Michal Tučný je zpátky. Jeho skladby ožívají v podání kapely Jelen.

Hudební formace Jelen velmi osobitě přepracovala skladbu legendy české country Michala Tučného Spím v obilí a spolu s jeho dcerou zve své fanoušky na podzimní turné, kterým vzdá poctu písním tohoto nezapomenutelného zpěváka. Kapela zároveň představuje i videoklip. Ten se natáčel v Hošticích u Volyně, kde Michal Tučný strávil velkou část svého života a kde to tak miloval.  

Přidejte svůj názor

Jelen (foto: Petr Kozlík)

Možná občas někteří z vás vzpomenou na velmi populární festival Stodola Michala Tučného a také stejnojmenný televizní pořad. Právě tento festival byl první, na kterém kdysi dnes už populární kapela Jelen vystoupila.
„Stodola Michala Tučného byl první festival, na kterém jsme kdy hráli. Když jsme se dozvěděli, že po 15 letech své existence skončila, zamrzelo nás to. S konečnou platností jsme si uvědomili, jakého jsme měli v Michalovi úžasného předchůdce, a jak silně ho vnímáme jako jeden z těch lokálních kořenů naší muziky. On pro náš oblíbený žánr udělal nejvíc.  Letošní Jelen Tour 2018 zahrajeme na počest Michala Tučného a přizvali jsme k tomu i naši kamarádku Míšu Tučnou. Na koncertech zazní Jelení songy i písně Míšina táty - Michala.“ dodává frontman kapely Jelen Jindra Polák.
A v televizním pořadu stejného jména si zase před kamerami poprvé ze svým tatínkem zazpívala jeho dcera Míša.

Na připravovaném turné se mezi jinými objeví i skladba Spím v obilí, na tu upozornila upozornila sedmičlennou skupinu právě Míša Tučná. 
„Poslední týdny v kapele písněmi Michala Tučného všichni žijeme. Přibližně dvacet jsme jich natočili akusticky jako demosnímky. Chtěli jsme přijít na to, které nám interpretačně nejvíc sednou. A Spím v obilí jsme přehlédli. Pak nám ale Míša řekla, že patří k jejím nejoblíbenějším. Zkusili jsme ji zahrát společně a hned napoprvé bylo jasné, že je to jelení píseň – především energií. Všechno do sebe zapadlo hned na první dobrou,“ pochvaluje si Jindra Polák. 

Videoklip vznikal v Hošticích u Volyně, na místě, kam Michal Tučný jezdíval na chalupu, později i trvale žil a na místním hřbitově najdeme i místo jeho posledního odpočinku, které je neustále navštěvované. Michala Tučného připomíná náhrobek, který je vyhotoven ve tvaru klobouku a lidé zde přináší kamínky jako symbol vzpomínka na Michala. I tento moment najdeme ve výše zmiňovaném klipu, kdy všichni symbolicky zapalují svíčku u jeho hrobu. Vidět je i tento slavný pomník ve tvaru klobouku, jehož autorem je sochař Michal Gabriel. „V době největší popularity Stodoly se k tátově hrobu stála i dvoukilometrová fronta. Fanoušci mu sem nosili květiny i kamínky. Nikdy nás nepřestávalo udivovat, jak ho národ miloval,“ vzpomíná Míša Tučná.  

Turné začne 16. listopadu v Herálci a bude mít nakonec devět zastávek, o jednu víc, než bylo původně avizováno. Brněnský koncert totiž fanoušci beznadějně vyprodali, a tak kapela přidala druhý termín. Vyprodaný je již koncert v Olomouci a Třebíči. Vše vyvrcholí těsně před Vánoci v pražském Fóru Karlín, kde zahrají 15. prosince. 
„Některé skladby představíme s Míšou jako duet, jiná zazpívá ona sama. Vybrali jsme takové písně, které se budou hodit do našeho kapelního stylu. Vždy totiž ctíme původní úpravy a rozhodně bychom je nechtěli předělávat nějak násilně,“ slibuje formace, která přes léto absolvovala desítky festivalových vystoupení.

 Podobně jako při všech svých koncertech, i na těch věnovaných Michalu Tučnému se bude Jelen snažit předat svým fanouškům neskutečnou energii, radost a štěstí. „Bylo by hezké, kdyby se prostřednictvím Michalových písniček alespoň ve vzpomínkách vrátili na čundry, na táboráky, tam, kde tehdy jeho skladby zněly,“ zamýšlí se Jindra Polák.
A Míša Tučná dodává: „Kéž by tátův odkaz třeba i prostřednictvím těchto koncertů žil dál.“

Co k tomu dodat? Odkaz Michala Tučného je jistě v srdcích jeho posluchačů díky velké pokoře, lásce k hudbě a k životu zakořeněn dostatečně hluboko, ale právě díky této vzpomínce kapely Jelen se jistě prohloubí a najde si své nové posluchače. 

Témata: Jelen | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapela Coldplay zahraje v českých a slovenských kinech

13.11.2018 22:01 Praha - Britská popová ikona Coldplay poprvé v historii vypráví svůj výjimečný příběh. V dokumentu,…

Legendární saxofonista Parker představí v Plzni své nové album

12.11.2018 22:07 Světová legenda funku, americký saxofonista Maceo Parker skoro přesně před čtyřmi lety roztančil…

Zemřel skladatel Francis Lai, proslavila ho melodie k Love Story

08.11.2018 16:36 Ve věku 86 let ve středu zemřel francouzský skladatel filmové hudby Francis Lai. Oznámilo to dnes…

Česko se po velkém úspěchu zúčastní Eurovize 2019

07.11.2018 21:10 Písňové soutěže Eurovize v izraelském Tel Avivu se příští rok zúčastní 42 zemí včetně České…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama