RECENZE: Nové album Po půlnoci kapely Mandrage je kvalitním zbožím, ne polotovarem

RECENZE - Jedna z nejúspěšnějších kapel domácí scény, Mandrage, vydala 19. ledna své šesté studiové album s názvem „Po půlnoci“,která se tak trochu vymyká dosavadní tvorbě.Kapela hlásí návrat ke svým kořenům! Album představí Mandrage na turné, které započne 2. února v pražském Foru Karlín. Předskokanem tentokrát bude mladý, nadějný busker Jakub Ondra. Vystoupí také ale i kapela Light & Love.

Přidejte svůj názor

Skupina Mandrage ukončovala své "Všechny kočky tour" na předposledním koncertě v Liberci
doporučujeme

RECENZE  Kdo očekává, že po posledním albu Potmě jsou všechny kočky černý, které bylo laděna spíše popově s tanečními prvky, kapela Mandrage nepřeruší tuto nastartovanou línii, bude trochu zklamán. Skupina se na svém albu pokusila o návrat  ke svým původním rockovým kořenům, ke kytarám a pryč od přespřílišného tanečního rytmu. A jde o návrat vcelku úspěšný. 

Deska obsahuje 12 autorských písní, na kterých se podíleli skoro všichni členové kapely. Většina autorství písní i textů stále sice náleží Pepovi Bolanovi, skládali ale i Víťa Starý s Františkem Boříkem. Krom toho zde najdeme i coververzi písně Malý sráči v nás od kapely Zuby Nehty, kterou si sice asi skupina Mandrage chtěla udělat radost, ale do koncepce celého alba jako by nepatří. 

Na albu „Po půlnoci“  najdeme  jak typicky chytlavé hity Mandrage, tak i skladby  s výrazně ostřejším kytarovým aranžmá. Dá se říci, že vznikl velmi zajímavý sound, ke kterému kapela pozvolnými krůčky dospěla. 

I hlas Vítka Starého se zdá emotivnější, výraznější, nálehavější. Ač je třeba podotknout, že např. pozoruhodná skladba Apolinář by si zasloužila  přidat na síle, protože text je v podání místy nesrozumitelný.  Naopak v singlu Motýli, jehož nový videoklip má již milión shlédnutí na You Tube, působí Vítek Starý naprosto suveréním dojmem a píseň má velkou šanci se stát potenciálním hitem.

Zmiňovaná skladba Apolinář spolu s písní Výroba zaujmou vážnější tématikou a naléhavostí textů a stojí jistě za to si jich povšimnout.    Neméně zajímává je ale i skladba Endorfiny, která zaujme podmanivým refrénem, ale i mezihrou na foukací harmoniku. Může se stát, že posluchač má po prvním echu pocit, že zde ta harmonika jaksi nepatří, ale ona sem sakra patří a spolu dohromady tvoří podmanivý celek.                    Nové album je určitě hudebně pestřejší, než to předchozí. K poslechu se zde tedy  nabízí jak tvrdší rockové riffy, tak i svižné taneční a méně vážné písně (Herečky, Slečno já se omlouvám, Honolulu). Ovšem nechybí zasněnost, lehkost, nadhled, prostě to, co fanoušci kapely Mandrage mají tak rádi a je pro kapelu typické.

Kytarista kapely Pepa Bolan k tomu dodává:„Deska měla původně vyjít na podzim loňského roku, ale řadu věcí jsme předělávali, čímž jsme ztratili spoustu času. Nakonec se nám nepodařilo album dokončit ani za pět minut dvanáct, hotové bylo spíš nějakou tu chvíli po dvanácté. Nicméně jsme toho názoru, že je lepší vydat skvělou desku po půlnoci než polotovar před polednem“ Proto tedy název Po půlnoci!

Pokud se pokusíme parafrázovat Bolana, dá se říci, že skutečně chvíli po dvanácté vzniklo zralé, skvělé album, které o své pestrosti a nápaditosti možná i ty, kteří zanjí kapelu jen díky hitu Šrouby a matice.

Album produkoval Armin Effenberger. Mixu a masteringu se ujali Ecson Waldes a Lukáš Martínek. Nahrávali se zejména ve studiu Chicsound v Praze na Pankráci (u Armina) a v RedBull studiích v Berlíně. Na hudbě se také podíleli Jiří Kučerovský na kytaru a Matěj Belko na basu. Novinka vychází u Universal Music.

K albu „Po půlnoci“ následuje turné, které kapela odstartuje 2. února 2018 velkým koncertem v pražském Foru Karlín a poté zavítá do dalších šesti měst v České republice a to Liberec, Pardubice, Brno (zde se dokonce nabízejí dva termíny), Ostrava, Plzeň a České Budějovice.  Předskokanem bude mladý písničkář a busker Jakub Ondra. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti TicketStream.

Mandrage: Po půlnoci
Datum vydání 19.01.2018   

Skladby:

1. Před půlnocí
2. Motýli
3. Filmy
4. Endorfiny
5. Slečno, já se omlouvám se
6. Herečky
7. Plakáty
8. Malí sráči v nás (cover Zuby Nehty)
9. Apolinář
10. Honolulu
11. Výroba
12. Díky tobě
13. Po půlnoci                                                                          

Hodnocení: 70%

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama