Prague Philharmonia se závěrečným koncertem sezóny rozloučí s Jiřím Bělohlávkem

Praha – Závěrečným koncertem PKF – Prague Philharmonie bude Brahmsovo Německé requiem. Orchestr se tímto duchovním dílem rozloučí s nedávno zesnulým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem.

Přidejte svůj názor

Kateřina Kněžíková (foto: Pavel Hejný)

PKF – Prague Philharmonia uvede na závěr letošní sezóny Německé requiem Johannese Brahmse. Tímto hlubokým dílem s duchovním obsahem o víře a naději, životě a smrti, vykoupení a spasení se rozloučí se svým zakladatelem, dlouholetým šéfdirigentem a podporovatelem, nedávno zesnulým Jiřím Bělohlávkem.

Přestože byl Jiří Bělohlávek v posledních dnech spojovaný především s Českou filharmonií, jeho největším uměleckým odkazem byla právě Prague Philharmonia. Bělohlávek tento orchestr založil a stál v jeho čele jedenáct let. I po odchodu z postu šéfdirigenta orchestr dále podporoval jako mecenáš a prezident Nadace PKF.

„Pražská komorní filharmonie, dnes PKF – Prague Philharmonia, mu v 90. letech dala jednoduše opět chuť tvořit. Pomohla jemu a on pomohl jí. Vytvořilo se tak pouto, které pro obě strany znamenalo víc než jen uměleckou prestiž,“ říká za PKF Iva Nevoralová v tiskové zprávě.

img-responsive

PKF - Prague Philharmonia | foto: PKF - Prague Philharmonia

PKF ročně odehraje kolem stovky koncertů, z toho průměrně 35 až 40 koncertů v zahraničí. Nahrává pro prestižní gramofonová vydavatelství včetně Deutsche Grammophon nebo Warner Classics. Právě PKF jako první spustila v České republice edukační koncerty a programy pro děti předškolního a školního věku a otevřela Orchestrální akademii pro nadané mladé hudebníky.

PKF je jedinečná také v oblasti financování. Jako obecně prospěšná společnost totiž hradí své umělecké aktivity a provoz téměř z šedesáti procent ze svých vlastních příjmů a z podpory korporátního sektoru a soukromých dárců. Letos v lednu například dokázala realizovat úspěšné turné po Spojených státech amerických zcela z peněz donátorů a z příjmů ze vstupného.

Co čeká orchestr v nejbližší budoucnosti? Na podzim odjíždí na turné do Číny, vyjde jeho společná nahrávka s Gáborem Boldoczkim pro Deutsche Grammophon, na kterou naváže turné v Německu. Vystoupí také na zahajovacím koncertu Dvořákovy Prahy, kde v jeho podání zazní monumentální Stabat Mater Antonína Dvořáka pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma.

Koncert PKF – Prague PhilharmoniaJohannes Brahms: Německé requiem op. 45 se koná v neděli 11. června 2017 od 19.30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Společně s PKF vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková, barytonista Lucas Meachem, varhaník František Šťastný a Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Provedení řídí šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Souboj rapperů? Nominace na Grammy ovládl Lamar, těsně za ním Drake

07.12.2018 17:14 Nejvíce nominací na hudební ceny Grammy získal dnes americký rapper Kendrick Lamar. Prestižní sošku…

Zemřel britský zpěvák Pete Shelley, podílel se na punkové revoluci

07.12.2018 10:26 Ve věku 63 let zemřel ve čtvrtek britský zpěvák, textař a spoluzakladatel punkové skupiny Buzzcocks…

Nejlépe placenými kapelami jsou U2 a Coldplay

04.12.2018 21:55 Nejlépe placenými hudebníky na světě jsou v tomto roce irští U2. Čtyřčlenná rocková kapela založená…

100 let od narození Mandely: Konal se monstrózní koncert, zazpívala Beyoncé

02.12.2018 21:40 Aktualizováno Jihoafrická republika si dnes obřím koncertem s řadou světových hudebních hvězd připomněla 100 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama