PKF - Prague Philharmonie zahájí podmanivou sezónu. Hostem bude ukrajinský barytonista

Praha - PKF - Prague Philharmonie zahájí novou koncertní sezónu s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Hostem bude vynikající ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko.

Přidejte svůj názor

PKF - Prague Philharmonia (foto: Petr Králík)
doporučujeme

PKF - Prague Philharmonie zahájí svou 24. koncertní sezónu s podtitulem "podmanivě" s Beethovenem, Mahlerem a Webernem. Orchestr povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume a hostem bude barytonista Andrej Bondarenko, držitel BBC Cardiff Singer of the World Song Prize 2011. Tématem zahajovacího koncertu bude příroda.

img-responsive

Emmanuel Villaume (foto: Karen Almond) | foto: PKF - Prague Philharmonia

Beethovenovský cyklus, který tvoří jeden ze dvou hlavních pilířů letošní sezóny, otevře Emmanuel Villaume skladatelovou 6. symfonií F dur op. 68 "Pastorální". „Beethovena považuji za génia, který otevřel naplno cestu k romantismu a modernismu. Dotknul se věcí, které stojí daleko za hranicemi klasické hudby. Dokázal vyjádřit to nejlepší z lidského ducha, zprostředkovat odraz lidské mysli. To je něco, co nejen jako hudebník, ale i jako člověk vnímám jako monumentální intelektuální návrat, co mne přitahuje jako magnet,“ říká Emmanuel Villaume.

„Jeho 6. symfonii popisující přírodní scenérie lze sice považovat za programní, ve své podstatě jde ale o abstraktní vnímání života. Děj slouží pouze jako klíč, inspirace k něčemu závažnějšímu, co stojí daleko v pozadí pouhého popisu toho, co se děje v přírodě.“

Ukrajinský host Andrej Bondarenko se představí v Písních potulného tovaryše Gustava Mahlera. Třicetiletý barytonista má za sebou debut na Salcburském festivalu, v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, Glyndebourne Festival, Sydney Opera House, Mariinském divadle, Bavorské státní opeře nebo Teatro Colón v Buenos Aires. Od sezony 2016-2017 je rezidenčním umělcem Opernhaus Zürich a v červnu 2018 ho čeká debut v Královské opeře Covent Garden v Londýně.

img-responsive

Andrei Bondarenko (foto: Juriy Sheftsoff) | foto: PKF - Prague Philharmonia

Písně potulného tovaryše napsal čtyřiadvacetiletý Mahler v době, kdy zastával místo kapelníka v Kasselu. Nešťastně se tam zamiloval a do písní vtělil mnoho autobiografického. „Mahlerovy písňové cykly pro mne osobně představují opravdu něco velmi, velmi výjimečného. Jsou tolik mahlerovské, ale oproti jeho symfoniím intimnější, komornější,“ komentuje svou dramaturgickou volbu Emmanuel Villaume.

„Lidský hlas je navíc druhým silným leitmotivem letošní sezony. Naším záměrem je představit v sezoně světové pěvce, většinou ovšem v písňovém repertoáru. To je postoj, který je v orchestrálních sezonách nevídaný, až lehce troufalý.“

Koncert zahájí jednovětná kompozice Im Sommerwind Antona Weberna. V podstatě symfonická báseň zazněla poprvé v Seattlu v roce 1962, byť její vznik spadá do roku 1904. Téměř impresionistická symfonická „idyla“ je náladou důstojná a posvátná. Její název, hovořící o letním vánku, je odvozen z básně Bruna Willeho, vášnivě oslavující přírodu.

Nová sezóna s přízviskem "podmanivá" bude v PKF - Prague Philharmonia ve znamení návratu ke kořenům. Vrací se totiž ke svému kmenovému repertoáru, autorům "první  vídeňské školy" Mozartovi, Haydnovi a Beethovenovi.

„Právě v tomto repertoáru můžeme ukázat svou dokonalost frázování, artikulaci, sofistikovaný zvuk, které jsou pro nás tolik charakteristické,“ říká Emmanuel Villaume a pokračuje: „Dívám-li se na nabídku orchestrálních koncertů v Praze, nevnímám orchestrální cyklus PKF – Prague Philharmonia jako konkurenci, ale jako nesmírně zajímavý kontrapunkt programů velkých pražských symfonických těles.“

Zahajovací koncert se koná v neděli 10. září 2017 v 19.30 v Dvořákově síni Rudolfina

Program:

ANTON WEBERN (1883-1945): Im Sommerwind, Idyla pro velký orchestr
GUSTAV MAHLER (1860-1911): Lieder eines fahrenden Gesellen / Písně potulného tovaryše
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827): Symfonie č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metallica uchvátila Prahu. Koncert otevřela Morriconem, zahrála Jožina z…

19.08.2019 08:45 Aktualizováno Americká kapela Metallica dnes v pražských Letňanech na koncertu svého turné WorldWired Tour…

Po těžké nemoci zemřel Peter Dudák, zpěvák slovenské skupiny Hex

15.08.2019 13:27 Po těžké nemoci zemřel ve středu zpěvák a autor hudby slovenské poprockové skupiny Hex Peter Dudák.…

Metallica míří do Prahy, čeká se 70 tisíc fanoušků. Zazní Jožin z bažin?

14.08.2019 13:40 Na koncert americké kapely Metallica, který se uskuteční v neděli 18. srpna v Praze na letišti v…

Aleš Brichta oslaví šedesátiny exkluzivním koncertem. Bude poslední v jeho…

07.08.2019 14:52 Zpěvák a textař Aleš Brichta oslaví své 60. narozeniny, které připadají na 9. srpna, koncertem 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama