Mišík slaví sedmdesátiny. Supraphon vydává reedici jeho prvního alba

Praha – Legendární hudebník Vladimír Mišík oslaví 8. března sedmdesátiny. Hudební vydavatelství Supraphon k této příležitosti vydá reedici Mišíkova prvního sólového alba, obecně známého pod názvem Stříhali dokola malého chlapečka.

Přidejte svůj názor

Vladimír Mišík slaví sedmdesátiny (foto: Jaroslav Prokop)

Vladimír Mišík je bez nadsázky legendou tuzemské hudební scény a ovlivnil nejednu generaci muzikantů. 8. března oslaví významné životní jubileum a mezi gratulanty nebude chybět ani hudební vydavatelství Supraphon, které při této příležitosti vydá ve výpravné, jubilejní reedici na CD a 180ti gramovém LP Mišíkovo první sólové album.

Mišíkův sólový debut je všeobecně známý pod titulem Stříhali dohola malého chlapečka a patří bezpochyby mezi skvosty české hudby. Supraphon jej vydá v novém remasteru z původních pásů.

„Je to deska založená na silné, ne však nepřístupné osobnosti, kolem níž rozvíjejí nápady a atmosféru další hudebníci ve studiu, spíš kamarádi než běžní hráči nebo aranžéři... Snad právě proto, že Vladimíru Mišíkovi nešlo při výběru textů a hudebníků o nic jiného, než o tu JEHO pravdu, máme konečně album písniček, které je nezaměnitelně městské a dnešní...," napsal o Mišíkově sólové prvotině v době jejího vydání hudební kritik Jiří Černý.

Vladimír Mišík účinkoval v The Matadors, The Blue Effect a Flamengu, než vydal vlastní album. Tím potvrdil svůj skladatelský um a definitivní přechod k českým textům a deska se stala událostí roku 1976. Na albu hostuje množství výborných muzikantů, včetně zárodku příští kapely ETC nebo hostů C&K a Jiřího Stivína. Mišík zde zhudebnil jak vlastní texty, tak básně Jiřího Kainara, Vladimíra Merty nebo Jiřího Suchého.

Dá se říct, že většina z devíti skladeb Mišíkova alba od doby vydání zlidověla. Sílu a nadčasovost tohoto díla potvrzuje dvacet muzikantů, kteří vzdávají hold významnému dílu v bookletu nového vydání.

“Tahle deska speciálně pro mne znamenala překvapivé zjištění, že i v té průserové době se tu dá vydat něco, co má smysl, a taky že Vláďa našel pro sebe úplně novou parketu, kterou vlastně neopustil dodnes," napsal například Michal Prokop. Podobně to vidí i renomovaný bubeník Pavel Fajt: "Skvělá deska, co pomohla přežít tu posranou dobu." Hudební publicista Ondřej Bezr k tomu pak dodává:  "Je to první Vláďovo album, které jsem celé slyšel, byť vzhledem ke svému věku s jistým časovým posunem, a na jehož základě jsem si ho zamiloval - Jednohubkám, Chlapečkovi nebo Obelisku nešlo odolat."

Reedice nabízí také komplet písňových textů, návrhy titulu, které zakázal režim nebo málo známé dokumentární záběry z doby vzniku alba. Nadto vše pod dohledem původních tvůrců obalu, tedy fotografa Jaroslava Prokopa a grafika Karla Halouna, kteří také přispěli cennými vzpomínkami i svými archivy.

Deska vychází v pátek 17. února 2017.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapela Dunaj po 20 letech? V Praze vystoupí obnovená brněnská formace

18.01.2019 01:13 V pražském Paláci Akropolis dnes vystoupí brněnská rocková skupina Dunaj, která se loni dala…

JazzFestBrno: Přijede kromě McLaughlina a Reevese také Stanley Clarke,…

18.01.2019 01:02 Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v…

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama