Objev, v jaký mnozí ani nedoufali. Kryl na unikátních záběrech norské televize zpívá i kreslí

Z československých archivů chtěli cenzoři jeho stopu zcela vymazat, národ na něj přesto nezapomněl. Písničkáře Karla Kryla proslavila protestní deska Bratříčku, zavírej vrátka, která vyšla krátce po srpnu 1968. Jak teď vyšlo najevo, Kryl o necelý rok později některé z písní představil divákům norské veřejnoprávní televize.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Karel Kryl, fotila Pavla Černá.

V podobný objev v archivech už mnozí ani doufali. Z těch českých, respektive československých zmizely během normalizace, kdy se cenzura zaměřovala na mazání politicky nepohodlných záznamů v rozhlase a televizi. Právě na Kryla, který v září 1969 odešel do exilu, se cenzoři výrazně zaměřili.

Kryl byl v zahraničí pouze měsíc, když norská veřejnoprávní televize NRK1 odvysílala jeho recitál. Televizní vystoupení, které nese podtitul „...přehlídka skončila, vězení je místo, kde žijeme“, se nyní objevilo po téměř padesáti letech. Kryl během více než 20 minut nejen zpívá, ale i recituje a kreslí na tabuli.

Předseda Klubu Karla Kryla Vojtěch Klimt o existenci nahrávky ví už rok, v patrnosti vede i další zahraniční pořady, v nichž se Kryl objevil. Má jít o reportáž americké agentury AP z roku 1969 nebo o čtyři roky mladší dánský dokument.

Recitál Karla Kryla pro Norskou veřejnoprávní televizi. | zdroj: YouTube

Recitál však vznikl ještě před Krylovým odchodem do exilu na přelomu června a července 1969. Písničkář ve Skandinávii strávil tři týdny, oficiálně si jej pozvali tamní českoslovenští exulanti. Kryl měl na severu Evropy několik koncertů, o vzniku televizního pořadu se však sám nikdy nezmínil.

Záznam celého vystoupení je k přehrání na serveru YouTube. Kryl zahrál norským televizním divákům své nejznámější písně jako Bratříčku, zavírej vrátka, Salome, Marat nebo Jeřabiny. Jako nit se celým recitálem táhne téma srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Letos v dubnu uplyne čtvrtstoletí od Krylovy nečekané smrti ve věku nedožitých 50 let. Jako písničkář byl hlavním představitelem českého protestsongu, kritický byl nejen k totalitnímu režimu, ale po sametové revoluci i k představitelům demokratického zřízení Václavu Havlovi i Václavu Klausovi.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapela Dunaj po 20 letech? V Praze vystoupí obnovená brněnská formace

18.01.2019 01:13 V pražském Paláci Akropolis dnes vystoupí brněnská rocková skupina Dunaj, která se loni dala…

JazzFestBrno: Přijede kromě McLaughlina a Reevese také Stanley Clarke,…

18.01.2019 01:02 Mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno anoncoval pětici hlavních hvězd ročníku 2019 už loni v…

Skupina The Killers zveřejnila klip k protitrumpovské písni, režíroval ho…

16.01.2019 08:46 Americká rocková skupina The Killers zveřejnila nový klip ke své písni Land of The Free (Země…

Světový DJ číslo jedna: Tiësto slaví kulatiny, proslavily ho party na…

16.01.2019 08:31 Nizozemská legenda taneční hudby, dýdžej Tiësto, který 17. ledna oslaví padesátiny, dokáže svižnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama