Do Afghánistánu jezdím dělat sport a kulturu, říká Daniel Landa

Hudební ikona Daniel Landa svými výroky a prohlášením, že je čaroděj Žito, vzbudil u mnohých pochyby o svém duševním zdraví. Všechno však bylo pouze součástí plánu a v brzké době se dozvíme, o co skutečně šlo. Zpěvák to uvedl v druhé části rozhovoru pro EuroZprávy.cz, kde se také rozpovídal o své činnosti v Afghánistánu, o vlastenectví nebo o inspiraci v mytologii a fantasy.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Daniel Landa
doporučujeme

Jak se stane, že se jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků začne zabývat politikou a celkovou situací v Afghánistánu? Co vás na Afghánistánu tak zaujalo?

Je to ohromně dlouhý příběh. Celé to chceme vysvětlit v tom dokumentárním filmu i dalšími aktivitami. Afghánistán je kulturní indoevropský prostor, což znamená árijský* prostor. Mluvím o duševním a duchovním dědictví.

V Afghánistánu panuje válka a bylo pro mě důležité zjistit, která ze stran bojuje proti radikálním islamistům. A tou je strana indoevropská, árijská, která Afghánistánu chce připomenout jejich historii, kdy byl Afghánistán nádhernou výspou civilizace.

Pracujete tedy politicky, nebo diplomaticky?

Já se snažím pomáhat jinak. Mým posláním je připomínat umění a sportem náš vlastní rod a naše kořeny. Aby si lidé vzpomněli, že jsme Slované, Keltové, Germáni, Indoevropané a Árjové. Že jsme si příbuzní v hodnotách s těmi, o kterých by to dnes lidi neřekli. Je ale třeba připomenout, že máme podobné hodnoty jako například Afghánci. Není to tedy ni politická mise, ani diplomatická. Myslím si, že je moje mise kulturní a sportovní.

Protože právě sportem a kulturou chceme tyto staré hodnoty lidství oživit a uvést je znovu na myšlenkový trh. I když to s sebou nese určité riziko kvůli dřívějšímu zneužití…znásilnění run a árijství. V dnešní době je ale potřeba být odvážný, a pokud se jedná o vlastní rod, vlastní rodinu, tak být i nekompromisní. Nestarat se o to, co by se mělo a nemělo říkat a jak se člověk smí a nesmí pojmenovávat.

Jakou reakci na tuto vaši duchovní cestu mají fanoušci na setkáních? Chápou ji alespoň částečně?

Ti, kteří si přečtou Všeník, vnímají to, protože ve Všeníku je to popsáno do hloubky. Árijství je o 14 jednoduchých hodnotách, které má člověk dodržovat. Na tom jsme se shodli i s afghánskou stranou. Nejsou složité k chápání. Důležité je vnímat celý ten příběh, pak to lze pochopit. Proto si počkejte na ten muzikál a dokument a film. Stálo to za to. Teď ten příběh musíme jen dobře podat.

Až příběh ukončíte, co bude dál? Máte v plánu například další alter-ego?

Další alter-ego rozhodně ne. Tohle bylo použito k finalizaci osobní cesty Daniela Landy a to finále byla hra na kouzelníka Žita, díky které jsem si mohl dovolit věci, co by si Daniel Landa nejen nemohl dovolit, ale asi by to ani nepřežil. Pro ty, kteří se nepohybovali v tom prostředí, je prakticky nemožné představit si, čemu všemu jsme čelili.

Škoda, že ve státních funkcích nejsou vlastenci. Vy to pak jako vlastenec děláte ze své vůle, na vlastní triko a zadarmo. A ti, kteří by vám měli pomoci, vlastně nejsou vlastenci a sedí jak žába na prameni. Česká ambasáda v Kábulu nás v Afghánistánu silně očernila. A to bychom nečekali ani v nejhorším snu.

Snažíte se navázat diplomatickou spolupráci s Afghánistánem, ovšem politici vaše snah spíše ignorují. Chcete ve volbách podpořit někoho, kdo by vám mohl pomoci?

Nikoho podporovat nebudu. Do politiky se vůbec nevměšuju, nestarám se o to a snažím se starat o věci, které nás mohou někam dovést. Popravdě mám pocit, že politici, se kterými jsme se setkali, za Českou republiku vůbec nebojují. Když vy jim říkáte: „Máme tenhle program a podporu celé afghánské strany, abych jim v kultuře a sportu pomáhal směrem k indoevropské tradici“ a oni místo toho začnou rozhlašovat po médiích a Afghánistánu, že jste nebezpečnej fašista… Vlastně vás vystavují riziku, vaši vlastní lidi.

Nabídka z afghánské strany byla jasná: „Lando, tady v tomhle můžeš pomoct“. A já jsem řekl, že jdu do toho. Česká strana dostala veškeré podklady, všechno bylo podloženo oficiálními souhlasy ze strany Afghánistánu. A stejně nic.

Když pak česká média hlásí, že se scházíte s „ministry vesmíru“ a politici se tomu vysmívali. Jestli je ministr vnitra Afghánistánu, vrchní velitel vzdušných sil Afghánistánu, premiér, ministr důlní těžby a další…jestli toto jsou „ministři vesmíru“, tak kde jsme. Co mají čeští politici za poradce? Měli to vzít jako signál, že Afghánistán to podporuje a Česko má ohromnou šanci, politickou i ekonomickou.

Doufáme, že nový vyslanec a Afghánistánu bude přihlížet k afghánským přáním a bude jednat v zájmu České republiky. Doufám, že se na to místo dostane vlastenec a ne prospěchářská krysa. Na nikoho ovšem nemířím. Jen doufám, e to bude vlastenec. Ať bude z jakékoliv strany.

Co je to ta příležitost, kterou podle vás Česká republika má?

Češi mají úžasnou možnost zasáhnout do počátečního vývoje věcí ve střední Asii, kde jsou suroviny a tak. Ano, velcí hráči mají své plány, ale nemají možnost. Teď jen Češi musí mít koule a využít situace. Otevřel jsem jim dveře. Tady, tady a tady. Stačí jimi jen projít. A ty české dveře se zabouchly.

Kdy jste zjistil, že je pro vás vlastenectví důležité?

To mě naučila maminka a tatínek. A babička a dědeček. Vlastenectví se pro mě jmenuje láska. Nemám to jako politický program. Miluju naši zemi, miluju Vyšehrad, miluju naše lesy… Ty smrkový koncentráky nenahradí ty bukový a dubový moudrý lesy, na které bychom měli nárok… Ale i ty smrky miluju.

Mám lásku ke krajině, k jejím dětem. Někdy je těžké milovat všechny děti té naší krajiny, nebudeme si nalhávat, ale i tak. Není to program.

Snažíte se vlastenectví probudit v ostatních?

To je můj úkol. Lidi mají pocit, že chci nebo mám ostatní někam vést. Ale já nejsem žádný vůdce. Ani se nato necítím. Ale jako básník, umělec, showman, sportovec, lektor a mentální trenér chci pomyslnou baterkou osvětlovat, odkud jsme vzešli, proč k nám náleží runy, proč Kelti ctili svoje stromy a jak se to dá dnes využít. A to se snažím probudit.

Snažím se „mít koule“ na to, abych řekl, že jsme Indoevropané, árijci z jednoho rodu. Hitler mě v tomhle případě nezajímá. Nehodlám poměřovat deset-dvacet let temnoty s mnoho tisíciletou tradicí. To prostě nejde.

Máme tak nádhernou tradici, tak nádhernou zemi. Tak nádherné národy žili v naší zemi. Mohli bychom z toho těžit v každodenním životě. Akorát do dnes nikdo nepřipomíná.

Zmiňoval jste, že uprchlická krize je součástí většího plánu. Co je ten velký plán?

Nemůžu to jako bard hodnotit z pozice chytráka. Nechci hodnotit něco tak velkého jako je uprchlická krize. Každý by si měl zjistit informace a udělat si svůj názor. Ale za sebe jsem přesvědčen, že je to levárna, která je obchod s lidmi. Uprchlická krize je plánem někoho, kdo nám chce škodit. Kdo to je, to nevím. A vlastně mi do toho nic není. Nechci ukazovat prstem, takových je tady všude dost.

V projektu Žito jste hodně mluvil v hádankách, používali jste věci z mytologie i za Tolkienovské literatury. Proč zrovna Tolkien? Jste fanoušek fantasy literatury?

Rozhodně jsem fanoušek fantasy. A také jsem chtěl těm fanouškům, kteří naslouchali, alespoň trochu naznačit, o co se jedná. Používal jsem slova jako skřeti, elfové a podobně. A skřet zní lépe než extremistický islamista. A ano, když říkám skřet, myslím islamistu, který usiluje o zničení našeho rodu. Nebudu jako básník používat termín šéf afghánské strany, pro mě je to král jižních elfů. Kdybych to v médiích pojmenoval, asi bych se tam ani nedostal.

Chtěl jsem to pojmenovat tak, abych napověděl. Skřet asi není nikdo hodný. A král jižních elfů asi někdo mocný. A i Prsten moci má svůj příběh, který bude v dokumentu a ve filmu. Na vysvětlení si počkejme. Ve své podstatě šlo o kódy.

Když si moji činnost vezmete z pragmatického hlediska, tak na jedné straně máte lidi, kteří něčemu věří a jsou za to šťastní umřít. A co je na druhé straně? Někdo, kdo také potřebuje nějakou víru. Aby si neřekl „Já tu pušku zahodím a radši půjdu k Islámskému státu, ono to je bezpečnější“. A právě postoj hrdosti za indoevropský původ a historii by mohl sloužit jako prostředek prevence mládeže proti tomuto svinstvu.

A v rámci mentálního tréninku učíme i využití starých symbolů. Zkoumáme nejmodernější a nejstarší techniky mentálního tréninku a snažíme se je kombinovat. Skrze trénink se snažíme vracet tyto ideové zdroje. Jsou za tím léta studia. Mám certifikáty z Londýna a Německa. Mentální trénink, hypnoterapie, heavening jsou základ. Jde o sebezlepšování, rozvoj. Já k tomu jen přidávám připomínání vlastních tradic a historie.

Jak se vaše plány dotýkají vaší rodiny? Podporuje vás?

Mám jejich podporu. Z části tomu rozumí. O některých věcech jsme museli mluvit hodně otevřeně. A přestože vědí, že někdy je to opravdu běh po hraně, podporují mě. Mám podporu dětí, mám podporu své ženy. Bez toho by to vůbec nešlo.

Když bojujete za naši kulturu, historii a zemi, bojoval byste i se zbraní v ruce?

Nemám rád velká prohlášení. Zbrojní pas mám a střílet umím. A pokud nastane situace, kdy by bylo potřeba zemi bránit…buď mě tam uvidíte, nebo ne. Ale žádné kdyby a sliby nemá cenu. Až to přijde, tak to přijde.

Co si myslíte o nových úpravách zákonů o zbraních?

Ztížené podmínky získání zbrojního pasu podle mě nejsou problém. Ale pokud by chtěli zbraně zakázat, to by podle mě bylo zasahování do osobních svobod. Dívat se na svět očima ultrahumanistického idealisty může být nebezpečné v dnešní době plné vlků. A ti by se měli podívat, čemu vlastně čelíme. Nelze se vcítit do někoho, kdo se opásá výbušninou, dojde mezi děti a vyhodí se do vzduchu. To se v Afghánistánu děje běžně. A to je potřeba vytrhnout bez ptaní i s kořeny.

*Árjové/árijci jsou podle historiků skupinou "vznešených" lidí s vyvinutou kulturou a historií. Nejedná se o rasu či etnikum, termín popisuje kulturní dědictví.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušené čínské turné: Filharmonici chtějí odškodnění od Prahy i…

18.07.2019 16:49 Orchestr PKF - Prague Philharmonia žádá Prahu a ministerstvo kultury, aby mu nahradily výpadek…

Ve středu vypukne festival Colours of Ostrava, dopravní podnik posílí spoje

15.07.2019 10:03 Dopravní podnik Ostrava (DPO) posílí spoje pro nadcházející mezinárodní hudební festival Colours of…

Festival Mighty Sounds přilákal 11 tisíc fanoušků, Dog Eat Dog předvedli…

14.07.2019 17:28 Festival Mighty Sounds přilákal od 12. července do dneška na táborské letiště Čápův dvůr podle…

Na Masters of Rock dorazilo přes 20 tisíc lidí, závěr festivalu patří…

14.07.2019 17:19 Přes 20.000 vyznavačů metalové a rockové muziky navštívilo letošní ročník festivalu Masters of Rock…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama