Ve znamení čísla dvě. K PKF - Prague Philharmonia se vrací bývalý šéfdirigent

Praha - V rámci své 24. koncertní sezóny s podtitulem "podmanivá" chystá PKF - Prague Philharmonia koncert, který se ponese ve znamení čísla dvě. Originální kombinaci díla Ludwiga van Beethovena, Bohuslava Martinů a W. A. Mozarta nabídne pod vedením bývalého šéfdirigenta, Jakuba Hrůšy.

Přidejte svůj názor

Jakub Hrůša (foto: Pavel Hejný)

Bývalý šéfdirigent Jakub Hrůša se vrací k PKF - Prague Philharmonia, aby dirigoval program Orchestrální řady (A) ve Dvořákově síni Rudolfina. Koncert spojí díla Ludwiga van Beethovena, Bohuslava Martinů a W. A. Mozarta.

img-responsive

Kateřina Kněžíková (foto: Pavel Hejný) | foto: PKF - Prague Philharmonia

Beethovenova díla zazní skladby spojené s jedinou autorovou operou Fidelio. „Program jsem zarámoval ve shodě s dramaturgií letošní sezony PKF – Prague Philharmonia a sólovým číslem Kateřiny Kněžíkové (pozn. árie Marzelliny z 1. dějství opery Fidelio „O, wär' ich schon mit dir vereint") dvěma Beethovenovými předehrami k opeře Fidelio. První z nich zvaná Leonora III je úchvatná, ale autor se přeci jenom nakonec rozhodl ji do konečné verze svého mistrovského díla nezařadit a nahradit ji předehrou jinou, stručnější, dnes zvanou prostě Fidelio. Jejich srovnání v jednom programu bude inspirativním pendantem k historii obou děl Bohuslava Martinů,“ uvádí Jakub Hrůša v tiskové zprávě.

Posluchači  budou mít také možnost slyšet dvě díla Bohuslava Martinů pro klavírní trio a smyčcový orchestr v podání Dvořákova tria ve složení Ivo Kahánek (klavír), Jan Fišer (housle) a Tomáš Jamník (violoncello). Obě díla vznikla ve stejném roce za zajímavých pohnutek.

img-responsive

Dvořákovo trio | foto: PKF - Prague Philharmonia

„První skladbu napsal Martinů v tomtéž roce jako druhou, když mu byl dříve komponovaný Koncert zaslán vydavatelstvím Schott zpět k přepracování. Martinů skladbu odložil a napsal zcela nové dílo – Concertino, které již bylo přijato bez výhrad. Bude nesmírně zajímavé porovnat v jednom večeru dvě skladby komponované ve stejném roce se stejným záměrem a zamyslet se nad popudy skladatele k přetvoření téhož konceptu v tak krátké době. Mělo nakladatelství pravdu?“

Večer doplní slavná Mozartova koncertní árie Bella mia fiamma, addio, kterou skladatel napsal po úspěšné pražské premiéře Donna Giovanniho pro manželku svého hostitele, zpěvačku Josefinu Duškovou.

Večer se tedy ponese ve znamení čísla dvě - dvě předehry, dva koncerty pro klavírní trio a smyčce a dvě sopránové árie. Koncert se navíc koná v neděli 22. října ve Dvořákově síni Rudolfina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Utrhneme si ostudu? Česko posílá na Eurovizi zpěváky, které nikdo nezná.…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Komentář - Česká republika se i letos zúčastní nejsledovanější nesportovní události na světě,…

Objev, v jaký mnozí ani nedoufali. Kryl na unikátních záběrech norské…

14.01.2019 10:08 Z československých archivů chtěli cenzoři jeho stopu zcela vymazat, národ na něj přesto nezapomněl.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama