Češi pro Srí Lanku: Benefiční koncert podpoří rodiny obětí teroristických útoků

Benefiční koncert Češi pro Srí Lanku na pomoc rodinám obětí dubnových teroristických útoků se uskuteční 1. června v kongresovém sále pražského hotelu Hilton. Vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho a mezzosopranistka Markéta Cukrová. Minimální příspěvek na koncert pořádaný Českými centry je 700 korun. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hudba, ilustrační foto
doporučujeme

"Koncert je potvrzením, že nám Čechům není lhostejné, co se děje ve světě. Je vzpomínkou na ty, kteří v průběhu barbarských útoků ztratili život anebo byli těžce zraněni, a výrazem solidarity podpory srílanskému lidu v této těžké době," zdůraznil ministr zahraničí Tomáš Petříček, pod jehož záštitou se koncert Češi pro Srí Lanku odehraje.

Dirigent Dabashish Chaudhuri začne pochmurnou Elgarovou skladbou Nimrod a bude pokračovat přes Dvořákovy Biblické písně, které rovněž vyjadřují smutek. Jeho představení vyvrcholí Beethovenovou 7. symfonií. "Program koncertu jsem koncipoval tak, aby hudba směřovala od tragických událostí přes naději až do povznesení, protože věřím, že i po velkém smutku vysvitne nová cesta, po které lidé mohou jít dál," upřesnil Chaudhuri.

zdroj: YouTube

Na koncertu rovněž vystoupí mezzosopranistka Markéta Cukrová, která zahraje Dvořáka. Dále zazní hymny České republiky a Srí Lanky. Součástí večera bude také aukce vybraného uměleckého díla. "Kultura byla vždy silným prostředkem k šíření hodnot, které Česká republika sdílí," konstatoval generální ředitel Českých center Ondřej Černý. Více o programu na webových stránkách Českých center.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci z řad místních muslimských radikálů zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Vyžádaly si kolem 400 obětí. Srí Lanka je převážně buddhistická země. Muslimové tvoří asi deset procent a křesťané zhruba 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel země. Podle konzultanta srílanské vlády Marka Němce obranné složky na asijském ostrově týden po incidentu eliminovaly všechny podezřelé muslimské extremisty. "Letiště, infrastruktura, památky a hotely zůstaly plně funkční," dodal Němec.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival Votvírák sužovalo vedro, pak ho na tři hodiny přerušil déšť

15.06.2019 21:40 Aktualizováno Nepřízeň počasí provázela odpolední program druhého dne festivalu Votvírák, který na letišti Boží…

Hitmaker Michal David oslaví 60. narozeniny pompézně. Co se chystá?

15.06.2019 14:43 Zpěvák, skladatel a hudební producent Michal David své 60. narozeniny, ale také zároveň 40 let…

Jazzové nádvoří 2019: Afričtí hudebníci, osobnosti českého jazzu i…

15.06.2019 02:10 Čtvrtý ročník Jazzového nádvoří zavítá do Prahy a Brna. V obou městech nabídne unikátní sérii…

Bombastický návrat hudebních hvězd: Madonna a Bruce Springsteen vydávají…

14.06.2019 07:44 Popová královna Madonna a rockový a folkový zpěvák Bruce Springsteen dnes vydávají svá nová alba.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama