Klasika, swing i filmové melodie s Filharmonií Brno. Festival Špilberk je v plném proudu

Brno - Letos se koná již osmnáctý roník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Během sedmi letních večerů zaplňuje nádvoří Špilberku Filharmonie Brno. Na své si přijdou milovníci symfonické hudby, ale i fanoušci opery, sborů, swingu či filmové hudby.

Přidejte svůj názor

Filharmonie Brno
doporučujeme

Během sedmi srpnových večerů zaplní Velké nádvoří hradu Špilberk Filharmonie Brno. Letos se totiž koná již osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Pestrá nabídka potěší nejen milovníky symfonické hudby, ale také příznivce operních árií, mužských sborů a recitací, swingu nebo filmové hudby.

Uplynulé koncerty již potěšili obdivovatele bel canta. Výběr z árií slavných mistrů Rossiniho, Verdiho, Donizettiho a Belliniho v podání jedné z našich nejúspěšnějších sopranistek, Simony Šaturové, proběhl jako úvodní večer festivalu. Druhý koncert nabídl odlehčený symfonický Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a dále díla Mozarta, Kodályho a Brahmse.

Již tento týden nás čeká Spielberg na Špilberku. Pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele festivalu, filharmonie rozezní známé filmové a muzikálové melodie. S orchestrem mezzosopranistka Isabel Dörfer a pěvecký sbor Ars Brunensis.

Vedle brněnských filharmoniků, kterým patří výše uvedené tři večery, se minulý týden představil i populární Rozhlasový Big Band Gustava Broma se swingovými skladbami. Jako hosté vystoupily černošská zpěvačka Betty Semper a česká zpěvačka a muzikálová herečka, držitelka Thálie 2010, Dasha. Mladí brněnští symfonikové pod taktovkou Gabriely Tardonové uvedli působivou Šostakovičovu Třináctou symfonii „Babí Jar“. Ta byla na programu společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou „Hoj“, první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkra. 

„Osobně se velmi těším na Simonou Šaturovou s talentovaným, u nás ne moc známým dirigentem Lukaszem Borowiczem. Moc příjemný bude i odlehčený večer Uherské tance s krásnými melodiemi. A samozřejmě nemohu pominout legendární Big Band Gustava Broma,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová v tiskové zprávě.

Zavedené kinokoncerty, ke kterým se Filharmonie Brno inspirovala ve Vídni, zprostředkují atmosféru hvězdně obsazených koncertů v Schönbrunnu a Paříži. Na nádvoří hradu Špilberk tak „zavítají“ Vídeňští filharmonikové pod vedením Semjona Byčkova a světoví pěvečtí sólisté (například Dessay, Netrebko, Pereťatko, Garanča) se slavnými operními a koncertními díly, která zazněla pod pařížskou Eiffelovkou. Pařížský koncert bývá zakončen velkolepým slavnostním ohňostrojem, který se rozzáří nad francouzskou metropolí.

Mezinárodní hudební festival Špilberk:

13. 8. SIMONA ŠATUROVÁ: BEL CANTO - slavné árie a předehry z oper
16. 8. BIG BAND GUSTAVA BROMA - Hosté Anne Betty Semper a Dasha
18. 8. UHERSKÉ TANCE: Mozart – Saint-Saëns – Kodály – Brahms
23. 8. BABÍ JAR: Kabeláč – Šostakovič
25. 8. SPIELBERG NA ŠPILBERKU: hudba ze slavných filmů a muzikálů
14. a 21. 8. KINOKONCERTY: Paříž 2014 a Vídeň 2016

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama