Dua Lipa a její mega úspěch? Za pouhé tři roky ji znal celý svět

Dua Lipa, dvacetidvouletá zpěvačka albánského původu, je na britských ostrovech velkou senzací. To dokazuje její letošní vítězství prestižní hudební ceny Brit Awards. Tři roky ji stačily k tomu, aby o ní psal celý svět a krátká doba k tomu, aby změnila pravidla popu. Poslouchají ji jak příznivci popu, tak i posluchači alternativních žánrů. Proto se v tomto článku zaměříme na tuto mladou zpěvačku, která boří představu o tom, co je to současná populární hudba.

Přidejte svůj názor

zpěvačka Dua Lipa

Budoucí britská hvězda se narodila v Londýně roku 1995 kosovským Albáncům, kteří v devadesátých letech opustili Prištinu. V Kosovu její otec studoval stomatologii a matka právo. Let do Anglie hodil minulost za hlavu, nějakou dobu si rodiče museli vydělávat jako číšníci v kavárnách a barech. Po večerech otec absolvoval obchodní kurzy a matka se rekvalifikovala v cestovním ruchu. Dua k tomu dodává: „Když jsem chodila do školy, chodili do školy i oni.“

V 11 letech se Lipa dozvěděla velkou novinu. Její otec Dukagjin absolvoval studium a dostal pracovní nabídku v hlavním městě Kosova v Prištině. Lipa byla na konci základní školy, kdy většina jejích přátel šla na nové školy. Ona mířila do Kosova. Nejdříve byla nadšená, pak se dostala do školy a zjistila, že všichni jsou napřed. Albánštinou uměla jenom mluvit, nedokázala v ní číst a psát.

Naštěstí Priština pro ni byla místem, kde si oblíbila americký hip-hop a navštívila první koncerty muzikantů jako Snoop Dogg a Method Man. Její láska k rapu a popu vedla k rozhodnutí zkombinovat tyto dva vlivy dohromady a přijít se zpívajícím rapem. Někde tam uvnitř věděla, že umí zpívat. Toužila po hodinách zpěvu, zároveň i po Londýně, proto se ve 14 rozhodla přemluvit rodiče, aby se mohla vrátit. Lipa říká: „Přišla jsem s "trikem“, jak prodat myšlenku rodičům. Řekla jsem, že mým hlavním cílem je chodit na dobrou britskou univerzitu. Aby to bylo možné, budu muset zlepšit hodnocení v testu GCSE a úroveň angličtiny."

Dua Lipa - IDGAF (3:50) | zdroj: YouTube

Zpátky v Londýně se o Lipu starali kamarádi rodičů. O víkendech navštěvovala prestižní pěveckou školu Sylvia Young Theatre School a také začala nahrávat na YouTube a hudební portál SoundCloud. Aby se více zviditelnila jako zpěvačka, založila si blog o módě zvaný „Dua Daily“, ten udržovala důkladně až do konce svého dospívání. Na blogu je možné vidět, jak Dua zkoušela modeling nebo třeba herectví (objevila se v reklamě na X Factor – pozn. autora). Pokoušela se vytvářet sítě lidí na internetu, které směřovala k tomu, aby klikli na odkazy jejích hudebních ukázek.

Naléhání zabralo, ozval se jí Ben Mawson (manažer zpěvačky Lany Del Rey – pozn. autora), který si vzal Lipu pod svá křídla a započalo dlouhé, intenzivní nahrávání ve studiu. Mezitím musela Dua pracovat všude. Od obchodů až po vyhazovačku v nočním klubu. Nad ránem chodila spát, aby se odpočatá vrátila do studia. Tato synergie hudby s anarchistickým stylem života se promítla i do psaní textů. Ve studiu dlouho očekávali slyšet něco, co by je zrušovalo. Tento moment nastal, kdy Lipa zkombinovala náladový rap s chytlavým zpěvem, tak vznikla skladba „New Love“, publikovaná v srpnu 2015. S přibývajícími skladbami rostla i její sláva. V lednu 2016 se vydala na své první turné po Británii a Evropě.

Do americké hitparády se dostala až v srpnu 2016 se singlem „Blow Your Mind“. Největší zlom její kariéry nastal v momentě, kdy v červnu 2017 vydala své debutové album „Dua Lipa“. Pak už se sláva jen nabalovala. Úspěch debutového alba ztvrdilo pět nominací v prestižní hudební ceně Brit Awards 2018. Vyhrála v kategorii nejlepší ženská sólistka a britský průlomový akt roku. Momentálně Lipa pracuje na svém druhém albu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimský rapper zrušil koncert v pařížském Bataclanu, čelí tlaku krajní…

22.09.2018 13:15 Paříž - Rapper francouzsko-alžírského původu Médine ruší své vyprodané říjnové vystoupení v…

Ed Sheeran se vrací do Prahy. Na jeho koncert se chystají desítky tisíc…

22.09.2018 07:05 Praha - V současné době pravděpodobně není na světě prodávanější umělec než Ed Sheeran. Čerstvý…

Proč byl Český slavík zrušen? Ortel to řekl natvrdo, Gott je smířlivější

20.09.2018 22:07 Aktualizováno Praha - Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík, jejíž letošní zrušení oznámil…

Český slavík letos nebude, organizátoři tápou nad pravidly hlasování

20.09.2018 09:23 Aktualizováno Praha - Hudební anketa Český slavík se letos neuskuteční. Organizátoři chtějí nastavit nová…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Kultury

reklama
reklama