6. června přišel telegrán z Pařýže

Praha - „6. června přišel telegrán z Pařýže, abi přijmul mýsto řiditele Národný Koncervatoře hudby vnovémYorku, to je v Americe, to snad já mislím že nepřijme, on je dobrý Čech a Národovec, národ Český biho nerad stratil,“ napsal tatínek Antonína Dvořáka své dceři, Antonínově sestře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Gustavo Dudamel, dirigent

Rodina a Čechy byly pro Antonína Dvořáka milejší než peníze a sláva. Jednapadesátiletý skladatel, v té době na vrcholu úspěchů, chtěl doma a v klidu tvořit, proto lákavým nabídkám z celé Evropy odolával.

Podlehl až té poslední - za 30 000 zlatých ročně odjel od října 1892 na tři roky do New Yorku učit na Národní konzervatoři. Jako violista v pražském orchestru dostával měsíčně 18 zlatých, později už jako známý skladatel dostával na Pražské konzervatoři jako učitel 100 zlatých. O cestě do Ameriky se rozhodl až poté, co o něm nechal hlasovat svou rodinu, přičemž „referenda“ se zúčastnily i jeho děti, včetně nejmladšího pětiletého…

V Americe Antonín Dvořák zkomponoval Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“, hřejivou vzpomínku na domov, ovlivněnou newyorským pouličním ruchem, rytmem nákladních vlaků, černošským folklórem a dalšími novými zážitky. Už premiéra v newyorské Carnegie Hall před 124 lety byla bouřlivé úspěšná a od té doby se stala nejhranější romantickou symfonií všech dob.

Nejvášnivější současný světový dirigent Gustavo Dudamel (nar. 1981) přednese tuto Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“ v pátek 9. června s Berlínskou filharmonií. Vstupenka na koncert zde stojí 66-290 € (1782-7830 Kč).

Přímý přenos z Berlína se podařilo zajistit v mosteckém Kině Kosmos. Nenechte si ujít úžasný live zážitek z 14metrového plátna, pohodlných sedaček a s dokonalým 5.1 zvukem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela slavná jazzová zpěvačka Nancy Wilsonová

14.12.2018 20:55 Ve věku 81 let zemřela ve čtvrtek jazzová zpěvačka Nancy Wilsonová, držitelka tří cen Grammy.…

Zpěvačka Shakira v maléru? Španělsku dluží miliony na daních, tvrdí…

14.12.2018 17:10 Kolumbijská zpěvačka Shakira čelí ve Španělsku několika obviněním z daňových úniků, jichž se podle…

Do Česka se vrátí skupina The Offspring, jeden z koncertů bude na hradě

14.12.2018 13:43 Do Česka se příští rok vrátí americká punkrocková skupina The Offspring. Zahraje 20. srpna v…

Souboj rapperů? Nominace na Grammy ovládl Lamar, těsně za ním Drake

07.12.2018 17:14 Nejvíce nominací na hudební ceny Grammy získal dnes americký rapper Kendrick Lamar. Prestižní sošku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama