Legendární Dead Can Dance v Praze nabídla průřez svou 40letou historií

Australská skupina Dead Can Dance dnes večer ve vyprodaném Kongresovém centru v Praze zahrála písně mapující její téměř čtyřicetiletou kariéru.

Přidejte svůj názor

Dead Can Dance
doporučujeme

Nadšenému publiku ústřední dvojice kapely Lisa Gerrardová a Brendan Perry spolu s dalšími hudebníky v rámci turné A Celebration - Life and Works 1980-2019 nabídla i novou píseň Dance of the Bacchantes z aktuálního alba Dionysus.

Dead Can Dance - Dance of the Bacchantes (4:36) | zdroj: YouTube


Na úvod koncertu vystoupil David Kuckhermann. Stálý člen koncertní sestavy Dead Can Dance je zároveň respektovaným sólovým hudebníkem, členem dalších hudebních těles a pedagogem. Za rok 2018 byl nominován na ocenění Grammy s albem Hiraeth v kategorii pro nejlepší desky stylu new age. Album natočil s Gerrardovou.

Téměř dvouhodinové vystoupení Dead Can Dance zahájila skladba Anywhere Out of the World z jejich alba Within the Realm of a Dying Sun vydaného v roce 1987. Na potemnělém jevišti se pak za doprovodu šestičlenné kapely střídali ve zpěvu Gerrardová oblečená do bílého roucha a v tmavém obleku vystupující Perry. Vedle známých písní jako The Wind That Shakes the Barley nebo The Carnival Is Over publikum aplaudovalo skladbě The Host of Seraphim, která byla použita v experimentálním dokumentárním filmu Baraka. Zazněla i Cantara dokumentující zálibu kapely v arabských hudebních motivech.

"Hudba je místo, kam se dá uchýlit. Je to oblast ochráněná od nudy a obyčejnosti. Je nevinná a je to místo, kde se můžete ztratit v myšlenkách, pamětech a komplikovanosti," uvedla před časem Gerrardová.

Dead Can Dance založili Perry, Gerrardová, Paul Erikson a Simon Monroe v roce 1981, krátce nato Perry a Gerrardová přesídlili do Londýna. Na jaře 1984 vydali eponymní debutové album a o rok později druhou desku nazvanou Spleen and Ideal, která dosáhla na druhé místo britského nezávislého žebříčku. Později se oba členové věnovali vedle Dead Can Dance svým sólovým projektům.

Tvorbu Dead Can Dance charakterizuje éterický hlas Gerrardové a hluboký baryton Perryho, které se proplétají na hranici mezi elektronickou a živou hudbou. Používají exotické nástroje, čerpají z minulosti i mimoevropských kultur ze Středního východu, Asie, východní Evropy, Středomoří i severní Afriky. "Pokud někdo chce pochopit, proč jsme si vybrali svůj název, musí přemýšlet o transformaci neživého v živoucí... Přemýšlet o procesech změn života ze smrti a smrti v život. Tolik lidí nepochopilo související symboliku a domnívalo se, že musíme být nějaké 'morbidní gotické existence'," uvedl k názvu kapely Perry.

V české metropoli Dead Can Dance dosud naposledy vystoupili před sedmi lety, krátce po obnovení své činnosti. Vyprodanému Kongresovému centru tehdy představili album Anastasis.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu vypukne festival Colours of Ostrava, dopravní podnik posílí spoje

15.07.2019 10:03 Dopravní podnik Ostrava (DPO) posílí spoje pro nadcházející mezinárodní hudební festival Colours of…

Festival Mighty Sounds přilákal 11 tisíc fanoušků, Dog Eat Dog předvedli…

14.07.2019 17:28 Festival Mighty Sounds přilákal od 12. července do dneška na táborské letiště Čápův dvůr podle…

Na Masters of Rock dorazilo přes 20 tisíc lidí, závěr festivalu patří…

14.07.2019 17:19 Přes 20.000 vyznavačů metalové a rockové muziky navštívilo letošní ročník festivalu Masters of Rock…

Bankovky s Gottem lidé vykoupili za čtyři hodiny, na místě zasahovala…

14.07.2019 13:37 Aktualizováno Zhruba za čtyři hodiny dnes lidé vykoupili 5000 pamětních eurobankovek s portrétem zpěváka Karla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama