Multižánrový festival Beseda u Bigbítu uzavírá hudební program. Návštěvníky čeká také bohatá doprovodná část

Tasov – 25. ročník multižánrového festivalu Beseda u Bigbítu už zná kompletní hudební program. Během dvou dnů mohou diváci navštívit přes padesát koncertů, objeví se například finští experimentátoři K-X-P, Wrekmeister Harmonies z USA, Midi Lidi nebo Katarzia. Připraven je také zajímavý doprovodný program plný autorského čtení nebo divadelních představení.

Přidejte svůj názor

Anna Von Hausswolff
doporučujeme

25. ročník multižánrového festivalu Beseda u Bigbítu, který se každoročně koná začátkem srpna v Tasově u Veselí nad Moravou, již zná svůj kompletní hudební program. Na něm se objeví například finští experimentátoři K-X-P, Wrekmeister Harmonie z USA, Midi lidi, Katarzia a dašlí výběr toho nejlepšího z aktuální nezávislé česko-slovenské scény, Maďarska i Polska.

Ze severu Evropy do Tasova dorazí křehká zpěvačka a multiinstrumentalistka Anna Von Hausswolff, která ve své tvorbě kombinuje dronemetalové plochy s postrockovým kolébáním. Finští K-X-P lákají na temnou fúzi krautrocku, techna a metalu v kombinaci s magickou vizualitou jejich koncertů. Projekt chicagského hudebníka J. R. Robinsona Wrekmeister Harmonies pak osciluje na hraně metalu, klasiky a noisu.

„Anna von Hausswolff patří dle ohlasů i naší osobní zkušenosti k nejzajímavějším koncertním evropským tahákům a v projektu Wrekmeister Harmonies najdeme členy slavných Godspeed You! Black Emperor. V obou případech půjde o mimořádný koncertní zážitek,“ dodává k prvním potvrzeným zahraničním headlinerům dramaturgyně Besedy Kateřina Janotová.

Jemnější program reprezentuje čerstvý držitel cen Apollo a Vinyla, elektronický producent Dné, který přiveze svůj loňský debut se zvuky piana nebo koláže samplů. Elektroniku využívají také těžce vyslovitelní 1flfsoap nebo v Berlíně usazení Fiordmoss. Maďarsko a Polsko zastoupí například elektronici RSS Boys a mix psychedelické hudby, lo-fi folku a extrémních hlukových poloh Stara Rzeka.

Hlavní část programu se každoročně věnuje aktuálním projektům česko-slovenské scény. Na programu je například koncert hvězdy tuzemské klubové scény Priessnitz, Midi Lidi nebo slovenské zpěvačky Katarzie. Páteří dvou festivalových dnů ale budou spíše mladé projekty, mezi které se zařadí kytarovky Role, Acute Dose nebo Flash The Readies, dále pak v posledních měsících často skloňovaná jména z pražské HC/punk scény, Tomáš Palucha a Kovadlina.

Část hudebního programu festivalu je věnována kapelám ze společného kurátorského projektu festivalu a talentové soutěže Startér Radia Wave. „Beseda se dlouhodobě zaměřuje na mladé začínající projekty a spolupráce se Startérem Radia Wave, který je jedním z tuzemských generátorů neobjevené hudby, je tak oboustranně naprosto přirozená. Věřím, že společnými silami můžeme mladé domácí scéně pomoci nastartovat jejich kariéru,“ dodává Janotová.

Pod hlavičkou Startéru tak v Tasově zahraje elektronická producentka Zagami Jericho, song-writerské duo MIMO, kytarově-osmdesátkoví Flash Boy, downtempoví Voj&3ska a indie-rockoví Ette Enaka. Poslední jmenovaní jsou i aktuální vítězové talentové platformy 1band2play časopisu FullMoon, s kterým Beseda také úzce spolupracuje. Mladou krev budou v line-upu zastupovat i elektroničtí Flush Buttons. O poznání etablovanější je polsko-česká písničkářka Agu, brněnští post-rockoví experimentátoři Kochlea, noise-kytaroví India a hudební chameleón a excentrik tuzemské nezávislé scény Lazer Viking.

Hudební program doplňuje tradiční Soutěž písničkářů. Ta se stala nedílnou součástí celého festivalového víkendu, a pomáhá tak vytvořit nezaměnitelnou atmosféru Besedy. „V letošním ročníku kromě soutěžících písničkářů vystoupí se svým akustickým setem, v roli speciální hosta, skupina Helemese,“ dodává k písničkářské sekci její dramaturg Petr Podrazil.

Besedu u Bigbítu však netvoří pouze hudební program, stejně důležitou roli hrají i další umělecké obory. Projekt Apollónova návštěva již dávno není pouze doprovodným programem. „I letošní výběr se snaží ukázat zajímavé autory a projekty nejen ze světa umění. Vedle sebe tak letos najdeme laureáty Magnesie Litery, experimentální divadlo nebo přednášku o globálním hnutí bojujícím s konzumním způsobem života,“ osvětluje Apollónovu návštěvu jeho kurátorka Olga Petrová.

Autorská čtení oceňované trojice spisovatelů Martin Reiner, Jiří Hájíček a Ondřej Buddeus doplní projekt Listování herce Lukáše Hejlíka, představení Divadla Napříč, přednášky designérů Adama Štěcha a Romana Šediny, projekt o negativních dopadech módního průmyslu pak představí v Tasově Zuzana Ryšavá. Volné sdružení Česnekový hlavy odehraje svojí hudebně-divadelní show a zážitek jistě slibuje i interaktivní projekt SHOWstánek.

Festival Beseda u Bigbítu se koná 4. a 5. srpnaTasově u Veselí nad Moravou. Více informací najdete na www.besedaubigbitu.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott zahájil oslavy osmdesátin. Pokřtil unikátní desku, chystá se na…

19.06.2019 09:03 Karel Gott považuje za štěstí, že svoji kariéru začínal na začátku šedesátých let, kdy se…

Švéd vytvořil z lega finále Eurovize, z kostek jsou i Lake Malawi

19.06.2019 08:34 Švéd Alexandro Kröger Degerfeldt vytvořil z lega finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které…

Festival Votvírák sužovalo vedro, pak ho na tři hodiny přerušil déšť

15.06.2019 21:40 Aktualizováno Nepřízeň počasí provázela odpolední program druhého dne festivalu Votvírák, který na letišti Boží…

Hitmaker Michal David oslaví 60. narozeniny pompézně. Co se chystá?

15.06.2019 14:43 Zpěvák, skladatel a hudební producent Michal David své 60. narozeniny, ale také zároveň 40 let…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama