JazzFestBrno startuje již tuto neděli!

Brno - 15. ročníku mezinárodního hudebního festivalu JazzFestBrno začíná již tuto neděli. Nejzářivějšími jmény hlavní části festivalu jsou americké hudební hvězdy Wayne Shorter a Robert Glasper.

Pianista Robert Glasper

Se svým projektem Experiment do Sono CentraPianista zavítá 11. dubna Robert Glasper. Mladý hudebník si svojí tvorbou, ve které míchá prvky jazzu a hip-hopu vysloužil i prestižní cenu Grammy a spolupracuje s hudebními ikonami, jako Norah Jones, Snoop Dogg nebo Macy Gray. „Jeho tvorba je příležitostí k otevření žánru novým vlivům a hlavně novým posluchačským okruhům, především z řad mladších," komentuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

13. dubna se fanoušci mohou těšit na saxofonistu Waynea Shortera, jenž se svým kvartetem zahraje v Bobycentru. Desetinásobný držitel ceny Grammy zavítá do Brna poprvé. České publikum má jedinečnou možnost  prožít večer se zásadní postavou jazzového žánru, protože jeho jarní evropské miniturné čítá pouhé čtyři koncerty. „Shorter už mnoho let dokazuje, že právě v kontextu kvarteta je nejsilnější a nejhravější. Jazzovými publicisty je slavný saxofonista označován jako mistr hudební zkratky a největší žijící jazzový skladatel," doplňuje Spilka. 

Zdroj: YouTube

Festival zastoupí i velký počet domácích hudebníků. V neděli 3. dubna festival zahájí koncert vokálního sexteta Skety v Divadle Husa na provázku. Na koncert Sket naváže vystoupení Ondřeje Rumla s česko-slovenskou kapelou Matej Benko Quintet. „Jejich společná rekonstrukce písniček Jaroslava Ježka respektuje originál, ale zároveň přináší čerstvý pohled na časem dobře prověřený repertoár," hodnotí Spilka.

Na JazzFestu vystoupí i jeden z mála českých hudebníků, který uspěl v New Yorku. Varhaník a držitel prestižní Ceny Anděl Ondřej Pivec získal angažmá u jazzového krále Gregoryho Portera a v Brně se po letech představí s kultovní sestavou Organic Quartet. Na vybrané koncerty budou i letos navazovat oblíbené jamsessions v klubu MusicLab. 

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama