Zemřel statuární prorektor a prorektor pro tvůrčí činnost JAMU profesor Josef Kovalčuk

Brno - Janáčkova akademie múzických umění v Brně s hlubokým zármutkem a bolestí oznamuje, že 30. června 2018 ve věku nedožitých sedmdesáti let zemřel statuární prorektor a prorektor pro tvůrčí činnost JAMU.

Přidejte svůj názor

Josef Kovalčuk
doporučujeme

Významný akademický pracovník JAMU, divadelní dramaturg, scenárista a pedagog, spoluzakladatel a dlouholetý dramaturg prostějovského, později brněnského HaDivadla (1974-1996), v letech 1997 – 2002 umělecký šéf pražského Národního divadla, v letech 2009-13 dramaturg Divadla Husa na provázku.

Josef Kovalčuk se narodil 5. srpna 1948 v Trutnově, vystudoval gymnázium v Chrudimi, kde maturoval v roce 1966, a poté pokračoval v dalším studiu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, obor bohemistika-historie. Studium uzavřel absolutoriem v roce 1972 a následujícího roku obhájil doktorskou práci Básník Jiří Orten. Již v průběhu posledního ročníku olomoucké univerzity dospěl k rozhodnutí studovat dramaturgii na DAMU v Praze, jejíž studium absolvoval v letech 1973 – 1979. V roce 1974 se stal spoluzakladatelem Hanáckého divadla, které zpočátku působil v Prostějově, kde se po několika letech přejmenovalo na HaDivadlo a již jako jedno z předních českých studiových divadel posléze přesídlilo do Brna. V osmdesátých letech Kovalčuk dával svou tvorbou a občanskými postoji nesouhlas s komunistickým režimem. V listopadu 1989 se spolu s HaDivadlem a ve spolupráci s Divadlem na provázku aktivně zapojil do stávky českých divadel, jež spolu se stávkou studentů sehrála rozhodující roli v tzv. sametové revoluci a konci komunistického režimu. V první polovině roku 1990 byl poslancem České národní rady a členem jejího předsednictva s funkcí místopředsedy výboru pro kulturu.

Hned po sametové revoluci se Josef Kovalčuk výrazně zasloužil o vybudování obnovené Divadelní fakulty JAMU. Jejím děkanem byl nadvakrát v letech 1990 – 1996 a 2002 – 2008. Podílel se rovněž na založení mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání /Encounter i na vytvoření tradice mezinárodních vědeckých a doktorských konferencí na fakultě.

Na Divadelní fakultě JAMU byl vedoucím jednoho z ateliérů režie a dramaturgie i předsedou oborové rady doktorského studia. Byl rovněž vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu. Josef Kovalčuk je autorem řady divadelní scénářů, adaptací a dramatizací, stejně tak jako publikací a studií o HaDivadle i autorském a studiovém divadle vůbec: především Bylo jich pět a půl – 3O let HaDivadla (2005), Téma: Autorské divadlo (2009), Hvězdy nad Kabinetem múz (2010), Fenomén Hvězdy na vrbě (2016) a další. V roce 2015 obdržel Cenu města Brna v oblasti dramatické umění.

Od dubna 2016 působil jako prorektor pro tvůrčí činnost. Od února 2018 působil navíc jako statutární prorektor.

„Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Josef Kovalčuk byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období a od počátku devadesátých let nezaměnitelným dílem též spolutvořil Divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ říká rektor JAMU prof. Mgr. Petr Oslzlý.

Poslední rozloučení s Josefem Kovalčukem se koná v úterý 10. července 2018 ve 14:45 hodin v obřadní síni krematoria města Brna, Jihlavská 1.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpěvák a šoumen Dan Nekonečný byl nalezen mrtvý

26.03.2019 13:06 Aktualizováno Zpěvák Dan Nekonečný ve svých 52 letech zemřel. Informaci potvrdil na Twitteru starosta Řeporyjí…

Zemřel Scott Walker. Slavný hudebník zpíval o roku 68 v Československu,…

25.03.2019 10:40 Ve věku 76 let zemřel slavný americký zpěvák, multiinstrumentalista, hudební producent a skladatel…

Kocáb, Müller a Soukup chystají společné turné. Zazní i ověřené …

25.03.2019 10:37 Výrazné osobnosti československé hudební scény Richard Müller, Michael Kocáb a Ondřej Soukup…

Česko se loučilo se zpěvačkou Věrou Bílou. Romové do rakve házeli cigarety…

23.03.2019 15:07 Aktualizováno V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama