V Paříži začal koncert za obnovu Notre-Dame, orchestr řídí český dirigent

Ve dvoraně pařížské Invalidovny dnes ve 21:00 začal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí poškodil rozsáhlý požár. Akci přenáší televizní stanice France 2 a výtěžek z ní poputuje na rekonstrukci chrámu. Na seznamu vystupujících umělců figuruje například šansoniérka Mireille Mathieu, mladý čínský pianista Lang Lang či francouzská sopranistka Julie Fuchsová. Francouzský národní orchestr (Orchestre National de France) pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse představí úvodní a závěrečný sbor z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Podle jednoho z moderátorů večera Stéphana Berna organizátoři původně zvažovali, že by se koncert mohl konat na prostranství přímo před katedrálou. Nakonec kvůli obavám z protivládních protestů takzvaných žlutých vest volba padla na Invalidovnu.

"Je to srdce Francie a symbolizuje, stejně jako Notre-Dame, všechny politické režimy, které Francie zažila," řekl Bern deníku Le Figaro.

zdroj: YouTube

Václav Luks už Francouzský národní orchestr - orchestr a sbor, který spadá pod francouzský rozhlas - dirigoval na Velký pátek, kdy v pařížském divadle Champs-Elysées uvedli celé Matoušovy pašije.

ČTK to řekla Veronika Hyksová, generální manažerka barokního orchestru Collegium 1704 se sídlem v Praze, který Luks založil a umělecky vede.

Pražský benefiční koncert pro obnovu katedrály Notre-Dame se bude konat v úterý 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

18.05.2021 11:18 Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama