Zemřel legendární americko-bahamský herec Sidney Poitier, bylo mu 94 let

V 94 letech zemřel legendární americko-bahamský herec Sidney Poitier, který v roce 1964 jako první člověk tmavé pleti získal Oscara za nejlepší herecký výkon ve filmu Polní lilie. Podle médií o tom informovaly bahamské úřady. Poitier natočil za svou více než sedmdesátiletou kariéru desítky filmů a v 60. letech byl inspirací pro řadu aktivistů bojujících za ukončení rasové segregace v USA, píše agentura Reuters.

"Přišli jsme o ikonu, hrdinu, mentora, bojovníka a národní poklad," napsal na facebooku místopředseda bahamské vlády Chester Cooper.

Poitierovi rodiče byli farmáři na Bahamách, syn se jim však narodil před očekávaným termínem porodu v roce 1927, když zrovna byli na návštěvě Floridy, takže automaticky získal americké občanství. Vyrůstal ale na karibském ostrově a do USA se odstěhoval v 15 letech. V roce 1955 pak dostal svou první větší roli ve filmu Džungle před tabulí.

V roce 1958 získal první nominaci na Oscara za snímek Útěk v řetězech, za nějž obdržel ocenění britské filmové a televizní akademie BAFTA.

Snímek Polní lilie z roku 1963 již herci slavnou zlatou sošku vynesl a jako první černoch, který toto nejprestižnější filmové ocenění obdržel, se Poitier stal jedním z hlavních vzorů úspěchu černochů v USA. Podle svých pozdějších vyjádření se však domníval, že mu americká filmová akademie ocenění udělila spíše kvůli symbolické síle takové kroku, namísto skutečného ocenění jeho hereckého výkonu.

Jeho komerční úspěchy vyvrcholily v roce 1967, kdy se začaly promítat hned tři jeho proslulé filmy: Hádej, kdo přijde na večeři, Panu učiteli s láskou a V žáru noci. V tomto roce se stal nejvýdělečnějším hercem v Hollywoodu.

Poitier se v následujících letech stáhnul více do ústraní a věnoval se kampani za nezávislost Baham, které karibský ostrov dosáhl v roce 1973. Později se rovněž začal věnovat režii. V 90. letech minulého století byl také velvyslancem Baham v Japonsku.

V roce 1974 získal od britské královny Alžběty II. rytířskou hodnost, v roce 2009 pak obdržel prezidentskou medaili svobody od prvního černošského prezidenta USA Baracka Obamy.

Poitier podle serveru BBC hrál ve filmech inteligentní role, které ve Spojených státech pomáhaly bořit zažité stereotypy o černoších. Svou roli vzoru pro ostatní však umenšoval. "Pokud se na mě bude vzpomínat kvůli tomu, že jsem udělal pár dobrých věcí, a pokud moje přítomnost na světě podnítila nějakou dobrou energii, tak mi to stačí," řekl jednou.

Sidney Poitier

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy