Hlučná a radostná záležitost. Metz zahrají v Praze v rámci Nouvelle Prague

Praha – „Jedno z nejlepších alb roku. Náročná, hlučná a radostná záležitost.“ Takhle popsal The New Yorker v roce 2012 debutové album skupiny METZ. Trojice z Toronta od té doby sklízí obdiv a chválu a je považovaná za jednu z nejlepších koncertních kapel, která odehraje na sto koncertů ročně. Jeden si střihne i v Praze v rámci Nouvelle Prague 2017 a za přítomnosti hostující kapely Protomartyr.

Přidejte svůj názor

skupina METZ
doporučujeme

Trojice z Toronta, která si říká METZ, je považovaná za jednu z nejlepších koncertních kapel, která odehraje na sto koncertů ročně. Nyní se kytarista a zpěvák Alex Edkins, bubeník Hayden Menzies a baskytarista Chris Slorach připravují na vydání své třetí netrpělivě očekávané desky Strange Peace.

Album Strange Peace trojice nahrávala v Chicagu naživo na magnetofonový pás pod dohledem Stevea Albiniho. „Nahrávání v Chicagu byla pecka! Za čtyři dny jsme měli nahraných čtrnáct věcí. Poprvé jsme cítili jistotu zahrát něco a zároveň to nahrávat,“ říká o nahrávání Edkins. „Strange Peace je mnohem rozmanitější a barevnější deska než cokoliv, co jsme dosud nahráli, což je fantastické, ale zároveň nás to trochu vystrašilo. Do Toronta jsme si vezli pásky s pocitem, že jsme natočili album, které jsme vždycky natočit chtěli.“

Skupina pak desku doplnila o domácí nahrávky a další instrumentaci, s čímž jim pomáhal dlouhodobý spolupracovník, zvukový inženýr Graham Walsh.  Výsledkem je jedenáct našlápnutých energických skladeb. „Písničky na Strange Peace jsou o nejistotě," vysvětluje Edkins. „O poznání, že ne vždycky máme svůj osud pevně v rukou, o přiznání si našich chyb a strachů. O zdání klidu uprostřed chaosu.“

V Praze Metz vystoupí v rámci Nouvelle Prague 2017 společně s jejich hosty, kapelou Protomartyr. Ti vydávají na konci září své čtvrté album Relatives In Descent, které je zároveň debutem na labelu Domino. Album obsahuje dvanáct variací na jedno téma – nepoznatelnou podstatu pravdy a existenciální strach, který tohle nevědomí často doprovází.

„Myslíval jsem si, že pravda je něco, co existuje, že tu jsou jisté sdílené pravdy, jako krása,” říká zpěvák Protomartyr Joe Casey. „A nyní se to drolí. Lidé nebyli nikdy skeptičtější a žádná sdílená realita neexistuje. A možná ani nikdy nebyla.”

Relatives In Descent nabízí nové vrstvy a nové pohledy, aniž by obrousila hrany kapely, která v Detroitu začínala jako barová parta. Kytara Grega Aheeho pořád praská a plive elektřinu a Caseyho hlas lítá mezi hrobovým klidem a horečnatým štěkotem. Bubeník Alex Leonard a basový kytarista Scott Davidson jsou ostří jak řeznické nože a při souhře téhle rytmické sekce se vám tají dech.

Po měsících zkoušení se kapela na dva týdny v březnu 2017 přestěhovala do Los Angeles, aby desku natočila za pomoci Sonnyho DiPerri z Animal Collective a Dirty Projectors, který album koprodukoval a pomohl vytvořit skupině něco mnohem komplexnějšího, něco, co bylo toužebnou vizí kapely.  

Koncert Metz a Protomartyr se uskuteční 2.listopadu ve Futurum music baru v rámci Nouvelle Prague 2017 - showcase festival. Vstupenky za 390 Kč + poplatky jsou k dispozici na www.futurum.musicbar.cz, na www.goout.cz a v sítích Ticketpro a Ticketportal. Na místě v den koncertu budou za 490 Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Morcheeba roztančila pražské Výstaviště, na Metronome zazněly novinky i…

21.06.2019 21:13 Britská skupina Morcheeba potěšila novinkami i staršími hity tisíce návštěvníků festivalu Metronome…

Hvězdy se valí do Prahy! Dnes startuje čtvrtý ročník hudebního festivalu…

21.06.2019 04:37 Na pražském Výstavišti vrcholí přípravy na Metronome Festival Prague, který začíná už dnes!

Freddie Mercury jen za doprovodu klavíru. Poslechněte si dlouho ztracenou…

20.06.2019 14:05 V Británii měla dnes na rozhlasové stanici BBC Radio 2 premiéru dlouho ztracená akustická verze…

Zemřel Philippe Cerboneschi (†50). Pionýr elektronické hudby vypadl z okna

20.06.2019 10:07 V Paříži zemřel ve věku 50 let Philippe Cerboneschi z dua Cassius, jednoho z pionýrů francouzské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama