Soutěž mladých jazzmanů zná své finalisty

Praha – Soutěž Jazz Fruit, kterou každoročně pořádá festival Mladí Ladí Jazz, už zná své finalisty. Ti vystoupí již tento čtvrtek na koncertním večeru soutěže v klubu Jazz Dock po boku holandského multimediálního projektu Mn´JAM experiment. O hlavní ceny se utkají instrumentální duo Ján Fiala & Štěfan Szabó, fusion projekt Ochepovsky a Ľudové Mladistvá.

Přidejte svůj názor

Mn´JAM Experiment

Festival Mladí Ladí Jazz podporuje mladé talentované hudebníky a každoročně vyhlašuje soutěž Jazz Fruit. Letos byla soutěž poprvé rozdělena do dvou kategorií – zahraniční a české. Finalisté, duo Ján Fiala & Štěfan Szabó (SR), fusion projekt Ochepovsky (CZ) a Ľudové Mladistvá (SK), vystoupí na finálovém večeru v klubu Jazz Dock po boku holandského multimediálního projektu Mn´JAM experiment. Vítěze obou kategorií zvolí odborná porota, jejímiž členy jsou Václav Vraný z Českého rozhlasu Jazz, ředitel Mladí Ladí Jazz Jan Gregar, Hana Vedralová z kytary.cz a skladatel Petr Wajsar. Pátý hlas bude v rukou publika.

Multimediální projekt Mn´JAM Experiment pochází z Holandska a opírá se o digitálně-vizuální performance, roztočené gramofony a elektroniku, při čemž všechny tyto prvky jsou si na pódiu rovny a tvoří kreativní koláž. Podstatou tvorby Mn´JAM je tedy interakce, syntéza a vzájemné prolínání spontánně vytvářené audio-vizuality. Nekonvenční kvintet založili Australanka Melissa Oliviera a performer JAM. Zakladatelskou dvojici doplňuje kytarista Virxilio da Silva, basista José Carlos Barbosa a bubeník Tuur Moens. Na první studiové album skupiny fanoušci zatím čekají. O to výjimečnější zážitek je čeká na živých vystoupeních, která jsou vždy jedinečná. Pražští fanoušci se mohou těšit kromě koncertu i na workshop, který Mn´JAM povedou v prostoru klubu Jazz Dock.

Představme si ale i finalisty letošního ročníku Jazz Fruit. Dvojice hudebníků Ján Fiala & Štěfan Szabó se žánrově pohybují na pomezí jazzu a vážné hudby. Tvorbu bubeníka Fialy a kytaristy Szabó charakterizuje zejména pestrost, ve které nacházejí interpretace svých vlastních kompozicí i děl soudobých skladatelů.

Fusion projekt Ochepovsky představuje autorské skladby skladatele a kytaristy Igora Ochepovskyho, který se pohybuje na pomezí východní a západní kultury. Jeho jazzová kompoziční technika se prolíná s klasickou evropskou a je spojena dohromady moderním groovem. Ochepovsky je držitelem čtyř cen studentské Thálie z roku 2015 za svůj projekt IMPRA a v roce 2016 vyhrál mezinárodní talentovou soutěž Money Polo Talent12 jako skladatel. Během tohoto měsíce vydává své debutové album I´m the Wind.

img-responsive

Ochepovsky | foto: Piaristi

Třetím finalistou je hudební projekt Ľudové Mladistvá ze Slovenska. Třiadvacetiletý skladatel a klavírista Martin Štefánik ve své tvorbě spojuje prvky folkloru, jazzu, vážné i energické moderní hudby. Nesourodé prvky se ojediněle spojují v aranžích tohoto studenta VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Štefánik jedinečným rukopisem představuje invenční přístup ke zpracování lidových písní. Jeho devítičlenná kapela vzbuzuje zájem široké veřejnosti a získala také několik ocenění včetně Objevu roku v soutěži talentů Bratislavských Jazzových dní nebo ceny soutěže Nové tváře slovenského jazzu.

Finálový večer soutěže Jazz Fruit se koná ve čtvrtek 13. dubna 2017 v pražském Jazz Docku.

Soutěž Jazz Fruit probíhá v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz 2017.

Program festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

2.4.2017 - BigYuki (USA) – Palác Akropolis, Praha
6.4.2017 - Oran Etkin trio (USA/IL) – Jazz Dock, Praha
8.4.2017 - Bill Laurance (UK) – MeetFactory, Praha
13.4.2017 - Finále soutěže Jazz Fruit + Mn'JAM experiment (NL) – Jazz Dock, Praha
19.4.2017 - David Helbock Trio (AT) – Jazz Dock, Praha
21.4.2017 - Panzerballett (DE) – MeetFactory, Praha
26.4.2017 - Max Vandervost (BE) – Jazz Dock, Praha
28.4.2017 - Miloopa (PL) - Palác Akropolis, Praha
30.4.2017 - Mezinárodní den jazzu s Českým rozhlasem: Miroslav Vitouš, Rozhlasový BigBand – Palác Akropolis, Praha

Regionální koncerty festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

1.4.2017 - BigYuki (USA) – Jazz Tibet Club, Olomouc
3.4.2017 - Oran Etkin (IL) – Kabinet Múz, Brno
20.4.2017 - David Helbock Trio (AT) – Jazz Tibet Club, Olomouc
21.4.2017 - David Helbock Trio (AT) – Budova ČRo České Budějovice
28.4.2017 - Max Vandervorst (BE) – Zámek Děčín

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brit Awards 2019: Hudební ceny ovládl Calvin Harris a kapela The 1975.…

21.02.2019 05:13 Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří…

Britského rappera 21 Savage propustili z americké vazby na kauci

12.02.2019 21:44 Rapper známý jako 21 Savage může být propuštěn z imigrační vazby na kauci. Zadržen byl začátkem…

Rock for People sežehnou plameny In Flames

11.02.2019 15:51 Pionýři metalcoru a melodického death metalu In Flames jsou nejnovější posilou line upu Rock for…

Ceny Grammy 2019: Píseň roku je šokující This Is America od Childish…

11.02.2019 10:45 Aktualizováno Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama