Na dalším koncertu PKF – Prague Philharmonia se představí hudebník Paul Meyer

Praha – Šestý orchestrální koncert aktuální sezony PKF – Prague Philharmonia připravuje pro své posluchače již v neděli 8. března další skvělý umělecký zážitek. Tentokrát se na koncertu, který se odehraje ve Dvořákově síni Rudolfina, představí jeden z nejpopulárnějších francouzských sólo klarinetistů Paul Meyer.

Paul Meyer, foto: archiv umělce

S orchestrem PKF se Paul Meyer setká na pódiu opět po téměř dvou letech, kdy spolu účinkovali na koncertech v německém Norimberku a Wiesbadenu. „Klarinetista i dirigent v jedné osobě Paul Meyer si získal respekt a oblibu orchestru nejen pro hudební kvality, ale také pro svůj šarm. Jsme rádi, že to nyní budou moci ocenit i posluchači na domácí půdě," láká na koncert šéfdirigent a hudební ředitel PKF Jakub Hrůša. Je to zejména elegance a vytříbenost, za něž je Meyer všeobecně oceňován. „Paul Meyer je osobnost vzácného půvabu a uvolněné elegance v klasické hudbě. Projevuje to tím, jak se pohybuje na jevišti, projevuje to nenuceným stylovým způsobem, jakým diriguje," uvedl mezinárodní deník Herald Tribune. Tyto kvality v kombinaci s precizní a zapálenou hrou orchestru PKF posluchači okusí za zvuku skladeb Michaela a Josepha Haydna, Josepha Leopolda Eyblera a Roberta Schumanna.

Večer, který v sobě snoubí haydnovsko-schumannovské téma zahájí Concertino pro klarinet A dur Michaela Haydna, mladšího ze světoznámé skladatelské dvojice. Skladba, již autor zkomponoval v době svého vedení salcburské kapely, dá v jednotlivých částech vyniknout zvuku lesního rohu, trombonu, flétny, klarinetu, fagotu, houslí a violoncella a zvláště pak sólovému klarinetu Paula Meyera. Dalším dílem, které věnuje značný prostor hostu večera, se stane v pořadí třetí kus – Koncert pro klarinet a orchestr B dur rakouského skladatele Leopolda Eyblera. Z klarinetisty v dirigenta se Paul Meyer promění ve druhé a závěrečné skladbě koncertu – rané Symfonii č. 13 Josepha Haydnaa poslední Symfonii č. 4 d moll Roberta Schumanna, která svými hlubokými smyčci a dechovými nástroji zejména v krajních větách navodí lehce démonické finále večera.

Vstupenky na koncert, který se uskuteční 8. března 2015 od 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina, jsou k dostání na www.pkf.cz v sekci Koncerty, na emailové adrese [email protected], na tel. čísle 224 267 644 nebo v pokladně PKF – Prague Philharmonia. Zbývající vstupenky budou v prodeji hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina.

Hradecký slunovrat objevil novou hvězdu

16.07.2021 16:35 Ne vždy je možné spatřit zásnuby, souznění dvou, a na první pohled nesourodých žánrů. Na Hradeckém…

Studentský majáles v Brně potrvá čtyři dny, zahraje na něm například…

21.06.2021 09:16 Kapely jako Wohnout nebo Prago Union zahrají v Brně na Studentském majálesu, který před pandemií…

JazzFestBrno 2021: Další koncerty včetně Marcuse Millera, Davea Weckla a…

17.06.2021 16:02 JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový…

Související:

Právě se děje