Tisíce lidí v O2 aréně sledovaly Star Wars za doprovodu filharmoniků

Česká premiéra promítání prvního filmu ze ságy Star Wars s živým hudebním doprovodem dnes podle pořadatelů přilákala do O2 areny před obří plátno přibližně 5000 lidí. Star Wars s podtitulem Nová naděje s hudbou skladatele Johna Williamse doprovodili Filharmonici města Prahy pod vedením dirigenta Christopha Eliota. V roce 2005 Williamsovu hudbu k filmu Star Wars: Nová naděje označil Americký filmový institut za nejlepší americkou filmovou hudbu všech dob.

Přidejte svůj názor

Carrie Fisher si fanoušci budou navždy pamatovat jako princeznu z předaleké galaxie

Sága Star Wars zasáhla miliony fanoušků po celém světě. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších příběhů všech dob, jehož sláva a popularita přesáhla filmová studia a kina. Díky projekčnímu plátnu o rozměrech 20 krát deset metrů byli diváci vtaženi do děje. Někteří z nich dorazili do O2 areny v kostýmech postav ze Star Wars. "Patřím k velkým fanouškům Hvězdných válek, ale teprve při tomto představení jsem si uvědomil, jak důležitou roli v příběhu Williamsova hudba má," řekl ČTK nadšený návštěvník Petr Malinovský.

První díl Star Wars: A New Hope natočil režisér George Lucas v roce 1977 a získal za něj sedm Oscarů. Filmoví fanoušci v poprvé viděli Dartha Vadera, Luka Skywalkera, Hana Sola, princeznu Leiu, ale i roboty R2-D2 nebo C-3PO. Za hudbu k prvním Star Wars získal skladatel Williams Oscara, Zlatý Globus, cenu Bafta i Grammy. "Od prvních melodii až po poslední notu z pera Williamse se jedná o naprosto přelomové dílo, které změnilo vnímání filmové hudby," sdělil za Disney Channel, jenž vlastní práva na film, Grant Watmuff.

Snímek, který se odehrává "před dávnými časy v předaleké galaxii", nabízí příběh, v němž rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane k obyčejnému farmáři Lukovi Skywalkerovi, který se postaví na stranu povstalců.

Série Star Wars nabízí nejen výjimečnou podívanou, ale také trvalý výdělek pro tvůrce. Jen v kinech vydělala 163 miliard korun. V tabulce nejvýdělečnějších filmových sérií je to řadí na třetí místo. Zatím poslední osmý díl ságy Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů v režii Riana Johnsona měl premiéru loni. Deváté pokračování Star Wars je naplánováno na prosinec 2019.

Filmové projekce hollywoodských trháků za doprovodu symfoniků mohli zájemci v pražské O2 areně slyšet již několikrát. Za doprovodu hudby v podání členů symfonického orchestru, sboru a sólistů zde uvedli Piráty z Karibiku a všechny tři díly Pána Prstenů, o které byl velký zájem. Druhou část filmové trilogie Pán prstenů: Dvě věže s hudbou, kterou složil Howard Shore, loni v O2 areně navštívilo 8000 diváků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Souboj rapperů? Nominace na Grammy ovládl Lamar, těsně za ním Drake

07.12.2018 17:14 Nejvíce nominací na hudební ceny Grammy získal dnes americký rapper Kendrick Lamar. Prestižní sošku…

Zemřel britský zpěvák Pete Shelley, podílel se na punkové revoluci

07.12.2018 10:26 Ve věku 63 let zemřel ve čtvrtek britský zpěvák, textař a spoluzakladatel punkové skupiny Buzzcocks…

Nejlépe placenými kapelami jsou U2 a Coldplay

04.12.2018 21:55 Nejlépe placenými hudebníky na světě jsou v tomto roce irští U2. Čtyřčlenná rocková kapela založená…

100 let od narození Mandely: Konal se monstrózní koncert, zazpívala Beyoncé

02.12.2018 21:40 Aktualizováno Jihoafrická republika si dnes obřím koncertem s řadou světových hudebních hvězd připomněla 100 let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama