Nejlepší saxofonisté i africký kytarista. JazzFestBrno představuje kompletní program

Brno/Praha – 16. ročník festivalu JazzFestBrno už zná svůj kompletní program. K hvězdám jako je Chick Corea, Richard Bona či Steve Gadd, se přidává mnoho dalších prvotřídních umělců. V průběhu celkem dvanácti koncertních večerů se představí na dvacet kapel českých i zahraničních.

Saxofonista Chris Potter

16. ročník festivalu JazzFestBrno představuje již kompletní program a po oznámených koncertech Chicka Corey, Richarda Bony či Stevea Gadda láká na další umělce. V průběhu koncertního programu se jazzovým fanouškům představí američtí saxofonisté Joe Lovano a Chris Potter, bubenický funk master Poogie Bell či beninský kytarista Lionel Loueke, který vystoupí s českým saxofonistou Lubošem Soukupem.

Dvanáct koncertních večerů představí na dvě desítky kapel jak zahraničních, tak tuzemských. Koncert Dana Bárty je již téměř vyprodaný, stejně jako ty tria Roberta Balzara a Filharmonie Brno. Stále si ale můžeme zakoupit vstupenky na Vertigo, Concept Art Orchestra pod taktovkou Štěpánky Balcarové, trio kytaristy Davida Dorůžky nebo koncert jazzových legend v čele s Peterem Lipou.

Oblíbeným nástrojem letošního ročníku je saxofon. V podání těch nepovolanějších umělců uslyšíme rozmanité zvukové i stylové polohy nástroje. „Tradici bude reprezentovat Joe Lovano s ansámblem Classic Quartet, moderní postbop obdivovaný a ve vrcholné formě hrající Chris Potter i norský debutant Marius Neset, funk a soul Harry Sokal a Mike Stephenson, avantgardu pak věčný hledač Luboš Soukup, konceptualista Michal Wróblewski nebo respektovaný univerzál Marcel Bárta,“ láká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Saxofonista Joe Lovano je proslulý svým širokým rozsahem odvážných a tematických projektů, v nichž hledá neotřelé způsoby uměleckého výrazu, ale i nové cesty k redefinici jazzového idiomu. Rodák z Clevelandu získal cenu Grammy za dnes již kultovní nahrávku 52nd Street Themes. Lovanův ušlechtilý tón, neochvějný rytmus a přirozené frázování oceňují znalci i laici.

Letšní JazzFestBrno poctí návštěvou také pravděpodobně nejvyspělejší saxofonista současnosti Chris Potter. Potter je kultovní postava mezi jazzovými saxofonisty, a kromě práče pro jiné kapelníky se věnuje také vlastní kompozici. „Chris Potter je jedním z nejzaměstnanějších jazzmanů současnosti a možná i pod tíhou nejrůznějších závazků si svoji vlastní kapelu ne dost hýčká. Berme tedy jeho festivalový koncert jako opravdovou událost,“ říká Spilka.

Mimořádnou událostí je také společný koncert kvarteta Luboše Soukupa s Lionelem Louekem. Expresivní Soukup s osobitým zvukem i neotřelou tvorbou spojí síly s beninským umělcem Louekem, který v Brně v minulosti vystoupil například s kapelou Herbie Hancocka. Umělce s africkými kořeny vyhledává mnoho muzikantů pro jeho unikátní směs jazzu a africké hudby.

Bohatý program tvoří i koncerty kapely Poogieho Bella, dvorního bubeníka Marcuse Millera, tria holandského kytaristy Jesse van Rullera či mezinárodního uskupení Michala Wróblewskiho.

Zahraniční repertoár doplní i české kapely. Kromě výše zmíněných se představí Jazz Q Martina Kratochvíla, trio Jiřího Šima, Beata Hlavenková nebo kapela Vertigo. Součástí budou opět i tradiční jamsessions.

„Oproti předchozím ročníkům přibylo koncertů v Sono Centru, které je fanoušky ceněno nejen pro originální pojetí stavby samotné, ale především pro skvělou akustiku. Na podzim pak poprvé v historii festivalu plánujeme koncert v největším tradičním koncertním prostoru v Brně, když v DRFG Areně vystoupí hvězda světového formátu, zpěvačka a klavíristka Diana Krall,“ dodává výkonný ředitel JazzFestu Vlastimil Trllo.

PROGRAM JAZZFESTBRNO 2017:

23. března, Sono Centrum
David Dorůžka Trio
Joe Lovano Classic Quartet

29. března, Sono Centrum
Luboš Soukup Quartet & Lionel Loueke
Marius Neset Quartet

4. dubna, Janáčkovo divadlo
Richard Bona Mandekan Cubano
Dan Bárta, Robert Balzar Trio a Filharmonie Brno

5. dubna, CED – Divadlo Husa na provázku
Michal Wróblewski Ensemble
Concept Art Orchestra

TBA, HaDivadlo
Jesse Van Ruller Trio

9. dubna, CED – Divadlo Husa na provázku
Legendy featuring Peter Lipa
Martin Kratochvíl & Jazz Q

11. dubna, Sono Centrum
Jiří Šimek Trio
Poogie Bell Band feat. Bobby Broom, Mike Stephenson, Juraj Griglák

13. dubna, Besední dům
Beata Hlavenková – Scintilla
Vertigo

19. dubna, Sono Centrum
Harry Sokal Groove
Chris Potter Quartet

23. dubna, Sono Centrum
Steve Gadd Band

26. dubna, Divadlo na Orlí
Koncert Katedry jazzové interpretace JAMU

4. května, Bobycentrum
Chick Corea Trio

Studentský majáles v Brně potrvá čtyři dny, zahraje na něm například…

21.06.2021 09:16 Kapely jako Wohnout nebo Prago Union zahrají v Brně na Studentském majálesu, který před pandemií…

JazzFestBrno 2021: Další koncerty včetně Marcuse Millera, Davea Weckla a…

17.06.2021 16:02 JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový…

Britská Morcheeba vystoupí v září v Praze

13.06.2021 20:27 Přestože byl pátý ročník festivalu Metronome Prague přesunut ze známých důvodů na 23. - 26. června…

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

18.05.2021 11:18 Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže…

Projekt Naděje se vrátí odstartoval klipem a skladbou zpěváka Deyla.…

16.05.2021 20:32 Aktualizováno Charitativní projekt Naděje se vrátí, jehož mediálním partnerem je i vydavatelství INCORP, kam mimo…

Související:

Právě se děje