John Lennon by oslavil 70. narozeniny

Praha - Anglický zpěvák, skladatel a ikona moderní hudby John Lennon by v sobotu 9. října oslavil své 70. narozeniny.

John Lennon
doporučujeme

Lennon se proslavil jako zakládající člen skupiny The Beatles, v níž s Paulem McCartneym vytvořil jednu z nejúspěšnějších skladatelských párů všech dob – jejich písně s nadšením přijímaly a stále přijímají miliony posluchačů, slavná dvojice kromě toho inspirovala další hudebníky.

John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v západoanglickém Liverpoolu. První jméno dostal po dědečkovi, druhé po britském premiérovi Winstonovu Churchillovi. Vyrůstal bez otce u příbuzných na liverpoolském předměstí.

S hudbou se setkal nejen jako posluchač v nahrávkách Elvise Presleyho – matka ho naučila hrát na bendžo a v roce 1957 mu koupila kytaru. O rok později – 15. července 1958 – Lennonova matka tragicky zahynula při autonehodě.

Ve škole Lennon nevynikal, o to víc se ale věnoval hudbě. Svou první skupinu Quarrymen založil v březnu 1957. Na druhém koncertu se seznámil s Paulem McCartneym, který začal s Quarrymen hrát. Společně pak začali psát první písně.

K Quarrymen se přidal kytarista George Harrison a baskytarista Stuart Sutcliffe a po odchodu ostatních členů skupiny si změnili jméno na The Beatles. Od roku 1960 koncertovali v německém Hamburku s bubeníkem Petem Bestem.

V roce 1962 se jejich manažerem stal Brian Epstein, který měl zásadní vliv na styl oblékání i chování The Beatles. Po Sutcliffově smrti v roce 1962 se baskytaristou skupiny stal McCartney a Besta za bicí soupravou nahradil Ringo Starr. V této sestavě – Lennon, McCartney, Harrison a Starr skupina hrála až do svého rozpadu v roce 1970.

The Beatles vydali svůj první singl – společnou píseň Lennona a McCarneyho Love Me Do – 5. října 1962. Dostal se až na 17. příčku britského singlového žebříčku. První dlouhohrající desku nahráli v únoru 1963, všech 14 písní napsali opět Lennon a McCarney a zahájili tak nejen mimořádně úspěšnou autorskou spolupráci, ale i beatlemánii, která postupně zasáhla Velkou Británii, Spojené státy a následně celý svět.

Fenomenální úspěch ale členy skupiny vyčerpával, poslední společný koncert odehráli v srpnu 1966 v USA. Lennon dokonce začal uvažovat o tom, že "Brouky" opustí. V roce 1967 zemřel manažer Epstein na předávkování léky na spaní.

20. března 1969 se Lennon oženil s umělkyni Yoko Ono, která s postupem času více a více mluvila muzikantům do jejich práce, což mezi hlavní autorskou dvojící zvýšilo napětí. Ve stejném roce Lennon a Yoko založili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat.

Lennon neoficiálně opustil The Beatles v září 1969, v následujícím roce, kdy se skupina definitivně rozpadla, vydal desku John Lennon/Plastic Ono Band. V roce 1971 natočil slavné album Imagine i ještě slavnější píseň Happy Xmas (War Is Over).

Kvůli svým politickým aktivitám měl John Lennon ve Spojených státech problémy a dokonce mu hrozila deportace. Po odstoupení prezidenta Richarda Nixona v roce 1973 se o něj úřady přestaly zajímat a příkaz k deportaci byl v roce 1975 nakonec definitivně stažen. V následujícím roce hudebník získal zelenou kartu, a když v lednu 1977 nastupoval do Bílého domu prezident Jimmy Carter, Lennon a Ono byli pozváni na inaugurační ples.

Mezitím Lennon stihl v roce 1972 vydat se skupinou Elephant's Memory desku Some Time in New York City. Její texty se točily kolem ženských práv, rasové tolerance, britské úlohy v Severním Irsku a Lennonových problémech s americkými imigračními úřady.

Album se stalo předzvěstí tříletého úpadku hudebníka. Koncem roku 1973 mu vyšla deska Mind Games, která se dočkala velmi rozporuplného přijetí u kritiků. Nedařilo se mu však ani v osobním životě. Během natáčení Mind Games se s Yoko dohodl na rozchodu. Nějakou dobu žil se svou bývalou asistentkou May Pangovou, s níž jej seznámila Yoko.

V Los Angeles obrážel večírky s hvězdami jako Harry Nilsson, David Bowie, Ringo Starr a Elton John, se kterým v té době natočil píseň Whatever Gets You Thru the Night. Nahrávka vyšla v roce 1974 na albu Walls and Bridges.

Lennona a Ono dal po 18 měsících odluky opět dohromady právě Elton John. Po narození syna Seana se Lennon rozhodl dát si od hudebního průmyslu pauzu a zůstal v domácnosti. Na hudební scénu se vrátil v říjnu 1980 se singlem (Just Like) Starting Over, po němž následovala další společná deska s Yoko – Double Fantasy.

Během jejího nahrávání hudební pár nashromáždil dost materiálu i pro další album, které však vyšlo až po Lennonově smrti v roce 1984.

Ta přišla záhy 8. prosince 1980 v New Yorku. Po cestě domu jej zezadu čtyřikrát střelil Mark David Chapman, jemuž jen několik hodin předtím Lennon podepsal kopii nahrávky Double Fantasy.

Smrtelně zraněného muzikanta převezli do nemocnice, zachránit jej však lékaři nedokázali a ve 23:07 Lennona prohlásili za mrtvého. Yoko Ono následující den oznámila, že její manžel nebude mít pohřeb a své prohlášení ukončila ho slovy: "John miloval lidstvo a modlil se za něj. Prosím, modlete se i vy za něho".

Lennonův popel rozptýlila v Central Parku, kde o něco později vznikl pomník Strawberry Fields.

Chapman se k vraždě přiznal a byl odsouzen k doživotí. Zažádat o podmínečné propuštění směl poprvé až po 20 letech za mřížemi. Letos v září rada newyorské věznice Attica Correctional Facility zamítla již šestou Chapmanovu žádost o propuštění od roku 2000. Znovu se o to může pokusit až v roce 2012.


Témata: Lennon, John
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britská Morcheeba vystoupí v září v Praze

13.06.2021 20:27 Přestože byl pátý ročník festivalu Metronome Prague přesunut ze známých důvodů na 23. - 26. června…

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama