Zemřel George Martin, muž, který "udělal" Beatles po hudební stránce

Londýn - Titul "Pátý Beatle" nezískal George Martin náhodou. I když měl jeho působení po boku slavných Beatles nebylo vždy zářivé a bez poskvrnky, zasloužil se o to, že Fab Four ohromili svět svými nehynoucími skladbami.

Muž, který vtiskl ráz liverpoolské čtyřce, odešel do hudebního nebe

Londýnský rodák, sir George Martin, se narodil 8. ledna 1926, svým věkem tedy patřil mezi ty, kteří se na "uřvané vlasáče", jak se skupinám, které na přelomu 50. a 60. let zaplavily nejen Londýn, ale i ostatní města, většinou dívali s despektem, že jim berou jejich oblíbený jazz. Martin, který výborně hrál na klavír, však nebyl natolik úzkoprsý, byl to především odborník, který dokázal rozlišit to pověstné "něco", co většině jeho kolegů chybělo.

Uspěl tam, kde jiní selhali

Když manažer Beatles začal obcházet s páskem s demosnímky tehdy ještě v britském měřítku neznámých Beatles, dostal se řízením osudu i do firmy Parlophone, kde Martin řídil nahrávací oddělení. Málokdo věděl, že pokud Brian Epstein potřeboval pro svou skupinu kontrakt, Martin na tom byl vlastně stejně - režíroval komické nahrávky s hercem Peterem Sellersem, ale jinak také hledal zpěváka nebo skupinu, se kterou by mohl konkurovat svým kolegům. 

Pásek s Beatles ho rozhodně nijak nenadchnul. "Vlastně mě neměl jak přesvědčit. Byl mizerně nahraný, točili to asi v nějakém kumbálu, Love Me Do bylo strašně slaboučké. Ale bylo v tom rovněž něco zvláštního, co mě přinutilo se tím zabývat," vzpomínal po letech "muž, který udělal Beatles". Při nahrávacích frekvencích musel vytrpět nejeden žertík, například na jeho otázku "Chlapci, cokoliv se vám nebude líbit, tak to řekněte" opáčil George Harrison: "Tak abych začal, nelíbí se mi vaše kravata". Dokázal však skupinu řádně poučit o tom, co a jak dělat a také se významně podílel na aranžích. A nebál se ustoupit, když viděl, že to bude pro dobro věci. Jedním ústupkem bylo zrušení záměru zformovat Beatles jako skupinu se sólovým zpěvákem, nakonec usoudil, že by tím rozbil její nejsilnější zbraň. A když nabídl Beatles "tutový hit", Murrayho píseň How Do You It, přizpůsobil se jejich rozhodnutí, že nebudou nahrávat na singl cizí věc. A vyplatilo se to - Lennon a McCartney přinesli Please Please Mě a skupina měla svou první píseň, se kterou vyhrála britský žebříček.

Nejen producent, ale i přítel

Tvrdí se, že to byl právě Martin, kdo vyštval ze skupiny bubeníka Pete Besta, ale George jenom Epsteinovi řekl, že pro nahrávání se Best nehodí. Do koncertní činnosti skupině mluvit nebude, ale ve studiu musí panovat přesnost a dobrá technika. Nakonec po šarádě, kdy první singl nahrával i nedávno zesnulý Andy White, padla volba Beatles na starého kamaráda Richarda Starkeye alias Ringo Starra. 


(zdroj: youtube.com)

Martin se sice držel v pozadí, ale prakticky veškeré klávesové nástroje ve studiu obstarával on a třeba onen půvabný barokní klavír v písničce In My Life je jeho práce - po stránce hudební i skladatelské. Převáděl do světa nápady Beatles a když si Paul McCartney nevěděl rady se slavnou Yesterday, napsal pro smyčcové kvarteto partituru. Jemu vděčí Beatles za fenomenální úspěch písně A Day In The Life a pověstný hudební "skluz" poloviny symfonického orchestru.

Z nouze Martin dobrý

Martin navzdory milionům, které kolem Beatles létaly, měl z jejich desek nadále běžný producenstský plat, proto myslel na zadní kolečka a vytvořil v roce 1965 vlastní nahrávací studio AIR. Když se krátce před rozpadem skupiny vyhrotila situace a Beatles ve "studiu snů", které vytvořil samozvaný expert na elektroniku, Řek Alexis "Magic" Mardas, zjistili, že se nehodí ani jako průměrná zkušebna, opět povolali na scénu Martina, aby jim pomohl. Vzniklo tak ceněné album Abbey Road, bohužel trosky dalšího projektu nesoucího název Let It Be už nedokázal zachránit.

Nedá se však říci, že by se Martin striktně držel stranou života skupiny, dokonce s nimi vyrazil v době natáčení filmu Help! do rakouský Alp, kde si však hned první den zlomil nohu. Beatles mu dokonce poskytli prostor na kompilaci nebo soundtracku Yellow Submarine celou druhou stranu desky, kde byly uvedeny jeho hudební kreace. Ovšem musel také vyslechnout několikrát dost ostré výroky členů skupiny, jako byl agresivní Lennonův výpad v době kritického období kolem Let It Be, když se řešily producentovy zásluhy: "Martin? Ukažte mi nějaký kousek hudby, který napsal!"

S pouhými díky nevystačíme

Martin i po rozpadu Fab Four nadále udržoval kontakt s jednotlivými členy a podílel se na jejich sólových deskách, pokud o to byl požádán. Už za jejich existence ale spolupracoval s dalšími britskými umělci, ostatně jinak by své studio neuživil. Navzdory některým staromilcům se živě zajímal o nová technická řešení a rozhodně je neobcházel.

Díky němu vznikla na dlouhou dobu jediná oficiální živá deska Beatles At The Hollywood Bowl, i slavná Beatles Anthology a singl Free As A Beard/Real Love, ačkoliv Martin byl spíš proti vykrádání archivů Beatles a krátce před uvedením onoho singlu dokonce prohlásil: "Je tam pár drobností, které stojí za řeč, ale pokud by šlo jenom o mně, já bych je už nevydával." Přesto dotáhl za pomoci dalších hudebníků, mezi něž se řadil třeba Jeff Lynne ze skupiny Electric Light Orchestra, "beatlesáckou" Antologii do finální podoby - a pomáhali mu v tom i zbylí členové Beatles.

Nositel vyznamenání MBE a titulu sir zemřel 8. 3. 2016 ve věku 90 let. Zanechal za sebou neuvěřitelné množství dobré hudby, vždyť v jeho portfoliu najdeme kolem sedmi stovek skladeb, na nichž se podílel. Pro někoho to je možná málo, ale co do kvality to bude jen těžko překonatelná laťka.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama