekce Sconfini, v níž se promítají artové filmy či multižánrová produkce, a sekce Virtuální realita se uskuteční online. Sekce Venice Classics, v níž loni získal cenu za nejlepší restaurovaný film černobílý snímek českého režiséra Gustava Machatého Extase z roku 1932, se přesunula na boloňský festival Il Cinema Ritrovato, zaměřený na klasickou a restaurovanou kinematografii, který skončil v pondělí.

Zahajovacího večera, který poprvé po 11 letech otevře italský film (Lacci od Daniela Luchettiho), se mají zúčastnit i ředitelé či umělečtí ředitelé dalších evropských festivalů, včetně canneského, locarnského, londýnského či karlovarského. Chtějí tak vyjádřit solidaritu s filmovým průmyslem, který pandemie také těžce zasáhla, i s festivaly, které musely být kvůli ní zrušeny.

Zátopek bude v USA bojovat o Oscara za zahraniční film

11.10.2021 08:38 Do boje o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film pošle Česká filmová a televizní akademie …

RECENZE: Není čas zemřít je důstojné zakončení pentalogie Jamese Bonda s…

02.10.2021 08:00 Všichni doufali, že pravidlo, podle něhož jsou liché Bondovky s Danielem Craigem, bude platit i…

RECENZE: Zbožňovaný je solidní sociální drama o zhroucení jedné idylické…

23.09.2021 13:20 Snímek inspirovaný dědečkem Petra Kolečka přešlapuje mezi sociálním dramatem a komedií, ale více mu…

Emmy ovládly streamovací služby se seriály Koruna, Dámský gambit a Ted…

20.09.2021 10:35 Aktualizováno Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládla produkce streamovacích služeb,…

RECENZE: Schumacher aneb portrét jedinečné osobnosti Formule 1

16.09.2021 16:31 Snímek zachycuje nejdůležitější momenty kariéry i osobního života jednoho z nejlepších pilotů…

RECENZE: Amibiciózní životopisné drama Zátopek na solidní domácí podívanou…

12.09.2021 13:29 Ondříček, Neužil ml., Issová – tretry připraveny, ale špatně zavázány. Zátopek má potenciál…

RECENZE: Miroslav Donutil v nejlepší formě v dramatu Atlas ptáků

11.09.2021 09:46 Jestliže v posledních letech herecká hvězda Miroslava Donutila pomalu klesala k obzoru, s novým…

V Paříži se koná pohřeb filmového velikána Jeana-Paula Belmonda

10.09.2021 11:35 V kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže v 11:00 začal pohřeb francouzského herce Jeana…

HBO Max míří do Evropy. Česko se dočká až příští rok

08.09.2021 13:46 Od 26. října bude v šesti evropských zemích - ve Španělsku, Norsku, Švédsku, Dánsku, Finsku a v…

Populární seriál Manifest se dočká zrušené 4. řady

08.09.2021 09:51 Ačkoliv měl mít populární seriál Manifest původně šest sezón, televizní stanice NBC se jej letos na…

Související:

Právě se děje

reklama