V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí poškodil rozsáhlý požár. Akci přenáší televizní stanice France 2 a výtěžek z ní poputuje na rekonstrukci chrámu. Na seznamu vystupujících umělců figuruje například šansoniérka Mireille Mathieu, mladý čínský pianista Lang Lang či francouzská sopranistka Julie Fuchsová. Francouzský národní orchestr (Orchestre National de France) pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse představí úvodní a závěrečný sbor z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

Přidejte svůj názor 1 komentář

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Podle jednoho z moderátorů večera Stéphana Berna organizátoři původně zvažovali, že by se koncert mohl konat na prostranství přímo před katedrálou. Nakonec kvůli obavám z protivládních protestů takzvaných žlutých vest volba padla na Invalidovnu.

"Je to srdce Francie a symbolizuje, stejně jako Notre-Dame, všechny politické režimy, které Francie zažila," řekl Bern deníku Le Figaro.

zdroj: YouTube

Václav Luks už Francouzský národní orchestr - orchestr a sbor, který spadá pod francouzský rozhlas - dirigoval na Velký pátek, kdy v pařížském divadle Champs-Elysées uvedli celé Matoušovy pašije.

ČTK to řekla Veronika Hyksová, generální manažerka barokního orchestru Collegium 1704 se sídlem v Praze, který Luks založil a umělecky vede.

Pražský benefiční koncert pro obnovu katedrály Notre-Dame se bude konat v úterý 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koncerty v Praze: O2 arena přivítá Jamiroquai, Letňany Muse

24.05.2019 12:34 V sobotu v O2 areně vystoupí kapela Jamiroquai, v neděli rocková skupina Muse zahraje pod širým…

Arogance a tupost politiků. Česku chybí někdo jako Havel, tvrdí Kozler

24.05.2019 08:50 ROZHOVOR - Setkání s Robertem Kozlerem, zakladatelem, ředitelem a šéfdramaturgem festivalu Mezi…

Eurovizi ovládlo Nizozemsko. Česko u diváků propadlo, celkově skončilo…

19.05.2019 01:32 Aktualizováno V sobotu večer se konalo finále nejslavnější soutěže na světě Eurovision Song Contest.…

Druhé semifinále Eurovize. Je rozhodnuto, kdo se utká s českým zástupcem…

16.05.2019 23:19 Aktualizováno Po úterním, pro Česko úspěšném semifinále, začalo dnes úderem deváté hodiny večerní druhé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama