PKF - Prague Philharmonia uvede světovou premiéru skladby pro vibrafon

Praha - PKF - Prague Philharmonia chystá světovou premiéru skladby pro vibrafon českého skladatele Ondřeje Štochla. V rámci koncertu se také českému publiku vůbec poprvé představí americká mezzosopranistka Angela Brower.

Přidejte svůj názor

Martin Opršál (foto: Julian Veverica)

Pražské publikum šestého abonentního koncertu orchestru PKF - Prague Philarmonia bude mít příležitost zažít světovou premiéru skaldby JIN - nostalgie a naděje pro vibrafon a orchestr ve střech skupinách (2017) českého skladatele Ondřeje Štochla. Sólového partu se ujme Martin Opršál, jeden ze zakládajících členů souboru DAMA DAMA, který premiéroval komorní verzi z roku 2016.

img-responsive

Illyich Rivas (foto: Mark NcNulty) | foto: PKF - Prague Philharmonia

V rámci tohoto večera se také českým posluchačům poprvé představí vynikající americká mezzosopranistka Angela Brower. To vše se odehraje pod dirigentským vedením Illyiche Rivase, držitele Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer, která se uděluje mimořádným talentům.

Na koncertě uslyšíte zdánlivě nespojitelné skladby Clauda Debussyho, Luciana Beria, Ondřeje Štochla a Ludwiga van Beethovena. Záznam koncertu pořídí Český rozhlas Vltava.

img-responsive

Angela Brower (foto: Birgit Hart) | foto: PKF - Prague Philharmonia

„Do původní komorní verze jsem zasáhl poměrně výrazně. Některé plochy jsem se rozhodl rozšířit. Kromě většího obsazení hraje nově roli i rozestavění hráčů do tří skupin. Všechny jsou sice na pódiu, ale jejich interakce i tak umožňují responsoriální pojetí zvuku. Tok energií by tak měl být zvýrazněn novou dimenzí, což doufám povede k většímu účinku celé kompozice. Skladba je otiskem několika konkrétních lidí, kteří jsou v mém životě nezastupitelní. Těch, kteří dovedou a chtějí dohlédnout i do takových zákoutí lidské duše, která mnohým zůstávají utajena. Jsou spíše nenápadní, ale extrémně vnímaví. Umí vlídně přijmout a povzbudit, mají na to sílu i ochotu. Říkám jim „andělé JIN“. Andělé pochopení, přijetí, rezonance, sdílení,“ říká o skladbě JIN její autor.

„Vystoupení s tímhle skvělým orchestrem beru doslova jako kompliment,“ příznává Angela Brower, rodačka z Arizony, která má za sebou debuty v Královské opeře Covent Garden v Londýně, Bavorské státní opeře v Mnichově, Sanfranciské opeře nebo na Salcburském festivalu. V letech 2011 až 2016 byla sólistkou Bavorské státní opery a v letech 2013 a 2015 se podílela na nahrávkách oper Cosi fan tutte a Figarova svatba pro vydavatelství Deutsche Grammophon. Je držitelkou Ceny Operního festivalu v Mnichově 2009. V Praze debutuje v písních Luciana Beria Folk Songs.

„Folk Songs Luciana Beria znám dobře a mám je ráda. Vždyť první dvě písně na počátku jsou americké: Black Is the Color a I Wonder as I Wander. Napsal je původně lidový zpěvák a skladatel z Kentucky John Jacob Niles. Ale těší mě, že s Beriou se mohu zastavit i v dalších zemích světa: ve Francii, na Sicílii či Sardinii, v Ázerbájdžánu… Společně s PKF – Prague Philharmonia provedeme tuhle nádhernou hudbu, kterou mám moc ráda. Musím však poznamenat, že se cítím být poctěna pozváním vystoupit v Praze s tímhle skvělým orchestrem. Doslova to beru jako kompliment,“ řekla pěvkyně v rozhovoru pro časopis Umění a medicína.

Koncert se koná 4. února 2018 v 19.30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metallica zahraje příští rok v pražských Letňanech. Bude i Jožin z Bažin?

24.09.2018 11:51 Praha - Po roce se do Prahy příští rok vrátí oblíbená americká kapela Metallica. Zahraje 18. srpna…

Zpěvačka Kocianová podlehla rakovině, jako vokalistka doprovázela Gotta

24.09.2018 10:48 Bratislava - Zemřela známá slovenská zpěvačka Jana Kocianová, která mimo jiné v sedmdesátých letech…

Olympic, Chinaski či Mig 21. Na podzimní turné vyráží mnoho známých skupin

23.09.2018 14:59 Praha - Na podzim budou Českou republiku na svých turné křižovat mnohé popové kapely. Shodně…

Muslimský rapper zrušil koncert v pařížském Bataclanu, čelí tlaku krajní…

22.09.2018 13:15 Paříž - Rapper francouzsko-alžírského původu Médine ruší své vyprodané říjnové vystoupení v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama