Ostrava se stane podeváté centrem soudobé hudby

Ostrava – Ostravu na přelomu srpna a září rozezní soudobá hudba. Prostory Trojhalí Karolina, Starých koupelen v Dolní oblasti Vítkovice, Kostela sv. Václava, Divadla Antonína Dvořáka i další místa v Ostravě se stanou dějištěm devátého ročníku hudebního festivalu Ostravské dny. Na programu bude opět nová a experimentální hudba v podaní ostravských i hostujících umělců.

Přidejte svůj názor

String Noise

Na přelomu srpna a září Ostravu rozezní soudobá hudba, město se totiž stane dějištěm již devátého ročníku festivalu Ostravské dny. Na programu mezinárodně proslulého festivalu nové a experimentální hudby budou především světové i české premiéry kompozic dneška i druhé poloviny dvacátého století, díla prestižních skladatelů i mladé skladatelské generace, ale také návraty k začátkům avantgardy.

„Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,“ komentuje přehlídku její umělecký ředitel, dirigent a skladatel Petr Kotík.

img-responsive

Neue Vocalsolisten (foto: Martin Sigmund) | foto: SMART Communication

Ostravské dny zahájí vůbec první vystoupení nově vznikajícího mezinárodního symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, který uvede například skladbu Rolfa Gupty Ikaros nebo virtuózní houslový koncert Salvatore Sciarrina s Hanou Kotkovou. Z dalších interpretů se představí Ostravská banda spolu s elitní sestavou sólistů a dirigenty Petrem Kotíkem, Rolfem Guptou a Bruno Ferrandisem. Díky společnému koncertu obou souborů se diváci vrátí k pionýrským dílům avantgardy dvacátého století během večera s názvem Radikální minulost. V kostele sv. Václava vystoupí také stuttgartští Neue Vocalsolisten mimo jiné s díly Salvatore Sciarrina či Karlheinze Stockhausena.

Za vrchol letošního ročníku Ostravských dnů organizátoři považují vedení české premiéry opery Miroslava Srnky Make no Nose, realizované v koprodukci s rakouským festivalem Bregenzer Festspiele. Dílo uvidíme v původním režijním zpracování Johannese Eratha a pod taktovkou dirigenta Josepha Traftona. V sólových partech se představí Measha Brueggergosman, Holger Falk, Katalin Károlyi, Taylan Reinhard nebo Maciej Idzidorek za doprovodu orchestru Ostravská banda.

Festival ukončí koncert jednoho z vrcholných děl německo-rakouské skladatelky Olgy Neuwirth se sólistou Victorem Hannou na bicí. Kromě zmíněných koncertů se mohou posluchači těšit i na Requiem pro violu Borise Guckelberga v podání Nikolause Schlierfa nebo na maraton komorní hudby, který nabídne avantgardní houslové duo z New Yorku. Mezi další lákadla patří recitál klavíristy Josepha Kubery nebo opera jedné z nejúspěšnějších amerických skladatelek mladé generace, Kate Sopper.

Ostravské dny je mezinárodně proslulý festival, který každoročně láká bohatou účast účinkujících i návštěvníků. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele s hudebním skladatelem a propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem. Devátý ročník se koná ve spolupráci s Trojhalí Karolína, PLATO Ostrava, Národním divadlem moravskoslezským, Provozem Hlubina, Bludným kamenem a Galerií výtvarného umění v Ostravě.

Festival Ostravské dny se koná od 24. srpna do 2. září 2017 v Ostravě. Více informací a podrobný program najdete na www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brit Awards 2019: Hudební ceny ovládl Calvin Harris a kapela The 1975.…

21.02.2019 05:13 Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří…

Britského rappera 21 Savage propustili z americké vazby na kauci

12.02.2019 21:44 Rapper známý jako 21 Savage může být propuštěn z imigrační vazby na kauci. Zadržen byl začátkem…

Rock for People sežehnou plameny In Flames

11.02.2019 15:51 Pionýři metalcoru a melodického death metalu In Flames jsou nejnovější posilou line upu Rock for…

Ceny Grammy 2019: Píseň roku je šokující This Is America od Childish…

11.02.2019 10:45 Aktualizováno Nejvíce cen Grammy - po čtyřech - dostali v posledním ročníku těchto prestižních ocenění rapper…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama