Světový virtuóz točí v Praze novou nahrávku s PKF – Prague Philharmonia

Praha – Světový virtuóz Gábor Boldoczki točí společně PKF – Prague Philharmonie v Praze novou nahrávku pro Sony Classical. Během jedinečného repertoáru, na němž se objeví i čeští autoři, vystřídá trubku, křídlovku i corno da caccia.

Přidejte svůj názor

PKF - Prague Philharmonia

Světově proslulý maďarský virtuóz Gábor Boldoczki bude začátkem července v Praze natáčet společně s PKF – Prague Philharmonia novou nahrávku pro Sony Classical. Program se skládá mimo jiné i z českých autorů osmnáctého a devatenáctého století a Boldoczki na něm vystřídá tři rozdílné nástroje – trubku, křídlovku a corno da caccia. Virtuóz je zároveň autorem úprav většiny skladeb. PKF se tentokrát představí v koncertantní poloze bez dirigenta a uměleckým šéfem se stane koncertní mistr orchestru, houslista Jan Fišer.

Nová nahrávka bude naprosto odlišná od Boldoczkiho posledního alba z roku 2016, na němž prezentoval čistě soudobé autory. Na nové desce se objeví skladby období klasicismu Koncert pro hoboj D dur Rakušana Karla Ditterse von Dittersdorfa, Koncert Es dur pro corno da caccia českého skladatele Jana Křtitele Jiřího Nerudy, Introdukce, téma a variace pro hoboj Slováka Jána Nepomuka Hummela nebo Koncertu pro kontrabas D dur nechanického rodáka Jana Křtitele Vaňhala. Jako „bonus“ je do této sestavy zařazena slavná Cigánská melodie č. 4 Antonína Dvořáka „Když mne stará matka“ v úpravě pro křídlovku a smyčce.

Maďar Gábor Boldoczki se v roce 1997 stal vítězem nejslavnější trumpetové soutěže – Mezinárodní soutěži Maurice Andrého v Paříži ve svých dvaceti letech, a odstartoval tak svoji úspěšnou kariéru. Dnes trumpetista koncertuje po celém světě a vystupoval v nejslavnějších koncertních sálech včetně Musikverein ve Vídni, Concertgebouw Amsterdam, Philharmonie Berlin nebo Paláce umění v Budapešti. Boldoczki se stal prvním trumpetistou na světě, který byl pozván k provedení sólových koncertů pro trubku na Salcburský festival. V roce 2008 získal prestižní Cenu ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku.

Nové album ponese název Bohemian Rhapsody a má vyjít v listopadu 2017. Na desku naváže téměř čtyřtýdenní společné evropské turné Gábora Boldoczkeho a PKF – Prague Philharmonie, během kterého vystoupí v České republice, Maďarsku nebo Francii. Zahajovací koncert se uskuteční v rámci PKF – Lobkowicz abonmá 2017 v pondělí 20. listopaduLobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Galt MacDermot, autor hudby k legendárnímu muzikálu Vlasy

18.12.2018 19:31 Den před svými 90. narozeninami zemřel v pondělí kanadsko-americký skladatel Galt MacDermot, který…

Ariana Grande míří do Prahy. V O2 areně vystoupí příští rok

17.12.2018 11:58 Americká zpěvačka Ariana Grande ohlásila velké světového turné, na které v příštím roce vyjede u…

Lucernu roztančil Československý beat-festival, dorazily známé tváře…

16.12.2018 21:48 Obnovený Československý beat-festival dnes v pražské Lucerně přivítal na pódiu i v hledišti…

Zemřela slavná jazzová zpěvačka Nancy Wilsonová

14.12.2018 20:55 Ve věku 81 let zemřela ve čtvrtek jazzová zpěvačka Nancy Wilsonová, držitelka tří cen Grammy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama