Oppidum už není jen keltské sídlo, ale i skvělé nové album Lenky Filipové

Kmotrem uřadující Interpret roku, výrazná zpěvačka s podmanivým hlasem, skladby s keltskými motivy - to vše a mnohem víc v pražském Jazz Docku na křtu nového alba Oppidum Lenky Filipové.

Přidejte svůj názor

Lenka Filipová (zpěvačka) (foto: archiv Lenky Filipové)

Oppida jsou keltská opevněná sídla, kde se soustředily obchod, správa kmenového území či představitelé duchovní sféry. V případě nového alba Lenky Filipové se zde "soustředila fantastická hudba", charisma, autenticita projevu .

V krásném prostředí pražského Jazz Docku proběhl křest tohoto nejnovějšího alba Lenky Filipové. Kmotrem se stal David Stypka, který navíc otextoval i jednu píseň z nového alba. David Stypka, oceňovaný písničkář a úřadující držitel Ceny Anděl v kategorii Sólový interpret roku.
Již dříve se s ní mohli seznámit posluchači českých rádií. Jediná česky zpívaná skladba Na cestě je plá čarokrásných melodií. Najdeme zde všudypřítomný nádech tajemné keltské kultury a uhrančivou interpretací jako tím nejlepším společníkem pro sychravé zimní dny.
Skladba Na cestě (Kathy's Song) není tradicionál, ale pochází z pera Paula Simona. Zpěvačka Stypku oslovila právě pro jeho osobitou poetiku, která nemá mezi tuzemskými autory obdoby. Spojením jeho jedinečného textařského rukopisu a interpretačního citu Filipové dostala legendární píseň podobu, z jejíž přesvědčivosti posluchače mrazí.
"Každá z těch písní na albu je pro mne srdcovka, ale tato, je mi od mých teenagerovských let hodně blízká a vždy jsem si ji chtěla zazpívat, ale došlo k tomu až teď. Proto jsem ji na album nazpívala jak v anglickém originále, tak v češtině. David Stypka mi český text napsal přímo na tělo,“ těší umělkyni.

 Album, které nese název Oppidum, vyšlo 16. listopadu po dlouhých patnácti letech. Lenka Filipová na novém albu oživuje příběhy z keltské minulosti. Na jaro připravuje velké stejnojmenné turné v Česku i na Slovensku.
 A proč nese název Oppidum?
Oppidum je název pro keltská osídlení, v nichž Keltové žili a ze kterých vyráželi za svými výboji. Nebo jim naopak sloužila jako jejich útočiště. Pro mne je to domeček pro písničky, prostřednictvím kterých vyprávím příběhy z dávné minulosti,“ poodhaluje Lenka Filipová, která na desce spolupracovala se svým dvorním multiinstrumentalistou Seanem Barrym. Společně rozvinuli repertoár, z něhož několik písní již pár let zdobí koncertní program Filipové. Na téměř filmové atmosféře celé nahrávky vycházející z keltského, bretonského i skotského folkloru má spolu s oběma muzikanty zásadní podíl také producent David Solař.

Krásné, staletími prověřené melodie, vždy pečlivě připravená optimistická Lenka s jasnou vizí a charismatickým hlasovým projevem, autentický a geniální Kelt Sean Barry, který natáčí všechny nástroje zásadně napoprvé a od začátku do konce bez jediného střihu a nahrávací studio ve vedlejší ulici - takže mi stačilo vyrážet z domova 3 minuty před začátkem natáčení - těžko si představit lepší konstelaci,“ vzpomíná David Solař.

Kromě autentického prožitku, který vás přenese v čase do dob keltských válečníků a mystických druidů, je album Oppidum mimořádné i pro svou hudební a jazykovou pestrost. „Zpívám ve čtyřech jazycích - ve starém jazyce gaelic, irském i skotském, dále ve staré bretonštině a angličtině,“ Sean Barry většinu písní našel ve Skotsku, Irsku a Severní Anglii. Byly to písně většinou už dnes neznámé a dohromady s Lenkou Filipovou jim vdechují nový život.

 Nové album Oppidum představí Lenka Filipová také na jarním turné v únoru a březnu 2019. V rámci něj zavítá do několika větších sálů v České republice i na Slovensku.
Turné vyvrcholí ve Velkém sále pražské Lucerny. Na pódiu nebudou chybět moji oblíbení hudební hosté, včetně virtuózního hráče na keltskou harfu Seana Barryho, se kterým jsme celou desku připravovali,“ zve fanoušky.

Oppidum Tour 2019
28. 2. Bratislava – Istropolis
10. 3. Košice – SP
17. 3. Brno – Sono centrum
20. 3. Ostrava – Gong
25. 3. Praha – Lucerna – Velký sál

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Carlos Santana je fascinován africkou hudbou, představil píseň z nového…

20.03.2019 07:42 Mexický kytarista Carlos Santana představil v pondělí první píseň ze svého nového alba Africa…

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý (†50), muzikálový kolega Lucie…

19.03.2019 22:20 Aktualizováno V úterý zemřel český  muzikálový herec a hudebník Robert Hlavatý: bylo mu 50 let. O smrti…

Zemřel Dick Dale. Průkopník surf rocku se stal slavným i díky Pulp Fiction

18.03.2019 13:50 Ve věku 81 let zemřel o víkendu průkopník kalifornského rockového žánru surf rock Dick Dale. Jeho…

Zpěvačka Věra Bílá bude pohřbena v Rokycanech, Romové uspořádají koncert

13.03.2019 14:04 Pohřeb romské zpěvačky Věry Bílé, která zemřela v úterý v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 64…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama