Prague Philharmonia se závěrečným koncertem sezóny rozloučí s Jiřím Bělohlávkem

Praha – Závěrečným koncertem PKF – Prague Philharmonie bude Brahmsovo Německé requiem. Orchestr se tímto duchovním dílem rozloučí s nedávno zesnulým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Přidejte svůj názor

Kateřina Kněžíková (foto: Pavel Hejný)
doporučujeme

PKF – Prague Philharmonia uvede na závěr letošní sezóny Německé requiem Johannese Brahmse. Tímto hlubokým dílem s duchovním obsahem o víře a naději, životě a smrti, vykoupení a spasení se rozloučí se svým zakladatelem, dlouholetým šéfdirigentem a podporovatelem, nedávno zesnulým Jiřím Bělohlávkem.

Přestože byl Jiří Bělohlávek v posledních dnech spojovaný především s Českou filharmonií, jeho největším uměleckým odkazem byla právě Prague Philharmonia. Bělohlávek tento orchestr založil a stál v jeho čele jedenáct let. I po odchodu z postu šéfdirigenta orchestr dále podporoval jako mecenáš a prezident Nadace PKF.

„Pražská komorní filharmonie, dnes PKF – Prague Philharmonia, mu v 90. letech dala jednoduše opět chuť tvořit. Pomohla jemu a on pomohl jí. Vytvořilo se tak pouto, které pro obě strany znamenalo víc než jen uměleckou prestiž,“ říká za PKF Iva Nevoralová v tiskové zprávě.

img-responsive

PKF - Prague Philharmonia | foto: PKF - Prague Philharmonia

PKF ročně odehraje kolem stovky koncertů, z toho průměrně 35 až 40 koncertů v zahraničí. Nahrává pro prestižní gramofonová vydavatelství včetně Deutsche Grammophon nebo Warner Classics. Právě PKF jako první spustila v České republice edukační koncerty a programy pro děti předškolního a školního věku a otevřela Orchestrální akademii pro nadané mladé hudebníky.

PKF je jedinečná také v oblasti financování. Jako obecně prospěšná společnost totiž hradí své umělecké aktivity a provoz téměř z šedesáti procent ze svých vlastních příjmů a z podpory korporátního sektoru a soukromých dárců. Letos v lednu například dokázala realizovat úspěšné turné po Spojených státech amerických zcela z peněz donátorů a z příjmů ze vstupného.

Co čeká orchestr v nejbližší budoucnosti? Na podzim odjíždí na turné do Číny, vyjde jeho společná nahrávka s Gáborem Boldoczkim pro Deutsche Grammophon, na kterou naváže turné v Německu. Vystoupí také na zahajovacím koncertu Dvořákovy Prahy, kde v jeho podání zazní monumentální Stabat Mater Antonína Dvořáka pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma.

Koncert PKF – Prague PhilharmoniaJohannes Brahms: Německé requiem op. 45 se koná v neděli 11. června 2017 od 19.30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Společně s PKF vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková, barytonista Lucas Meachem, varhaník František Šťastný a Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Provedení řídí šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

loading...

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama