Začalo natáčení filmu Služka, objeví se v něm řada známých herců

V česko-slovenské koprodukci začalo minulý týden natáčení romantického historického dramatu Služka filmařky Mariany Čengel Solčanské. Předlohou k filmu byl stejnojmenný román Hany Lasicové. Dcera Milana Lasici a Magdy Vášáryové se společně s režisérkou podílela na scénáři.

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Ve snímku se objeví i řada českých herců včetně Anny Geislerové či Karla Dobrého. Premiéra je plánovaná na podzim příštího roku. ČTK o tom za tvůrce informovala Helena Hejcová.

Dobové drama Služka se odehrává před vznikem Československé republiky a do hlavních rolí režisérka obsadila mladé herečky - jako služku Anku Danu Droppovou a jako dceru Resi z panské rodiny Radku Caldovou. V příběhu se mezi Ankou a Resi v době, kdy ženy neměly ani volební právo ani právo na lásku podle vlastního výběru, rozvine romantický vztah.

"Ústřední postava Anky má svůj reálný předobraz v tetě Ance, která vychovávala moji mámu Magdu a tetu Milku, sestry Vášáryovy. Zachovaly se nám po ní fotky a vzpomínky, a to je vlastně všechno, co po ní zůstalo," uvedla Lasicová.

Režisérka Solčanská se rozhodla film natočit hlavně kvůli jeho společenskému přesahu a ženskému tématu. "Dějiny opět slouží jako učebnice a poukazují na stále se cyklící problém slabšího pohlaví - jeho ustavičné služby, ustavičného ticha a očekávané poslušnosti. Je to příběh, který stojí na osobním dramatu, ale neopomíjí ani dramatickou zápletku významného období evropských dějin," podotkla.

Režisérka Solčanská v roce 2010 debutovala dvěma hranými celovečerními filmy, u nichž byla zároveň autorkou scénáře. Historický film Legenda o létajícím Cypriánovi zaujal výtvarným a obsahovým zpracováním života kamaldulského kláštera v polovině 18. století. Televizní drama Obhlídka natočila za dvanáct dní.

V roce 2013 mělo premiéru drama Miluj mě nebo odejdi o vztahu matky a dospívající dcery, která má poměr s nevlastním otcem. V roce 2014 režírovala výpravnou pohádku Láska na vlásku. Její film z roku 2017 Únos patřil mezi nejnavštěvovanější slovenské filmy v novodobé historii. Letos v únoru mělo v kinech premiéru společensko-politické drama Svině, k němuž napsala s Rudolfem Biermannem scénář a společně také film režírovali.

Spisovatelka Lasicová střední školu absolvovala na Vídeňském církevním internátním gymnáziu Sacré Coeur. Negativní zkušenosti z konzervativní a upjaté atmosféry školy ji přivedly k rozhodnutí konvertovat z katolicismu k Evangelické církvi augsburského vyznání. Vystudovala ekonomii na univerzitě ve Vídni a komparativní literaturu na pařížské Sorbonně. Její dětství je spjaté s Banskou Štiavnicou, kterou zná jako rodiště své matky. Od ní se dozvěděla i příběh její opatrovnice a pěstounky tety Anky. V roce 2013 napsala o jejích osudech román Služka, který se stal předlohou pro její scenáristický debut v celovečerním hraném filmu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Africké snímky na Netflixu se vymykají stereotypům Hollywoodu

19.10.2020 07:34 Streamovací platforma Netflix v říjnu představila dva snímky africké produkce. Slibuje si od nich,…

RECENZE: Princezna zakletá v čase ukazuje českou pohádku v nejlepší formě

17.10.2020 15:50 Zábavná a neokoukaná. I tak by bylo možné definovat novou pohádku od debutujícího Petra Kubíka.…

České želízko v ohni. Do boje o nominaci na Oscara půjde film Šarlatán

13.10.2020 09:45 Do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie …

Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou. Zazněla píseň Sou fár, tu jú…

09.10.2020 14:29 Poslední rozloučení s hercem Karlem Fialou, které se dnes konalo ve strašnickém krematoriu v Praze,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama