Skupina Cold Cold Nights pokřtí v Brně novou desku

Brno – Skupina Cold Cold Nights se pohybuje na pomezí post rocku, indie folku a ema. Nyní spojila síly s Jakubem Jiráskem alias J a nahrála debutové album, které nazvala The (Last) Summer. Nová deska slibuje mnohovrstevnatý zvuk, pestrý dynamický rozsah a intimní atmosféru s podmanivým hlasem Jakuba Jiráska. Post-rocková formace album pokřtí v hudebním klubu Fléda. Jako předkapela vystoupí čeští Manon meurt.

Přidejte svůj názor

Z plakátu Cold Cold Nights: The (Last) Summer Tour 2017

Post-rocková formace Cold Cold Nights spojila síly s Jakubem Jiráskem alias J a nahrála debutové album The (Last) Summer, které pokřtí na brněnské Flédě.  Kapela, jejíž tvorba stojí někde na pomezí post rocku, indie folku a ema, slibuje intimní atmosféru umocněnou světelným designem Natálie Rajnišové a především podmanivým hlasem Jakuba Jiráska.

Debutové album Cold Cold Nights obsahuje šest zvukově monumentálních skladeb, v nichž můžeme najít vliv atmosférické hudby islandských Sigur Rós. Díky nástrojovému vrstvení nahrávky posluchač zažije pocit nekonečného prostoru ve zvukovém vesmíru. Petr Balada na kulturním blogu Kult-mix o skladbách napsal, že „dokáží z tiché intimity vyvolat zvukovou bouři s majestátným hromobitím dechových nástrojů.“ Hlavním motivem alba jsou pocity osamělých mileniálů, potýkajících se s tradičními koncepty genderových rolí, národní příslušností a vztahy na dálku.

Jakub Jirásek, který byl původně sólovým garage folkovým písničkářem vystupujícím pod jménem J, se stal definitivně novým členem skupiny Cold Cold Nights. Díky jeho přispění prošla kapela proměnou, kterou předznamenala píseň She Needs to Grow Up. Ta prezentuje Jiráskův posun od folkové melodiky do post-rockové polohy.

Cold Cold Nights tedy nyní tvoří Jakub Jirásek (zpěv, kytara, akordeon), Štěpán Oves (zpěv, baskytara, klávesy, zvonkohra), Kryštof Knapp (zpěv, dechové nástroje) a Daniel Došek (bicí nástroje). „Už jsme nechtěli, aby to působilo tak, že kluci jsou jen moje doprovodná kapela, protože tak to už dávno není, vlastně skoro nikdy nebylo“, vysvětlil Jakub Jirásek v březnovém Fool Moonu. Skupina se v novém obsazení chystá na evropské turné, během kterého nový materiál představí v Německu, Maďarsku, Rumunsku nebo Chorvatsku.

Předkapelou na brněnském křtu jim bude česká shoegazová formace Manon meurt z Rakovníka. Tu tvoří kytaristé Kateřina Elznicová a Vojtěch Pejša, baskytaristka Simona Kuchárová a bubeník Jiří Bendl. V roce 2013 skupina vystoupila jako předskokan irských My Bloody Valentine, kteří se považují za zakladatele shoegazingu. Díky tomuto koncertu se Manon meurt dostali do širšího povědomí.

Mezi hlavní inspirace Manon meurt patří Slowdive nebo česká shoegazeová legenda 90. let Ecstasy of Saint Theresa. Vedle nich je však hudba „Manonů“ snovější, křehčí a éteričtější. V roce 2014 skupina vydala eponymní album, na němž snoubila noisové kytarové plochy a dream popové sekvence, jimž vévodí křehký vokál Kateřiny Elznicové. Na podzim loňského roku absolvovali evropské turné s českou alternativní emo hardcorovou kapelou Mara Jade.

Brněnský koncert Cold Cold Nights: The (Last) Summer Tour 2017 a Manon meurt se koná 26. dubna 2017 ve 20 hodin v klubu Fléda

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Utrhneme si ostudu? Česko posílá na Eurovizi zpěváky, které nikdo nezná.…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Komentář - Česká republika se i letos zúčastní nejsledovanější nesportovní události na světě,…

Objev, v jaký mnozí ani nedoufali. Kryl na unikátních záběrech norské…

14.01.2019 10:08 Z československých archivů chtěli cenzoři jeho stopu zcela vymazat, národ na něj přesto nezapomněl.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama