Světový virtuóz točí v Praze novou nahrávku s PKF – Prague Philharmonia

Praha – Světový virtuóz Gábor Boldoczki točí společně PKF – Prague Philharmonie v Praze novou nahrávku pro Sony Classical. Během jedinečného repertoáru, na němž se objeví i čeští autoři, vystřídá trubku, křídlovku i corno da caccia.

Přidejte svůj názor

PKF - Prague Philharmonia
doporučujeme

Světově proslulý maďarský virtuóz Gábor Boldoczki bude začátkem července v Praze natáčet společně s PKF – Prague Philharmonia novou nahrávku pro Sony Classical. Program se skládá mimo jiné i z českých autorů osmnáctého a devatenáctého století a Boldoczki na něm vystřídá tři rozdílné nástroje – trubku, křídlovku a corno da caccia. Virtuóz je zároveň autorem úprav většiny skladeb. PKF se tentokrát představí v koncertantní poloze bez dirigenta a uměleckým šéfem se stane koncertní mistr orchestru, houslista Jan Fišer.

Nová nahrávka bude naprosto odlišná od Boldoczkiho posledního alba z roku 2016, na němž prezentoval čistě soudobé autory. Na nové desce se objeví skladby období klasicismu Koncert pro hoboj D dur Rakušana Karla Ditterse von Dittersdorfa, Koncert Es dur pro corno da caccia českého skladatele Jana Křtitele Jiřího Nerudy, Introdukce, téma a variace pro hoboj Slováka Jána Nepomuka Hummela nebo Koncertu pro kontrabas D dur nechanického rodáka Jana Křtitele Vaňhala. Jako „bonus“ je do této sestavy zařazena slavná Cigánská melodie č. 4 Antonína Dvořáka „Když mne stará matka“ v úpravě pro křídlovku a smyčce.

Maďar Gábor Boldoczki se v roce 1997 stal vítězem nejslavnější trumpetové soutěže – Mezinárodní soutěži Maurice Andrého v Paříži ve svých dvaceti letech, a odstartoval tak svoji úspěšnou kariéru. Dnes trumpetista koncertuje po celém světě a vystupoval v nejslavnějších koncertních sálech včetně Musikverein ve Vídni, Concertgebouw Amsterdam, Philharmonie Berlin nebo Paláce umění v Budapešti. Boldoczki se stal prvním trumpetistou na světě, který byl pozván k provedení sólových koncertů pro trubku na Salcburský festival. V roce 2008 získal prestižní Cenu ECHO Klassik v kategorii Instrumentalista roku.

Nové album ponese název Bohemian Rhapsody a má vyjít v listopadu 2017. Na desku naváže téměř čtyřtýdenní společné evropské turné Gábora Boldoczkeho a PKF – Prague Philharmonie, během kterého vystoupí v České republice, Maďarsku nebo Francii. Zahajovací koncert se uskuteční v rámci PKF – Lobkowicz abonmá 2017 v pondělí 20. listopaduLobkowiczkém paláci na Pražském hradě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušené čínské turné: Filharmonici chtějí odškodnění od Prahy i…

18.07.2019 16:49 Orchestr PKF - Prague Philharmonia žádá Prahu a ministerstvo kultury, aby mu nahradily výpadek…

Ve středu vypukne festival Colours of Ostrava, dopravní podnik posílí spoje

15.07.2019 10:03 Dopravní podnik Ostrava (DPO) posílí spoje pro nadcházející mezinárodní hudební festival Colours of…

Festival Mighty Sounds přilákal 11 tisíc fanoušků, Dog Eat Dog předvedli…

14.07.2019 17:28 Festival Mighty Sounds přilákal od 12. července do dneška na táborské letiště Čápův dvůr podle…

Na Masters of Rock dorazilo přes 20 tisíc lidí, závěr festivalu patří…

14.07.2019 17:19 Přes 20.000 vyznavačů metalové a rockové muziky navštívilo letošní ročník festivalu Masters of Rock…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama