Hudba, hlasy, paměť. Nádraží Praha-Bubny se v červnu promění v jedinečnou kulturní scénu

Praha – Hudbou, hlasy, pamětí a jinakostí ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se na několik dní stane místem pro alternativní kulturní scénu. Festival Bubenský slunovrat nabídne koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl a vystoupení osobitých muzikantů, divadelníků a špičkových umělců, kteří stojí mimo hlavní proud. Vstup na všechny akce je zdarma.

Přidejte svůj názor

Nádraží Praha-Bubny (foto: Matěj Stránský)

Nádražní budova v Praze-Bubnech, její okolí a kolejiště se na několik dní v druhé polovině června stane dějištěm festivalu Bubenský slunovrat. Na této jedinečné alternativní kulturní scéně vystoupí špičkoví muzikanti, divadelníci a výtvarní umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu.

Vyrazit můžete na koncerty, divadlo, happening i výtvarnou vernisáž. Největšími lákadly je představení Čekárna divadelního souboru Farma v jeskyni, vystoupení zpěvačky Ridiny Ahmed nebo zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa a mnoha dalších. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města pořádá společnost Památník Šoa.

img-responsive

Ridina Ahmed a Petr Tichý (foto: Libor Fojtík) | foto: mediatraining.cz

„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní – někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.

Vedle známých jmen na festivalu vystoupí malé i méně známé soubory, včetně několika osobností s handicapem, studentského divadla či lidí bez domova. „Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému „řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše“,“ doplňuje Pavel Štingl.

img-responsive

Allstar Refjudží Band( foto: Jakub Hrab) | foto: mediatraining.cz

Program odstartuje dopolední představení Terezínské zvony – zhudebněné dílo inspirované skutečnými příběhy dětí z terezínského ghetta v podání studentů holešovického gymnázia Přírodní škola. Na ně večer naváže zpěvačka českého, súdánského a rusko-židovského původu, Ridina Ahmed, s kontrabasistou Petrem Tichým na společném koncertu Hlas kontra bas. První den zakončí věhlasné divadelní představení Čekárna mezinárodního souboru Farma v jeskyni, inspirované vzpomínkami pamětnice deportované právě z nádraží Bubny.

Další den program pokračuje filmovým seminářem a vystoupením romského zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa. Hostem bude i nevidomý zpěvák Martin Svátek. Součástí programu bude také výtvarná díla pod vedením malířů Mirka Kaufmanna a Otto Kowena, které se zúčastní také umělci s mentálním hendikepem, nebo koncert energického Allstar Refjúdží Bandu, složeného z hudebníků různých národností i náboženských vyznání.  Vystoupí také folková zpěvačka Irena Budweiserová za doprovodu kytaristy Jakuba Racka a nevidomá pianistka a zpěvačka Ráchel Skleničková.

Program bude každý den moderovat jiná známá osobnost, například romská básnířka Renáta Berkyová nebo herečka Bára Hrzánová. Festival bude dokumentovat fotograf Bohdan Holomíček, z jehož snímků poté pořadatelé plánují uspořádat výstavu.

Bubenský slunovrat se uskuteční ve dnech 21. – 25. června. Vstup na všechny akce je zdarma, pouze na představení Čekárna je nutná registrace předem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapela Dunaj po 20 letech? V Praze vystoupí obnovená brněnská formace

18.01.2019 01:13 V pražském Paláci Akropolis dnes vystoupí brněnská rocková skupina Dunaj, která se loni dala…

JazzFestBrno: Přijede kromě McLaughlina a Reevese také Stanley Clarke,…

18.01.2019 01:02 Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v…

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama