Gottova výstava neurazí, ale je přesně tím, co byste čekali

REPORTÁŽ - Výstava Gott, my life je na pražské náplavce už déle než měsíc, ale i přesto je na ní velmi živo. Mistr prostě pořád táhne a lidé se na výstavu o jeho životě rádi chodí podívat. Bohužel v ní chybí jakýkoliv prvek překvapení či nový nápad. Věčnému slavíkovi to však jeho stále početná fanouškovská základna odpustí.

Zdi výstavy jsou pokryté fotkami z Gottova archivu

Život a kariéra Karla Gotta jsou hlavními tématy výstavy, která je v plném proudu na lodi přistavené u pražské náplavky. Mistra není nutno představovat - a v tom možná leží kámen úrazu. Každý o něm slyšel, každý ví kdo je. Správná výstava by tak měla nabídnout něco navíc, kromě pouhého představení.

V naší zemi snad není jediný člověk, který by jméno Gott neznal. Dosáhlo věhlasu i za hranicemi - především v Německu, ale jak výstava připomíná, tak i v dalekém Las Vegas. 

Expozice přináší barevné koláže, kostýmy, ve kterých Gott vystupoval, obrazovky, na kterých nonstop běží rozhovory či hudební klipy a v neposlední řadě i bezpočet cen, které zpěvák za svou předlouhou kariéru nasbíral. Mezi nimi i jeho úplně první Zlatý slavík.

img-responsive

První Zlatý slavík, kterého Karel Gott dostal | foto: Tomáš Sůsa / INCORP images

Výstava je řazená chronologicky a její návštěvníci tak doslova prochází Gottovým životem. Dozví se o jeho začátcích a o tom, jaké bylo chodit na konci padesátých let v chodit v Praze tancovat. Popsané jsou první úspěchy a krůčky ke statusu legendy, který Gott postupně získal.

Nevyhýbá se ani tématům, která byla kontroverzní - tzv. "anti-charta", možnost emigrace, podpora komunismu i doba, kdy Gott dostával dopisy, že už by měl uvolnit místo mladší generaci zpěváků.

Loď působí celkem drobně, ale do jejích útrob se vešlo poměrně překvapivé množství materiálu. Pokud si jí návštěvník projde důkladně a zastaví se u každého textu či novinového výstřižku, stráví tam klidně i více, než hodinu svého času. Dostane však přesně to, co by čekal. Odvyprávěný příběh, pár zajímavých artefaktů a tématické hudební podkreslení.

Chybí nějaký element, který by vtáhl do děje a udělal výstavu něčím jinou - snad kromě netradičního umístění na řece, na které ale po chvíli stejně zapomenete. Podobného zážitku dosáhne zdarma člověk, který si doma pustí Kájovo oblíbené album a stráví hodinku na internetu vyhledáváním fotografií a zajímavostí spojených s Mistrem. 

Fanoušci se však pravděpodobně nezlobí. I měsíc po svém otevření byla Gottova loďka ve všední den odpoledne poměrně plná a navzdory trochu stereotypnímu vyznění expozice se ozýval na začátku i na konci vzrušený šepot, poukazující tuhle na fotku a tamhle na kostým, který zpěvák při některém z mnoha vystoupení nosil.

Výstava nikoho neurazí a je pěkným ohlédnutím za dlouhou a bohatou kariérou jednoho z historicky nejúspěšnějších zpěváků naší země. Podobně jako sám dnešní Gott už nemá za cíl ohromovat a inovovat, ale být tu stále pro své fanoušky a nezklamat je. Expozice Gott, my life bude přístupná až do 30. září letošního roku. 

JazzFestBrno 2021: Další koncerty včetně Marcuse Millera, Davea Weckla a…

17.06.2021 16:02 JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový…

Britská Morcheeba vystoupí v září v Praze

13.06.2021 20:27 Přestože byl pátý ročník festivalu Metronome Prague přesunut ze známých důvodů na 23. - 26. června…

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

18.05.2021 11:18 Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže…

Projekt Naděje se vrátí odstartoval klipem a skladbou zpěváka Deyla.…

16.05.2021 20:32 Aktualizováno Charitativní projekt Naděje se vrátí, jehož mediálním partnerem je i vydavatelství INCORP, kam mimo…

Související:

Právě se děje