Staroměstské náměstí pohltí na tři dny vlna jazzu

Od 2. do 4. srpna se v Praze odehraje Prague jazz week 2019. Na tomto hudebním festivalu zahraje dvanáct českých kapel své písničky a také známé hity jiných kapel. Každý den začnou vystoupení v šestnáct hodin a budou trvat do pozdního večera.

Přidejte svůj názor

Praha
doporučujeme

Festival jazzové hudby Prague jazz week 2019 se bude konat od pátku do neděli na Staroměstském náměstí v Praze. Každý den od čtyř hodin odpoledne zahrají čtyři jazzové kapely na náměstí svoji hudbu.

"Stejně jako na minulých ročnících vystoupí po tři dní vždy čtyři české kapely, které mají blízko ke klubu AghaRTA Jazz Centrum a jejich pravidelná vystoupení tam mají největší ohlas," sdělil pro EuroZprávy.cz organizátor festivalu a bubeník několika kapel Michal Hejna.

Podle Hejny bude náměstí plné lidí, kteří jazzu příliš neholdují. Počítal s tím, když vybíral kapely, které na festival pozve. "Musí to být kapely, které nevyženou lidi z náměstí. Musí lidi zaujmout, jsou to koneckonců jen muzikanti, jejichž obživou je bavit lidi," vysvětlil Hejna. Proto podle něj posluchači neuslyší žádný free jazz či neposlouchatelný do sebe zahleděný jazz.

Podle Hejny na festivalu budou zastoupeny moderní jazz, groove jazz, latin jazz , fusion a jedna bluesová kapela. "Pozval jsem i několik dam, například Janu Koubkovou, ke které mě pojí dlouholeté přátelství a respekt," uvedl Hejna.

Kapela Koubkové Ataky vystoupí na náměstí v neděli v šestnáct hodin. Repertoár této kapely budou tvořit blues, bigbít, rap, jazz a šanson. Posluchači uslyší skladby především z posledního alba kapely A tak si jdu. „Vystoupím na Prague jazz week, protože ráda zpívám pro lidi a na Staroměstském náměstí určitě bude skvělá atmosféra i promíchané publikum z různých koutů světa. Zároveň výhodou pro posluchače je to, že se nemusí platit za vstup,“ řekla pro EuroZprávy.cz.

V sobotu v půl šesté odpoledne vystoupí kapela Latin wave. Podle jejího bubeníka Aloisa Hedervári na jevišti budou s hostem z USA, hráčem na conga Michito Sanchezem. "Naše kapela zahraje autorské ale i slavné jazzové hity. Prague jazz week je podle mě výborná přehlídka kapel a muzikantů pro větší obecenstvo na Staroměstském náměstí," uvedl pro Eurozprávy.cz.

Podle Hejny festival existuje už léta. Vznikl proto, že Hejna vždycky chtěl propagovat českou muziku především cizincům. Dodal, že jazz v Česku, stejně jako ve zbytku světa, není populární. „Jazz jako takový, má vždycky menší posluchačskou oblast než třeba popmusic. Ale také má spoustu fandů na celém světě,“ vysvětlila Koubková.

Podle ní záleží na osobnostech, které jazz v různých podobách předvádí a za kterými posluchači přijdou. „Kvalita si své posluchače vždycky najde. Pak už jen záleží na propagaci hudby,“ sdělila Koubková.

Dodala, že jako všude na světě, i český jazz formovaly osobnostní přínosy jednotlivých zpěváků a skladatelů. Český jazz se podle Koubkové inspiroval i Leošem Janáčkem ale především ho obohatily vlastní nápady jako Jan Hammer, Miroslav Vitouš či Karel Velebný.

„Doporučila bych přijít na živé vystoupení jazzové kapely, protože je to vždycky neopakovatelný zážitek o emocích a improvizaci, která je pokaždé jiná, i když tu skladbu hrajete třeba pár let. Známý a slavný jazzman Quincy Jones říkal, že jazz je člověk, který o sobě mluví vždycky pravdu, a s tím já maximálně souhlasím,“ řekla Koubková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metallica uchvátila Prahu. Koncert otevřela Morriconem, zahrála Jožina z…

19.08.2019 08:45 Aktualizováno Americká kapela Metallica dnes v pražských Letňanech na koncertu svého turné WorldWired Tour…

Po těžké nemoci zemřel Peter Dudák, zpěvák slovenské skupiny Hex

15.08.2019 13:27 Po těžké nemoci zemřel ve středu zpěvák a autor hudby slovenské poprockové skupiny Hex Peter Dudák.…

Metallica míří do Prahy, čeká se 70 tisíc fanoušků. Zazní Jožin z bažin?

14.08.2019 13:40 Na koncert americké kapely Metallica, který se uskuteční v neděli 18. srpna v Praze na letišti v…

Aleš Brichta oslaví šedesátiny exkluzivním koncertem. Bude poslední v jeho…

07.08.2019 14:52 Zpěvák a textař Aleš Brichta oslaví své 60. narozeniny, které připadají na 9. srpna, koncertem 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama