Klasika, swing i filmové melodie s Filharmonií Brno. Festival Špilberk je v plném proudu

Brno - Letos se koná již osmnáctý roník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Během sedmi letních večerů zaplňuje nádvoří Špilberku Filharmonie Brno. Na své si přijdou milovníci symfonické hudby, ale i fanoušci opery, sborů, swingu či filmové hudby.

Přidejte svůj názor

Filharmonie Brno
doporučujeme

Během sedmi srpnových večerů zaplní Velké nádvoří hradu Špilberk Filharmonie Brno. Letos se totiž koná již osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Pestrá nabídka potěší nejen milovníky symfonické hudby, ale také příznivce operních árií, mužských sborů a recitací, swingu nebo filmové hudby.

Uplynulé koncerty již potěšili obdivovatele bel canta. Výběr z árií slavných mistrů Rossiniho, Verdiho, Donizettiho a Belliniho v podání jedné z našich nejúspěšnějších sopranistek, Simony Šaturové, proběhl jako úvodní večer festivalu. Druhý koncert nabídl odlehčený symfonický Saint-Saënsův První violoncellový koncert s německým sólistou Troelsem Svanem a dále díla Mozarta, Kodályho a Brahmse.

Již tento týden nás čeká Spielberg na Špilberku. Pod taktovkou Caspara Richtera, spoluzakladatele festivalu, filharmonie rozezní známé filmové a muzikálové melodie. S orchestrem mezzosopranistka Isabel Dörfer a pěvecký sbor Ars Brunensis.

Vedle brněnských filharmoniků, kterým patří výše uvedené tři večery, se minulý týden představil i populární Rozhlasový Big Band Gustava Broma se swingovými skladbami. Jako hosté vystoupily černošská zpěvačka Betty Semper a česká zpěvačka a muzikálová herečka, držitelka Thálie 2010, Dasha. Mladí brněnští symfonikové pod taktovkou Gabriely Tardonové uvedli působivou Šostakovičovu Třináctou symfonii „Babí Jar“. Ta byla na programu společně s Kabeláčovou Židovskou modlitbou pro baryton, recitaci a mužský sbor a se skladbou „Hoj“, první ze Šesti mužských sborů na slova Jiřího Wolkra. 

„Osobně se velmi těším na Simonou Šaturovou s talentovaným, u nás ne moc známým dirigentem Lukaszem Borowiczem. Moc příjemný bude i odlehčený večer Uherské tance s krásnými melodiemi. A samozřejmě nemohu pominout legendární Big Band Gustava Broma,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová v tiskové zprávě.

Zavedené kinokoncerty, ke kterým se Filharmonie Brno inspirovala ve Vídni, zprostředkují atmosféru hvězdně obsazených koncertů v Schönbrunnu a Paříži. Na nádvoří hradu Špilberk tak „zavítají“ Vídeňští filharmonikové pod vedením Semjona Byčkova a světoví pěvečtí sólisté (například Dessay, Netrebko, Pereťatko, Garanča) se slavnými operními a koncertními díly, která zazněla pod pařížskou Eiffelovkou. Pařížský koncert bývá zakončen velkolepým slavnostním ohňostrojem, který se rozzáří nad francouzskou metropolí.

Mezinárodní hudební festival Špilberk:

13. 8. SIMONA ŠATUROVÁ: BEL CANTO - slavné árie a předehry z oper
16. 8. BIG BAND GUSTAVA BROMA - Hosté Anne Betty Semper a Dasha
18. 8. UHERSKÉ TANCE: Mozart – Saint-Saëns – Kodály – Brahms
23. 8. BABÍ JAR: Kabeláč – Šostakovič
25. 8. SPIELBERG NA ŠPILBERKU: hudba ze slavných filmů a muzikálů
14. a 21. 8. KINOKONCERTY: Paříž 2014 a Vídeň 2016

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Legendární Plácido Domingo zrušil účast na předolympijském projektu v…

08.11.2019 08:51 Španělský operní pěvec Plácido Domingo, který čelí obviněním ze sexuálního obtěžování, zrušil svou…

JazzFestBrno zveřejnil hlavní hvězdy pro rok 2020

05.11.2019 01:00 Dvacetinásobný držitel Grammy Pat Metheny, charismatická zpěvačka Lizz Wright, jubilující basista…

Cenu nejlepšího umělce MTV EMA získal Kanaďan Mendes, bodovala i Billie…

04.11.2019 09:01 Nejlepším umělcem se při nedělním udělování cen MTV Europe Music Awards (EMA) za nejoblíbenější…

Lucie Bílá vydává "podzimní album". Podívejte se na první videoklip

29.10.2019 10:25 Zpěvačka Lucie Bílá vydává osobně laděné album s názvem Ta o mně a cítí se jako "krásný a barevný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama