Národ smutní: odešel klenot české hudby. Umělci i politici truchlí nad úmrtím Věry Špinarové

Praha/Ostrava - Česko dnes zarmoutila zpráva o úmrtí zpěvačky Věry Špinarové. Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu, která loni 23. prosince oslavila pětašedesátiny, patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Truchlí hudebníci, vyjádřil se i premiér Bohuslav Sobotka.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Věra Špinarová a Heidi Janků spolu vyrazí na turné (foto: Jaroslav Hauer)

Zpěvačka zkolabovala ve středu při koncertu v Časlavi. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a byla převezena letecky do motolské nemocnice. Pohřeb bude v Ostravě, rodina termín oznámí.

"Podmanivý hlas Věry Špinarové nám všem bude chybět," napsal Sobotka. Česká hudba podle něj přišla o jeden z velkých klenotů. Ministr kultury Daniel Herman označil Špinarovou za fenomenální zpěvačku a vyslovil hlubokou soustrast nad jejím odchodem. "Děkuji jí zároveň za vše, čím českou kulturu obohatila," uvedl. Vyjádření soustrasti se objevilo i na twitterové síti ministerstva školství.

Soustrast pozůstalým, přátelům i obdivovatelům Špinarové dnes jménem města Ostravy vyjádřil i primátor Tomáš Macura (ANO). "Tato zpráva se musela dotknout každého Ostravana. Malá vzrůstem, velká hlasem, osobnost, která si dokázala získat snad každého člověka. Obdivovali ji umělci, zástupci kulturní scény, členové společenských elit i dělníci a horníci, k nimž měla obzvlášť vřelý vztah. Milovala ji celá Ostrava, k níž se po celý život hlásila a kterou vždy podporovala, například při kandidatuře na získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015," uvedl Macura.

Obdobně reagoval hejtman Ivo Vondrák (za ANO). "Náš kraj přišel o velkou osobnost, která pro mě byla svou přímostí a jadrností jeho ztělesněním. S malou ženou s velkým hlasem, která byla vždy svá, odešel i kus mého mládí. A souhlasím s mým kamarádem, který říká: uznávám jen dvě zpěvačky - Janis Joplin a Věru Špinarovou," uvedl Vondrák.

Odešel člověk, který byl synonymem pro ostravskou nepoddajnost, řekla dnes k úmrtí Špinarové pořadatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.  "Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná," řekla Holušová.

Zpráva o smrti zpěvačky zasáhla i písničkáře Jaromíra Nohavicu. "Věrku jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku i kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu," řekl ČTK.

Zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo je dnes na cestě do USA, kde skupina dokončí práci na připravované desce. K úmrtí Špinarové se před odletem vyjádřil na facebookovém účtu kapely. "Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky," napsal Krajčo.

Zpěvačka Elis Vlastním jménem Eliška Mrázová Špinarovou označila za svůj velký vzor. "Těžce se mi hledají slova. Zemřela nejlepší česká zpěvačka a můj největší vzor," řekla. Zpěvačku si pamatuje jako úžasnou dámu bez známky ega či jakéhokoliv povýšení.

"Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová," řekl publicista Jiří Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem.

Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. "Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného 'chřtánu' to vycházelo pěkně," sdělil. Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu.

"Už v dobách, kdy začínala, jsme uvažovali, že bychom ji angažovali jako hostující zpěvačku do programu Václava Neckáře, ale ona nechtěla do Prahy." sdělil Jan Neckář.

Špinarové kolegyně Helena Vondráčková ocenila barevnost jejího hlasu. "Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, ale zpěv byl u ní dar od boha."

Hana Zagorová znala Špinarovou od jejích šestnácti let. "Bude mi chybět. Znaly jsme se ještě z Ostravy. Věra byla originál, který se nedá ničím nahradit," sdělila Zagorová.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brit Awards 2019: Hudební ceny ovládl Calvin Harris a kapela The 1975.…

21.02.2019 05:13 Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří…

Britského rappera 21 Savage propustili z americké vazby na kauci

12.02.2019 21:44 Rapper známý jako 21 Savage může být propuštěn z imigrační vazby na kauci. Zadržen byl začátkem…

Rock for People sežehnou plameny In Flames

11.02.2019 15:51 Pionýři metalcoru a melodického death metalu In Flames jsou nejnovější posilou line upu Rock for…

Ceny Grammy 2019: Píseň roku je šokující This Is America od Childish…

11.02.2019 10:45 Aktualizováno Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama