Hudba, hlasy, paměť. Nádraží Praha-Bubny se v červnu promění v jedinečnou kulturní scénu

Praha – Hudbou, hlasy, pamětí a jinakostí ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se na několik dní stane místem pro alternativní kulturní scénu. Festival Bubenský slunovrat nabídne koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl a vystoupení osobitých muzikantů, divadelníků a špičkových umělců, kteří stojí mimo hlavní proud. Vstup na všechny akce je zdarma.

Přidejte svůj názor

Nádraží Praha-Bubny (foto: Matěj Stránský)
doporučujeme

Nádražní budova v Praze-Bubnech, její okolí a kolejiště se na několik dní v druhé polovině června stane dějištěm festivalu Bubenský slunovrat. Na této jedinečné alternativní kulturní scéně vystoupí špičkoví muzikanti, divadelníci a výtvarní umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu.

Vyrazit můžete na koncerty, divadlo, happening i výtvarnou vernisáž. Největšími lákadly je představení Čekárna divadelního souboru Farma v jeskyni, vystoupení zpěvačky Ridiny Ahmed nebo zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa a mnoha dalších. Akci propojující opuštěný industriální prostor s živým okolím města pořádá společnost Památník Šoa.

img-responsive

Ridina Ahmed a Petr Tichý (foto: Libor Fojtík) | foto: mediatraining.cz

„V nabídnutém programu rozvíjíme téma jinakosti. Divadelníci, hudebníci nebo výtvarní umělci, kteří jsou očividně jiní – někdy jsou z jiného světadílu nebo jsou jiné rasy, někdy jsou i mentálně či fyzicky postižení. Reprezentují tak skupiny, které byly v době nacismu určeny k odsunu do nevědomí a do nebytí. Obnovování historické paměti, ale i energie, kterou sem chceme živým uměním vrátit, je to, co nás v tomto prostoru dlouhodobě zajímá,“ říká Pavel Štingl z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa, která Bubenský slunovrat organizuje.

Vedle známých jmen na festivalu vystoupí malé i méně známé soubory, včetně několika osobností s handicapem, studentského divadla či lidí bez domova. „Moderátoři jednotlivých dnů budou pracovat i s citáty spisovatele Patrika Ouředníka, autora provokativního románu Europeana, ale i znalce eugenického tématu a nacistické propagandy směřující k takzvanému „řešení ozdravění rodového základu velkoněmecké říše“,“ doplňuje Pavel Štingl.

img-responsive

Allstar Refjudží Band( foto: Jakub Hrab) | foto: mediatraining.cz

Program odstartuje dopolední představení Terezínské zvony – zhudebněné dílo inspirované skutečnými příběhy dětí z terezínského ghetta v podání studentů holešovického gymnázia Přírodní škola. Na ně večer naváže zpěvačka českého, súdánského a rusko-židovského původu, Ridina Ahmed, s kontrabasistou Petrem Tichým na společném koncertu Hlas kontra bas. První den zakončí věhlasné divadelní představení Čekárna mezinárodního souboru Farma v jeskyni, inspirované vzpomínkami pamětnice deportované právě z nádraží Bubny.

Další den program pokračuje filmovým seminářem a vystoupením romského zpěváka a akordeonisty Mária Biháriho se skupinou Bachtale Apsa. Hostem bude i nevidomý zpěvák Martin Svátek. Součástí programu bude také výtvarná díla pod vedením malířů Mirka Kaufmanna a Otto Kowena, které se zúčastní také umělci s mentálním hendikepem, nebo koncert energického Allstar Refjúdží Bandu, složeného z hudebníků různých národností i náboženských vyznání.  Vystoupí také folková zpěvačka Irena Budweiserová za doprovodu kytaristy Jakuba Racka a nevidomá pianistka a zpěvačka Ráchel Skleničková.

Program bude každý den moderovat jiná známá osobnost, například romská básnířka Renáta Berkyová nebo herečka Bára Hrzánová. Festival bude dokumentovat fotograf Bohdan Holomíček, z jehož snímků poté pořadatelé plánují uspořádat výstavu.

Bubenský slunovrat se uskuteční ve dnech 21. – 25. června. Vstup na všechny akce je zdarma, pouze na představení Čekárna je nutná registrace předem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott urážel Sověty, jejich tanky mu vadily, prozradily archivy StB

18.10.2019 15:22 Na roli Karla Gotta v dobách komunistického režimu se dá nahlížet z mnoha úhlů, teď už dokonce i…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

17.10.2019 23:05 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Poslední videoklip Karla Gotta trhá rekordy, už má přes 22 milionů…

17.10.2019 17:53 Poslední klip Karla Gotta a jeho dcery Charlotte Elly k písni Srdce nehasnou už má na YouTube přes…

Zpěvák Lenny Kravitz dorazí v rámci turné do Prahy, roztančí O2 arenu

16.10.2019 13:44 Americký zpěvák a multiinstrumentalista Lenny Kravitz vystoupí 30. června 2020 v pražské O2 areně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama