Olympic zavzpomíná v Malostranské besedě na "Bédu" Berku

Čas někdy letí tak rychle, že si to ani neumíme uvědomit. Jestli si příznivci českého beatu a hudby vůbec vzpomněli, že tomu bude právě 30 let, co tragicky zahynul předposlední zakládající člen skupiny Olympic Miroslav Berka?

Přidejte svůj názor

Skupina Olympic

Říkalo se mu Démon piána, ale především slyšel na titul "Béda". S Petrem Jandou byli po dlouhou dobu posledními zakládajícími členy, postupně odcházeli (nebo byli odejiti) Pavel Chrastina, Jan Antonín "Jeňýk" Pacák a Ladislav Klein. Když se v první polovině 70. let dostal Olympic do krize a vypadalo to - alespoň tisk to tvrdil - na zánik skupiny, byl to právě Berka, který vybičoval Jandu k další práci. "Béda, ten starý dromedár, byl u mě denně. »Všichni z toho mají radost, že se konečně rozpadáme, všichni nám to přejí. Víš, co to bude, až se skutečně rozejdeme? Vždyť to musíme dát dohromady, já ti pomůžu, najdeme jiné hráče...«. On a manažer Pavel Řáda byl v té době vlastně tvořili Olympic," vzpomínal Petr Janda.

O Berkovi se tvrdilo, že je typických rock'n'rollovým muzikantem. Když pak Olympic pod vlivem merseysoundu přešel na kytarové skladby a klávesy nebyly tolik využívány, naučil se Berka hrát na foukací harmoniku. Byl to typ poctivého hudebníka, který nejenže neskládal, ale ani příliš nezpíval. Postupně se přeorientoval na syntezátory, kterých skupina ve svých celistvých projektech Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř hojně využívala.

img-responsive

Petr Janda, poslední zakládající člen Olympicu, oslaví letos ve skupině 55 let | foto: Ája Dvořáčková

Nad Berkovou předčasnou smrtí se stále vznáší určitý opar nejasností, který byl zachycen i v televizním cyklu Nevyjasněná úmrtí. Lidé, kteří "Bédu" znali, hovořili o jeho až chorobné spořivosti, podle svědků ho v období před smrtí postihla vášeň, která mohla způsobit jeho velké problémy - sázení na "koníčky". Odtud už mohl být jenom krok do polosvěta různých šíbrů a podvodníků, takže nelze vyloučit, že se hudebník stal jejich obětí. Každopádně byl nalezen oběšený v domě v pražské Růžové ulici - jeho kolegové se o skonu Berky dozvěděli až poté, co nepřišel na domluvený koncert v Lucerně.

19. května 2017 uplyne od jeho tragické smrti 30 let. O týden dříve se bude v pražské Malostranské besedě konat vzpomínkový koncert Olympicu právě jako připomínka na Miroslava "Bédu" Berku. "Olympic si při příležitosti tohoto koncertu pozval i několik vzácných hostů. Jsou to zpěvák a skladatel Ondřej Gregor Brzobohatý, klavírista a zpěvák Petr Vondráček a klávesista a skladatel Zdeněk Merta, kteří se všemi příchozími fanoušky zavzpomínají na dlouholetého parťáka a kolegu a zahrají na jeho počest," uvedl šéf produkce Malostranské besedy pan David Pešek Dvořák. Koncert se uskuteční v pátek 12. května a jeho začátek je stanoven na 20:30 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Utrhneme si ostudu? Česko posílá na Eurovizi zpěváky, které nikdo nezná.…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Komentář - Česká republika se i letos zúčastní nejsledovanější nesportovní události na světě,…

Objev, v jaký mnozí ani nedoufali. Kryl na unikátních záběrech norské…

14.01.2019 10:08 Z československých archivů chtěli cenzoři jeho stopu zcela vymazat, národ na něj přesto nezapomněl.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama