Vystoupí pražská filharmonie v Číně? O zrušení nemám oficiální rozhodnutí, říká pro EZ ředitel PKF – Prague Philharmonia

Ministr kultury Antonín Staněk jednal se svým protějškem v Číně. Podle slov českého ministra kultury mu v Číně "hrozili" zrušením vystoupení pražských kulturních institucí, vzhledem k politickým krokům radnice, kterých se měli zříci hudebníci z PKF - Prague Philharmonia. Na názor jsme se zeptali ředitele dotčeného orchestru.

Martin Opršál (foto: Julian Veverica)
doporučujeme

Ředitel orchestru PKF – Prague Philharmonia, jehož vystoupení se měla kauza týkat věří, že se konflikt uklidní. "Pevně věříme, že jako subjekt reprezentující špičkové interpretační umění této země, jenž jede do Číny reprezentovat české kulturní tradice a představit čínskému publiku to nejlepší z české hudby, bude takto všemi stranami vnímán a podpořen," odpověděl na dotaz EZ ředitel Radim Otépka.

Podle vyjádření ministra kultury Antonína Staňka je potřeba čínské straně vysvětlit, že PKF není institucí zřizovanou městem Praha.

Ředitel Otépka by však byl raději, kdyby problém nebyl tak zpolitizovaný a šlo více o uměleckou podstatu. "PKF navazuje svým turné na vystoupení například České filharmonie či Národního divadla v Praze, které do ČLR cestují bez problémů. Věřme, že v této kauze nebude docházet k dělení institucí na státní a nestátní, že ze strany organizátorů nebudou kladeny žádné další podmínky ve smyslu politických prohlášení a že se vrátíme k samotné podstatě a poslání umění, a to lidi sbližovat, nikoliv rozdělovat," vymezil se zástupce orchestru.

Doposud také Radim Otépka neobdržel konkrétní zákaz vystoupení. "PKF – Prague Philharmonia do této chvíle neobdržela žádné oficiální rozhodnutí o zrušení podzimního turné v ČLR," uvedl pro EZ.

Konflikt tak v současnosti probíhá na politické úrovni, kdy se Číňané pokouší vytvořit nátlak na české politiky. Zareagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Česká pirátská strana).

Pirátský primátor připomněl svou nedávnou pracovní cestu na Tchaj-wan a nabídl alternativu v podobě vystoupení v jiných městech jihovýchodní Asie s nimiž má Praha blízké vztahy a nepodmiňuje vystoupení umělců politickými prohlášeními.
 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenám Anděl vládla Lenka Dusilová, do síně slávy vstoupil Robert Křesťan

30.05.2021 08:13 Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách České hudební akademie (ČHA) Anděl…

Vítězem Eurovision Song Contest se stala italská rocková kapela Måneskin

23.05.2021 01:09 Úderem 21. hodiny odstartovalo velké finále nejslavnější hudební soutěže světa. Eurovision Song…

Česko na Eurovizi končí. Do finále se neprobojovalo

21.05.2021 00:07 Aktualizováno Dnes večer skončilo druhé semifinálové kolo pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Mezi 17 zeměmi…

Soutěž Eurovize začíná už dnes večer, český zástupce je v druhém semifinále

18.05.2021 11:18 Po loňské přestávce způsobené šířením covidu-19 se dnes naplno rozjede další ročník písňové soutěže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama