Objev, v jaký mnozí ani nedoufali. Kryl na unikátních záběrech norské televize zpívá i kreslí

Z československých archivů chtěli cenzoři jeho stopu zcela vymazat, národ na něj přesto nezapomněl. Písničkáře Karla Kryla proslavila protestní deska Bratříčku, zavírej vrátka, která vyšla krátce po srpnu 1968. Jak teď vyšlo najevo, Kryl o necelý rok později některé z písní představil divákům norské veřejnoprávní televize.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Karel Kryl, fotila Pavla Černá.

V podobný objev v archivech už mnozí ani doufali. Z těch českých, respektive československých zmizely během normalizace, kdy se cenzura zaměřovala na mazání politicky nepohodlných záznamů v rozhlase a televizi. Právě na Kryla, který v září 1969 odešel do exilu, se cenzoři výrazně zaměřili.

Kryl byl v zahraničí pouze měsíc, když norská veřejnoprávní televize NRK1 odvysílala jeho recitál. Televizní vystoupení, které nese podtitul „...přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme“, se nyní objevilo po téměř padesáti letech. Kryl během více než 20 minut nejen zpívá, ale i recituje a kreslí na tabuli.

Předseda Klubu Karla Kryla Vojtěch Klimt o existenci nahrávky ví už rok, v patrnosti vede i další zahraniční pořady, v nichž se Kryl objevil. Má jít o reportáž americké agentury AP z roku 1969 nebo o čtyři roky mladší dánský dokument.

Recitál Karla Kryla pro Norskou veřejnoprávní televizi. | zdroj: YouTube

Recitál však vznikl ještě před Krylovým odchodem do exilu na přelomu června a července 1969. Písničkář ve Skandinávii strávil tři týdny, oficiálně si jej pozvali tamní českoslovenští exulanti. Kryl měl na severu Evropy několik koncertů, o vzniku televizního pořadu se však sám nikdy nezmínil.

Záznam celého vystoupení je k přehrání na serveru YouTube. Kryl zahrál norským televizním divákům své nejznámější písně jako Bratříčku, zavírej vrátka, Salome, Marat nebo Jeřabiny. Jako nit se celým recitálem táhne téma srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Letos v dubnu uplyne čtvrtstoletí od Krylovy nečekané smrti ve věku nedožitých 50 let. Jako písničkář byl hlavním představitelem českého protestsongu, kritický byl nejen k totalitnímu režimu, ale po sametové revoluci i k představitelům demokratického zřízení Václavu Havlovi i Václavu Klausovi.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Carlos Santana je fascinován africkou hudbou, představil píseň z nového…

20.03.2019 07:42 Mexický kytarista Carlos Santana představil v pondělí první píseň ze svého nového alba Africa…

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý (†50), muzikálový kolega Lucie…

19.03.2019 22:20 Aktualizováno V úterý zemřel český  muzikálový herec a hudebník Robert Hlavatý: bylo mu 50 let. O smrti…

Zemřel Dick Dale. Průkopník surf rocku se stal slavným i díky Pulp Fiction

18.03.2019 13:50 Ve věku 81 let zemřel o víkendu průkopník kalifornského rockového žánru surf rock Dick Dale. Jeho…

Zpěvačka Věra Bílá bude pohřbena v Rokycanech, Romové uspořádají koncert

13.03.2019 14:04 Pohřeb romské zpěvačky Věry Bílé, která zemřela v úterý v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 64…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama