Jeden z nejlepších jazzových kytaristů vystoupí přesně za měsíc v Praze

Praha – Americký kytarista Pat Metheny vystoupí přesně za měsíc v Praze. Jeden z nejlepších jazzových hudebníků současnosti se stal vzorem celé generace kytaristů, získal mnoho ocenění a v roce 2013 byl uveden do DownBeat Hall of Fame. Na pražském koncertě ho doprovodí bubeník Antonio Sanchez, baskytaristka Linda Oh a britský pianista Gwilym Simcock.

Přidejte svůj názor

Pat Metheny

Pat Metheny je bezpochyby jedním z nejlepších a nejúspěšnějších jazzových hudebníků současnosti. Americký kytarista a skladatel získal mnoho ocenění typu „nejlepší jazzový kytarista“, v roce 2013 byl uveden do DownBeat Hall of Fame. Vydal 42 alb, jichž se prodalo přes 20 milionů kopií. Získal neuvěřitelných dvacet cen Grammy a také tři Zlaté desky.

Pravidelně vystupuje s legendárními jazzmany, díky své hudební všestrannosti si však zahrál i po boku Stevea Reicha nebo Davida Bowieho. Přesně za měsíc vystoupí v pražském Foru Karlín, kde ho doprovodí jeden z nejrespektovanějších bubeníků současnosti Antonio Sanchez, který se proslavil také jako autor hudby k oscarovému filmu Birdman. Dále s nimi zahraje mladá australská baskytaristka, kontrabasistka a skladatelka Linda Oh a britský pianista a skladatel Gwilym Simcock, kterého deník Evening Standard označil za jednu z 1000 nejvlivnějších osobností v Londýně.

Pat Metheny se narodil v roce 1954 do rodiny hudebníků v Missouri. Nejprve hrál na trubku, ale ve dvanácti letech přešel na kytaru. Ve svých patnácti letech již pravidelně spolupracoval s nejlepšími jazzmany z Kansas City. Na mezinárodní hudební scénu prorazil poprvé v roce 1974, kdy spolupracoval s vibrafonistou Gary Burtonem a poprvé předvedl svůj jedinečný styl hraní, který kombinuje volné a flexibilní vyjádření a je koncepčně velmi moderní, avšak vychází z jazzové tradice swingu a blues.

V roce 1975 Metheny vydal své první album Bright Size Life, na níž znovuobjevil zvuk tradiční jazzové kytary pro novou generaci muzikantů. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let získával za svá průlomová alba jednu cenu Grammy za druhou. Například album Pat Metheny Group z roku 1978 se zařadilo mezi nejvýznamnější nahrávky jazzové historie, nejen díky přítomnosti legendárního basisty Jaca Pastoria. Pat Metheny se věnuje tvorbě skladeb pro sólovou kytaru, malé soubory, elektrické a akustické nástroje, velké orchestry, a dokonce i balety.

Od sedmdesátých let strávil kytarista velkou část svého života na turné, často absolvoval přes sto koncertů ročně. Působí také jako lektor – ve svých osmnácti letech se stal nejmladším učitelem na Universitě v Miami a o rok později na Berklee College of Music, kde v roce 1996 získal čestný doktorát. Téměř po celé světě provozuje hudební workshopy.

Pat Metheny vystoupí 4. června 2017 v pražském Foru Karlín. Vstupenky na sezení v ceně od 950,- do 2.650,- Kč jsou v prodeji v síti Ticketpro. O distribuční poplatek levnější e-vstupenky jsou v on-line prodeji na www.pmetheny.cz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ed Sheeran prodal v Praze přes 100 000 vstupenek. Na druhý koncert ještě…

21.01.2019 10:17 Nejprodávanější hudební umělec planety Ed Sheeran potvrzuje i v Praze, že jeho živé koncerty patří…

Kapela Dunaj po 20 letech? V Praze vystoupí obnovená brněnská formace

18.01.2019 01:13 V pražském Paláci Akropolis dnes vystoupí brněnská rocková skupina Dunaj, která se loni dala…

JazzFestBrno: Přijede kromě McLaughlina a Reevese také Stanley Clarke,…

18.01.2019 01:02 Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v…

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama