Newyorská skupina Swans končí. Jeden z posledních koncertů bude v Brně

Brno – Newyorská skupina Swans ohlásila svůj rozpad. Její frontman Michael Gira chce v budoucnu omezit koncertování a více se soustředit na studiové projekty. To znamená konec kapely v této sestavě. Brněnský koncert na Flédě bude tedy jednou z posledních možností vidět americkou hlukovou legendu na evropské půdě naživo.

Přidejte svůj názor

Swans

Michael Gira, frontman newyorské kapely Swans, se chce v budoucnu více věnovat studiovým projektům a omezit koncertování a cestování. Po skončení světového turné k trojalbu The Glowing Man tedy kapela v současné sestavě končí.  Ústředním tématem posledního alba je příhodně vědomí nezvratnosti konce, konečnosti lidského osudu. Všudypřítomná energie skladeb je plná vzrůstající kytarové disonance, klasicky vypjatých zlověstných zvuků a bicích prokládaných zvonem zvonů.

 „Abyste dosáhli ráje, musíte projít peklem. Či spíše očistcem, ten v případě SWANS znamená sáhodlouhé repetetivní zvukové megality, dronové kytarové erupce bez čitelné melodie, agresivní rytmické výpady, šamanské názvuky steel kytary, noisový lomoz a do toho všeho mantrické provolávání jako u vytržení... Kde se nachází hranice mezi hudbou, akustickým tlakem nebo ideovou proklamací? Swans - nezkrotní a neskutečně živelní do Brna nepřijeli klást otázky ani na ně odpovídat, Swans jednoduše sami rozhodují, kdo je či není hoden jejich ultimátního poselství,“ napsal Štěpán Šimek, redaktor hudebního web magazínu Abyss v recenzi brněnského koncertu Swans v roce 2013.

Současné turné americké experimentální kapely zakončí jejich úspěšnou šestiletou kariéru, během níž vznikla čtyři alba. Na počátku stála deska My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky z roku 2010, která přivedla Swans na koncertní pódia. Úspěch desky a koncertních vystoupení udělal ze Swans jednu z nejpracovitějších skupin na scéně. Do roku 2016 vydali ještě dvojalbum The Seer, trojalbum To Be Kind a aktuální trojalbum The Glowing Man.

Swans nejsou brněnským fanouškům alternativní hudby neznámí – na Flédě vystoupili už před čtyřmi lety, shodou okolností ve stejném březnovém dni v roce. Už před 28 lety však hráli na Šelepce, za což příznivci vděčí především organizačním schopnostem Lenky Zogatové, která tenkrát dokázala uspořádat koncert v podmínkách komunistické nomenklatury.

„Obvyklý zvukař Petr Werner, který se nebál riskovat, neměl čas, tak jsem zavolala Luboši Novotnému, zvukaři Poutníků, který za dva kanystry nafty koncert nazvučil," popsala v roce 2008 neobvyklé spojení americké kapely s českým bluegrassem odvážná hudební agentka a promotérka (iDnes, 23.11.2008).

Swans na brněnském koncertě podpoří newyorská zpěvačka, skladatelka, šansoniérka, malířka, básnířka a divadelní herečka Little Annie. O jejích vystoupeních se s velkým obdivem už v osmdesátých letech vyjadřoval sám Frank Zappa. Její tvorba jedinečným způsobem mísí šanson, post-punk, jungle a dub, hip-hop a avantgardní prvky. V loňském roce vydala své osmé sólové album Trace.

Swans vystoupí na Flédě 14. března 2017 ve 20 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapela Dunaj po 20 letech? V Praze vystoupí obnovená brněnská formace

18.01.2019 01:13 V pražském Paláci Akropolis dnes vystoupí brněnská rocková skupina Dunaj, která se loni dala…

JazzFestBrno: Přijede kromě McLaughlina a Reevese také Stanley Clarke,…

18.01.2019 01:02 Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v…

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama