Frustrace, ale i euforie. Kapela Platonic nejen o tom, jak se dělá hudba v Česku

ROZHOVOR - "Mládí vpřed". heslo doby minulé? Možná. Tak zní nejen nový singl mladé, nadějné kapely "českých hudebních vod" PLATONIC, ale i v podobném duchu rozhovor, který serveru EuroZprávy.cz tato kapela poskytla.

Přidejte svůj názor

Skupina Platonic
doporučujeme

Pro spoustu lidí jste vlastně neznámá a začínající kapela, tak se nám trochu uveďte.

Dave: Jsme pop-rocková kapela z Bruntálu, ale teď už všichni sídlíme v Brně. Fungujeme spolu už přes pět let. Dříve jsme se jmenovali Minute to Escape, pak jen M2E, ale oba názvy byly složité jak na výslovnost, tak na zapamatování, tak jsme se nakonec rozhodli změnit ho ještě jednou. A tak minulý rok vznikla naše kapela Platonic. Hrajeme vlastní tvorbu, hezky česky, energicky a občas se na pódiu snažíme být i vtipní. :D

Tohle není vaše první kapela. Můžete nám představit vaše dřívější projekty?

Dave: Moje první kapela se jmenovala „BTW“. Ale za skoro dva roky hraní jsme nedali dohromady ani jeden song. Šlo spíš o srandu na zkušebně. Pak jsem se na nějakou dobu schoval na YouTube, kde jsem nahrával covery a občas i něco vlastního.

Patrik: To bylo jen takové blbnutí s kámošema ze střední, nic vážnýho.

Petr: Předtím jsem měl jednu kapelu. Fungovali jsme spíš na alkoholové bázi a měli jsme všehovšudy jeden koncert. Ten byl však tak mocnej, že jsem si řekl, že je třeba kooperaci ukončit. :D

Tohle je taková běžná otázka, na kterou se ptá asi každý, přesto ji položím: Máte nějaké své hudební vzory, co vás motivují a inspirují?

Dave: K prvnímu psaní textů mě dostali asi v deseti letech Linkin Park. K pop-punku pak All Time Low, kteří mě baví doteď. No a v současné době si ujíždím na Imagine Dragons nebo American Authors.

Patrik: Od 12ti let jsou to Green Day, ale v současnosti se nechám inspirovat spíše takovou moderní všehochutí.

Petr: Za mě to byli a jsou Linkin Park, Coldplay, All Time Low, a spousta dalších převážně rockových a pop rockových kapel. Velký vliv na mou tvorbu taky cítím díky tvorbě Dády Patrasové. :D

Myslíte si, že je těžké dělat hudbu v Čechách? Domníváte se, že začínající kapela musí především nějakým zajímavým počinem zaujmout, dobře se prezentovat?

Dave: Vzhledem k tomu, že nás to baví a chceme tomu všichni obětovat hodně času a nervů, tak mi to těžké nepřijde. Samozřejmě jsou momenty frustrace, ale pak zase euforie, když vyjde dobrej koncert, nebo když posloucháme mix novýho songu.

Petr: Singl je asi základ všeho a to jak u české, tak i zahraniční scény. Jinak je asi důležitý aby tam bylo to srdíčko žejo… A na to jak se dobře prezentovat asi vzorec neznáme. Jsme prostě sami sebou. Hlavně na koncertech.

Když se řekne Bruntál, jak následně vypadá váš asociační řetězec? Mám na mysli zejména středoškolské studium, přístup učitelů, spolužáků, rodičů na vaše hudební počátky.

Patrik: Byly dny, kdy jsme s kamarádem chodili po náměstí a hráli na nezapojené elektrické kytary a ostatní lidi se nám smáli. :D

Petr: Bruntál je malý město, takže tam každej „zná“ každýho. Určitě se názory na naše snažení lišily a liší doteď. V dnešní době je jen rozdíl v tom, že známí a spolužáci vidí, že jsme to přece jen někam dostali a většinou nám to přejí a podporují nás. To samozřejmě platí i pro bývalé učitele a současné rodiče a nesmírně nám to psychicky pomáhá.

Dave: Máme to štěstí, že ve známých máme obrovskou podporu. Ať už jde o kamarády nebo rodiče. Já věděl, že chci dělat muziku už od střední a jsem rád, že teď, skoro sedm let od maturity, se s tím smířili i naši. :D A to, že si naše songy občas pustí i prarodiče, je úplně nejvíc. :D A moje první asociace je „domov“. Narodil jsem se tam, vyrostl jsem tam, poznal spoustu skvělých lidí. Takže ať už budu kdekoliv, Bruntál pro mě navždycky bude doma.

 Co vám přináší hudba?

Petr: Radost, zábavu, uspokojení, pocit sounáležitosti, životní cíl, pokoru, prázdnou peněženku a tak dále.

Dave: Pro mě je to hlavně radost a vždycky mě jakýkoliv tvůrčí proces neuvěřitelně nahajpuje. Říkám, že mít kapelu je jako mít vztah – akorát v mém případě se třema týpkama :D Takže si asi dovedete představit, že občas jsou to nervy, ale pak se sejdeme na zkušebně a všechno je zas v pohodě. 

 Kdo z vás se nejvíce podílí na tvorbě textů?

Petr: Dave píše více textů a já zase píšu lepší písničky. :D

Dave: Je pravda, že když nad Peťovi písničky sednu a po několika dlouhých hodinách útrap je celé předělám, tak se s nima dá pracovat…. :D

 A kdo je tím pomyslným „šéfem“ kapely?

Patrik: Řekl bych, že Dave ale to by se Peťa urazil. :D

Petr: Dave nás vede po té umělecké stránce. Já zase vedu kluky ve smyslu „kdy by bylo dobré vstát, abychom dorazili na koncert včas.“

Dave: V kapele uznáváme demokracii, takže každý má po jednom hlase… a já mám dva. :D

Stanovili jste si nějaký cíl, kterého byste chtěli v muzice dosáhnout? Máte nějaká tajná přání ohledně kapely?

Dave: Ony se ty sny a cíle vždycky posouvají s každou zdolanou metou. Kdysi to pro nás bylo dostat se na Óčko, pak do rádia,… Momentálně je mým snem udělat našlapanou desku a odjet k ní tour, ale kdo ví… třeba jednou budu chtít, abychom vyprodali O2 Arénu. :D

Petr: Dostat se s tím co děláme tak rádi na co nejvyšší možnou příčku na Československé scéně. Tajné přání je zahrát si s našimi dříve jmenovanými idoly samozřejmě.

Patrik: Co se týká mě, tak bych byl moc rád, kdyby se lidé bavili stejně tak jako já na podiu.

 Na co se ve vašem podání mohou posluchači, fanoušci těšit
v roce 2018?

Dave: Momentálně jsme v hodně tvořivém procesu. Takže teď píšeme a vymýšlíme a snad z toho během tohoto roku budou nějaký dobrý songy! Samozřejmě se do toho snažíme domlouvat i koncerty. Kdy a kde se co bude dít, vždycky včas dáme na sociální sítě – takže facebook, instagram a podobný internety. 

Patrik: Začaly nás hodně bavit livestreamy, takže se určitě uvidíme na netu.

Chtěli byste něco vzkázat vašim potencionálním fanouškům po přečtení tohoto rozhovoru. Proč by se měli jít podívat zrovna na váš koncert?

Dave: Fanoušky, potenciální fanoušky, nebo návštěvníky koncertu vždycky bereme jako součást kapely a snažíme se, aby se tak na koncertě i cítili. Protože ve finále hrajeme pro ně a bez nich by to prostě nešlo. To je celá „filozofie“ naší kapely. Takže pokud si chcete zablbnout, zaskákat, nebo pokecat a prostě se odreagovat, určitě někdy dojděte na koncík!

Petr: Naši fanoušci jsou součástí naší show a ti kteří tou součástí naší party ještě nebyli, by to měli rychle napravit! Jo a taky milujem afterparty! Takže koncertem většinou zábava nekončí.

Patrik: Koncerty prostě maj něco do sebe. A jestli si chcete zapařit, tak raději na koncertě než na počítači. :D

PLATONIC
Žánr: Pop-Rock/Pop-Punk
Členové skupiny: Dave Piňos, Petr Havlík, Patrik Kapusniak, Pedro Švidernoch
Rodné město: Bruntál / Brno
Nahrávací společnost: Universal Music s.r.o.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

loading...

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama