Klenot za 24 miliard korun? Labská filharmonie je určitě světovým zázrakem akustiky

Hamburk - Labská filharmonie, nová ikona přístavního města Hamburk, je otevřena již téměř rok a půl. Po letech stavebních průtahů stojí architektonický skvost na svém místě a láká miliony návštěvníků po celém světě. V tomto článku se podíváme na zoubek tomuto klenotu za necelých 24 miliard korun.

Přidejte svůj názor

Labská filharmonie - exteriér

První hmotné důkazy o připravované stavbě Labské filharmonie se objevily kolem roku 2007, kdy plánované dokončení stavby bylo stanoveno na rok 2010. Díky soudním sporům a průtahům na stavbě, byla budova slavnostně otevřena až 11. ledna 2017. Tyto komplikace se samozřejmě promítly i na ceně budovy, která se z původních 8,1 miliard Kč navýšila na 23,4 miliard Kč. Starosta Hamburku Olaf Scholz to okomentoval slovy: „Už od začátku bylo zcela nereálné se držet prvotní částky. Hamburská radnice podcenila plánování a v průběhu stavby narazila na mnoho problémů, s kterými nepočítala.“  

Ohromná částka za budovu si našla své odpůrce. Sám Scholz věří, že nadšení z krásy vyhraje nad dojmem předražené stavby. Město láká turisty k navštívení větou: „Labská filharmonie je absolutní umělecké dílo: kombinuje v sobě inovativní architekturu s výjimečnou polohou, vynikající akustikou a vizionářským koncertním programem.“

Výroční zpráva vydaná v lednu 2018 poukazuje na úspěch prvního roku. Labskou filharmonii navštívilo okolo 850 000 lidí, kteří se zúčastnili alespoň jednoho z 600 koncertů od slavnostního otevření. Více než 4,5 milionů lidí navštívilo vyhlídkovou platformu s výhledem na hamburský přístav zvanou The Plaza a necelých 70 000 se vydalo na prohlídku koncertního sálu. Poptávka po lístcích probíhá nepřetržitě a u některých koncertů je dokonce 20krát vyšší, než je počet dostupných míst.

img-responsive

Labská filharmonie - foyer | foto: Iwan Baan / Elbphilharmonie

Starosta Olaf Scholz k úspěchu budovy dodává: „Labská filharmonie změnila tvář Hamburku na místní a mezinárodní úrovni. Kultura našla nový domov v srdci města. Vyprodané koncerty večer za večerem a kolem 4,5 milionu návštěvníků vyhlídky Plaza ukazují nesmírnou fascinaci budovou a hudbou odehrávající se uvnitř."

Nepřehlédnutelná 110 metrová budova zaujme na první pohled neobvyklým tvarem střechy, který má připomínat rozbouřenou hladinu Severského moře. Architekti ze švýcarského studia Herzog & de Meuron chtěli docílit toho, aby lidé zůstali v kontaktu s vodou a větrem. Proto navrhli v jednom z výklenků ve fasádě budovy vyhlídkovou platformu The Plaza, na níž je možné si zkusit, jaký vzduch panuje v přístavu. Součástí budovy je dále hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, restaurace nebo parkoviště pro více než 500 míst. Z bezpečnostních důvodů je Labská filharmonie umístěna 8,5 metru nad hladinou řeky, čímž chrání jak budovu, tak i dva hudební sály.

img-responsive

Labská filharmonie - velký sál | foto: Iwan Baan / Elbphilharmonie

Srdcem Labské filharmonie je velký sál, který má kapacitu až 2100 sedadel připomínající svým umístěním terasovité vinice. Nikdo z posluchačů nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. Tím, že je posluchač tak neobyčejně blízko, se mu otvírá nový prostor k nezapomenutelnému hudebnímu zážitku. O optimální akustiku se postaral mezinárodně uznávaný akustik Yasuhisa Toyota, jenž za pomoci 10 000 individuálně tvarovaných sádrokartonových desek na milimetr řezaných, dokázal rozdělit zvuk do každého rohu. Ve velkém sále se dále nachází mimořádné varhany od společnosti Klais složené ze 4,765 trubek.

V horní části budovy sídlí takzvaný recitační sál, který pojme 550 osob a je ideálním místem pro komorní hudbu, recitály, jazzové a world music koncerty. Jedná se o intimní a všestranný prostor zcela obložený dřevem s dokonalou akustikou rovněž od společnosti Toyota. Díky dvojitému odhlučnění jsou oba koncertní sály zcela izolovány od hluku lodních sirén. Posluchači se tak snáze ztratí ve víru hudebního opojení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na posmrtné album rockera Hallydaye se ve Francii čekaly fronty

20.10.2018 04:45 Stovky fanoušků čekaly v noci na dnešek před francouzskými hudebními obchody na posmrtné album…

OBRAZEM: Večer ve Flédě patřil filmovým hitům skladatele Muchowa

18.10.2018 17:41 Aktualizováno Brno – Do brněnského klubu Fléda zavítal ve středu 17.10. oceňovaný skladatel filmové hudby Jan P.…

Slavní zpěváci neskládali písně jen svým láskám.Inspirací jim byl i někdo…

17.10.2018 18:05 Spousta slavných zpěváků napsala řadu písní pro své milované protějšky. Málokdo však ví, že několik…

Skupina Kelly Family pobláznila svět. Život rodiny ale nebyl žádná pohádka

17.10.2018 16:41 Všechny ženy chtěli mít vlasy jako oni a všichni muži si přáli, aby z nich dívky a dámy šíleli jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama