V Brně se spojí energie Fallgrapp s poezií Himalayan Dalai Lama

Brno - Po roce od vydání úspěšného alba V hmle se osmičlenný ansámbl Fallgrapp v čele s Jurešem Líškou vrací do Brna se dvěma nominacemi na cenu Radio_Head Awards. Soubor nedávno vydal klip k úvodní skladbě alba Ougadougo v upravené podobě tak, jak ji hraje na koncertech. Ten brněnský uvedou zvukoví básníci Himalayan Dalai Lama v živé premiéře novinek z připravované desky Orange Coloured Rose Leaves.

Přidejte svůj názor

Fallgrapp (foto: Katarína Bell)

Netradiční hudební uskupení Fallgrapp zahrnující houslové trio nevystoupí s Himalayan Dalai Lama poprvé. Producentské duo bylo hostem i loňského turné kapely Fallgrapp a společně vystoupili také na brněnské Flédě v jednom z nejdynamičtějších koncertních večerů jarní sezóny. Kromě přátelství je spojuje nejaktivnější hybatel slovenské elekronické scény, vydavatelství Gergaz. U něj loni vyšel i singl Bovisa (2017) se zvukem obestřeným snovou atmosférou zvonivých syntezátorů osmdesátých let, jenž byl první předzvěstí dokončované druhé desky Himalayan Dalai Lama, která vyjde v květnu tohoto roku.

Loni si mohutné těleso Fallgrapp vyzkoušelo první oficiální turné, které začalo psát jeho nové dějiny. Na rozdíl od debutového alba Rieka (2014), které díky Jureši Líškovi nezapře inspiraci ve slovenském folklóru, vznikala deska V hmle (2017) s vědomím, že bude hrána živě s mnohočlenným ansámblem. Její úvodní skladba Ougadougo se v prosinci dočkala klipu a nově upravené hudební verze v podobě, jakou ji kapela hrává na koncertech. Režisérka Jana Suržinová ze studia Filmaari v něm dokázala z pochmurných kulis slovenského podzimu vydobýt tajemnou atmosféru černého kontinentu.

Album V hmle je žánrově neuchopitelná a originální elektro-akustická deska. Oproti debutovému albu Rieka (2014) je výrazně živější. Vznikala bez jakýchkoli omezení, škatulek a vzorců, k houslím na stálo přibyly živé bicí a ve dvou písních i baskytara (Akoby pt. 2, V predstavách) Lukáše Mutňanského (The High Corporation, Katarzia). Hostovala na ní řada hudebníků. Spolupráce Jureše Líšky (téměř výhradního autora hudby) a Jimmyho Pé vyústila v unikátní skladbu Session. Kromě kmenové zpěvačky Nory Ibsenové se za mikrofonem vystřídali Juraj Benetin z Korben Dallas (Dym), slovenská hip hopová legenda Vec (V predstavách), Nina Kohoutová (Gejša) nebo multižánrový hudebník Samuel Hošek (V hmle). Deska a je nominovaná na prestižní ocenění Radio_Head Awards 2017 v kategoriích album a singl roku. Za debutovou Rieku Fallgrapp získali ceny v rekordních čtyřech kategoriích (album, singl a debut roku a elektronická nahrávka roku).

Brněnská producentská dvojice Himalayan Dalai Lama propojuje dynamiku moderní taneční muziky se zvukem ambientní vážné hudby. Kombinuje prvky chillwave, ambientu, triphopu a techna. Na Flédě představí novinky z připravované desky Orange Coloured Rose Leaves, v níž postupně upouští od digitálních zvuků a vrací se k analogovým klávesám a bicím automatům různých generací od 60. let do současnosti.

„Ta deska prošla několika různýma fázema vývoje, několikrát se během tvorby změnil náš přístup a vnímání hudby. Hodně jsme se technicky naučili a některé věci museli obětovat. Ale to, do jakýho tvaru jsme ji dostali nakonec, to je něco nádhernýho, co jsme nečekali, že může vůbec někdy vzniknout”, svěřili se Himalayan Dalai Lama na svém facebookovém profilu.

Elektronický objev roku 2015 Himalayan Dalai Lama ve složení David Novotný a Kryštof Matěj definitivně prorazil na českou scénu debutovým albem Lama (2015) díky vítězství v soutěži Radia Wave Czeching (2016). Od té doby stihla dvojice natočit EP Space (spolupráce se smyčcovým kvartetem Kvintesence a Jiřím Hradilem), zazářit na světovém show-case festivalu Eurosonic Noorderslag 2017, obdržet nominaci na cenu Anděl, absolvovat úspěšné tour se slovenskými Fallgrapp, vydat singl Bovisa (2017) a připravit nový materiál na chystanou studiovou desku.

V minulosti vystoupila na řadě festivalů, mimo jiné Echoes, United Islands of Prague, Grape nebo Colours of Ostrava, kde vystupovala po boku velkých jmen světové elektronické scény jako Slow Magic, Kiasmos nebo Erol Alkan.

Společný koncert Fallgrapp a Himalayan Dalai Lama se koná 5. dubna 2018 ve 20 hodin v brněnském klubu Fléda.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Večer ve Flédě patřil filmovým hitům skladatele Muchowa

18.10.2018 17:41 Aktualizováno Brno – Do brněnského klubu Fléda zavítal ve středu 17.10. oceňovaný skladatel filmové hudby Jan P.…

Slavní zpěváci neskládali písně jen svým láskám.Inspirací jim byl i někdo…

17.10.2018 18:05 Spousta slavných zpěváků napsala řadu písní pro své milované protějšky. Málokdo však ví, že několik…

Skupina Kelly Family pobláznila svět. Život rodiny ale nebyl žádná pohádka

17.10.2018 16:41 Všechny ženy chtěli mít vlasy jako oni a všichni muži si přáli, aby z nich dívky a dámy šíleli jako…

Nový duet Vesny a Vojtěcha Dyka s názvem Láska z Kateřinic

17.10.2018 12:55 Česká dívčí kapela Vesna, za níž stojí textařka a skladatelka Patricie Fuxová, se pomocí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama