Zazpívala v Rusku, Ukrajina ji vyškrtla. Vítězka národního kola Maruv na Eurovizi nepojede

Vítězka ukrajinského národního kola písňové soutěže Eurovize Anna Korsunová na květnové finále do Tel Avivu nepojede. Ortel nad zpěvačkou, která používá umělecké jméno Maruv, dnes vynesla ukrajinská veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice NSTU. Důvodem je podle kyjevských médií skutečnost, že sedmadvacetiletá interpretka občas vystupuje ve znepřáteleném Rusku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Maruv
doporučujeme

Už před národním kolem, které se konalo o víkendu, Maruv za její ruské koncertování kritizovala řada ukrajinských politiků. Ministerstvo kultury vydalo prohlášení, podle něhož "v situaci, kdy tisíce hrdinů umírají za ukrajinskou územní celistvost", může zemi reprezentovat jen "skutečný vlastenec vědomý si své odpovědnosti".

NSTU po vítězném národním kole Maruv nabídla řešení: reprezentovat může, pokud se zřekne dalších vystoupení v Rusku. Zpěvačka dostala na rozmyšlenou 24 hodin, ale nabídku odsoudila jako absurdní a ultimativní. "Chtějí mi ukrást vítězství," stěžovala si novinářům. Podle listu Ukrajinska pravda na izraelské finále zřejmě pojede skupina Freedom Jazz, která byla v národním kole druhá.

MARUV – Siren Song (3:41) | zdroj: YouTube

Do těžké situace se ve víkendovém národním kole dostalo i duo dvojčat původem z Krymu, který Rusko od roku 2014 okupuje. Moderátor soutěže se sester zeptal, zda považují anektovaný poloostrov za součást Ukrajiny. "Na vaší odpovědi závisí, zda pohřbíte svou kariéru i kariéru své matky," varoval je podle agentury AP moderátor. Matka pěveckého dua je na Krymu soudkyní. Jedna ze zpěvaček v slzách odpověděla, že před kariérou dá vždy přednost rodičům.

V roce 2017 hostila finále soutěže Eurovize Ukrajina a zakázala vstup do země ruské invalidní interpretce Juliji Samojlovové, protože bez souhlasu ukrajinských úřadů zajížděla na Krym. O rok dříve vzbudila mezi Rusy pohoršení ukrajinská zpěvačka Džamala, která vyhrála s písní nazvanou "1944" o deportacích Tatarů z Krymu za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel skladatel Martin Böttcher, autor proslulých melodií z filmů o…

22.04.2019 13:36 Ve věku 91 let zemřel skladatel filmové hudby Martin Böttcher, sdělila dnes agentuře DPA jeho dcera…

Tomáš Klus se dal dohromady s Janáčkovou filharmonií, chystají desku i…

21.04.2019 12:36 Zpěvák Tomáš Klus chystá desku a víc než deset podzimních koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava…

V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

20.04.2019 21:26 Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou…

Ledecký drsně sepsul církev: Parchanti mění víru v ideologii. A ty…

19.04.2019 22:52 Aktualizováno Janek Ledecký, známý hudební skladatel a zpěvák, zkritizoval církve. V roce 2012 inicioval petici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama