Hancock, Galliano i rebelové Shabazz Palaces. Festival Struny podzimu se vrací

Praha – Po roční pauze se opět vrací festival Struny podzimu. Letos organizátoři lákají na několik novinek, důraz na novátorskou tradici se však nemění. Cílem festivalu je opět poskytování uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů.

Přidejte svůj názor

Richard Galliano
doporučujeme

Festival Struny podzimu se po roce opět vrací. Zakladatel festivalu Marek Vrabec se s letošním ročníkem přesunul do pozice prezidenta festivalu a pokračuje v novátorské tradici. Posláním festivalu je i letos poskytování jedinečných uměleckých zážitků, obohacování české kulturní scény a rozšiřování obzorů publika.

„Struny podzimu vstupují do své třetí dekády a s ní zároveň do nové éry. V prvních letech jsme měli s kolegou Martinem Pechancem tu čest připravovat festival v prostorách Pražského hradu, následovalo 15 krásných let v podhradí s Danou Syrovou.  Jsem rád, že po roční přestávce mohu představit nový tým a novou uměleckou radu festivalu, kteří jsou pro mě zárukou toho, že Struny podzimu budou i nadále jedním z nejinovativnějších hudebních festivalů,“ říká Vrabec v tiskové zprávě.

img-responsive

skupina Bang on a Can All-Stars | foto: Struny podzimu

Podle programového ředitele Viléma Spilky, který stejnou pozici zosobňuje i na spřáteleném festivalu JazzFest Brno, nabídnou Struny podzimu opět mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. Letos však k „prověřenému základu“ přimíchali i country, hip hop, irský folk i moravský folklor. Uměleckou radu vedle Spilky tvoří ještě Guy Borg a Petr Ostrouchov.

21. ročník Strun podzimu tvoří deset koncertů, na nichž se představí velká jména, jako je například legendární skladatel a pianista Herbie Hancock, virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano, kultovní ansámbl Bang on a Can nebo multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming. Rozmanitý program doplní hiphopové duo Shabazz Palaces, jazzový pianista Jason Moran, neotřelí folkaři z Nashvillu Lambchop nebo hráč na dvanáctistrunnou kytaru Ralph Towner. Návštěvníci se také mohou těšit na zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či čerstvého držitele ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština ve festivalové premiéře.

Festival zahájí koncert irsko-amerických The Gloaming, kteří ve své tvorbě mísí melancholickou tradiční irskou hudbu, moderní odstíny jazzu i soudobou vážnou a experimentální hudbu. O dva dny později na ně navážou hiphopoví rebelové Shabazz Palaces, kteří nabídnou nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa spojené se syrově upřímnými texty. Americké uskupení Lambchop vystoupí na třetím festivalovém koncertě. Kapela z Nashville během svého působení proměnila všeobecný pohled na country, kterou skupina obohatila o prvky soulu, jazzu a elektroniky.

Letošnímu programu se nevyhnou ani osvědčení muzikanti z předchozích ročníků. Jedním z nich je skladatel a kontrabasista Gavin Bryars, který v Praze představí projekt Nothing Like The Sun -  zhudebněné Shakespearovy sonety. Vrátí se i pianista a skladatel Jason Moran, který vzdá hold odkazu Thelonia Monka prostřednictvím spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959. Říjnovou část zakončí francouzský virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano v Rudolfinu, který se spojí s ansámblem jednoho z nejuznávanějších světových hornistů Radka Baboráka.

img-responsive

skupina Lambchop | foto: Struny podzimu

Listopad bude spojený s premiérou projektu Mateřština vynikajícího kontrabasisty a skladatele Jiřího Slavíka, který ve svých soudobých skladbách pátrá po svých kulturních kořenech a využívá odkazu lidové hudby. Album před pár dny získalo cenu Anděl v kategorii world music. Festival bude pokračovat sólovým kytarovým recitálem Ralpha Townera, zakládajícího člena kapely Oregon.

Předposlední koncert bude patřit kultovnímu ansámblu Bang on a Can All Stars, který spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe v české premiéře – oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovázení audiovizuální projekcí. 21. ročník festivalu Struny podzimu zakončí legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight.

img-responsive

Jazzový pianista Jason Moran | foto: Struny podzimu

„S trochou nadsázky se dá říci, že nebýt Hancocka, některé kapely z letošních Strun podzimu by vůbec nevznikly. Jeho zcela čerstvý tvůrčí počin, o který se s námi podělí, je zatím zahalen jemnou rouškou tajemství. O to víc se na něj můžeme těšit,“ láká Spilka.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017

20. října, Forum Karlín: The Gloaming
22. října, Divadlo Archa: Shabazz Palaces
25. října, Divadlo Archa: Lambchop
27. října, Divadlo Archa: Gavin Bryars: Nothing Like The Sun
29. října, Divadlo Archa: Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959
31. října, Rudolfinum: Richard Galliano & Baborák Ensemble
3. listopadu, La Fabrika: Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
5. listopadu, Anežský klášter: Ralph Towner
7. listopadu, Forum Karlín: Julia Wolfe: Anthracite Fields - Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek
9. listopadu, Forum Karlín: Herbie Hancock

Podrobné informace ke koncertům jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

loading...

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama