Český slavík 2013: Jaký byl Jan Kraus? Bavil i šokoval. Podívejte se na výsledky ankety

Praha - Českým slavíkem se letos opět stal zpěvák Karel Gott. Při 48. ročníku tradiční ankety se z prvenství radoval již po osmatřicáté, poprvé zvítězil již ve druhém ročníku ankety v roce 1963. Slavnostního předávání se však kvůli zahraničnímu turné osobně nezúčastnil. V dalších kategoriích zvítězila Lucie Bílá a nově skupina Kryštof. Výsledky byly oznámeny dnes večer v pražské Státní opeře. Moderátorem večera byl Jan Kraus.

Jan Kraus, moderátor ankety Český slavík 2013

Ceny Český slavík Mattoni 2013 přinesly spoustu zábavy, nespočet překvapení, barvitá vystoupení, trochu té nevinné erotiky a také návrat Karla Gotta na slavičí trůn. Porazil jak Tomáše Kluse tak Lucii Bílou a stal se Slavíkem bez hranic.

Gott, který získal celkem 33.044 bodů, se stal také absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík. "Jsem pyšný na tuto sbírku a děkuji za přízeň. Slibuji, že příští rok udělám maximum pro to, abych byl s vámi," vzkázal z videozáznamu divákům Gott, který má dnes koncert ve Stuttgartu.

Loňský překvapivý vítěz Tomáš Klus skončil mezi zpěváky druhý, třetí byl Richard Krajčo. "Dělám slavíka už 18 let, ale ještě nikdy se nestalo, aby byl mezi zlatým a stříbrným slavíkem rozdíl pouhých 47 bodů," uvedl ředitel ankety Český slavík Jaroslav Těšínský. Do ankety letos přišlo přibližně 120.000 hlasů, o 10.000 méně než loni.

Šestici zpěváků, kteří v anketě získali nejvíce hlasů, doplňují ještě Vojtěch Dyk, Michal David a Dalibor Janda.

Převzetí ceny se nezúčastnili ani členové kapely Kryštof, kteří pro změnu dnes končili své turné v Kutné Hoře. "Umístění je pro nás zavazující," vzkázal ve videopozdravu Richard Krajčo. Na druhém místě se umístila kapela Kabát, loni první, a třetí jsou Chinaski. Do šestice s největším množstvím hlasů se zařadily ještě skupiny Nightwork, Olympic a Divokej Bill.

Vítězství v kategorii zpěvaček obhájila Lucie Bílá, již po sedmé v řadě a celkově po šestnácté. Na druhé příčce skončila Lucie Vondráčková a na třetí Aneta Langerová. Mezi šestici nejlepších zpěvaček se dostala ještě Monika Absolonová, Anna K. a Ewa Farna.

Oceněni byli rovněž interpreti ve vedlejších kategoriích - Skokan roku, Objev roku a Slavíci bez hranic, což je soutěž o nejoblíbenějšího slovenského interpreta v České republice. Poslední zmíněnou cenu opět získala slovenská kapela No Name, a stala se tak již šestinásobným vítězem. Skokanem roku byla letos vyhlášena skupina ABBA Stars. Skupina Kryštof získala cenu české stanice MTV za videoklip roku k duetu s Tomášem Klusem s názvem Cesta. Stejná skladba byla vyhlášena Nejlepší písní rádia Impuls.

Nominace na objev roku vybrala odborná porota, zvolila zpěvačku vystupující pod jménem Lenny, Kateřinu Marii Tichou a zpěváka Adama Mišíka, který nakonec dostal nejvíce hlasů.

Podruhé v historii Slavíků se dnes večer předávala cena nazvaná Hvězda internetu pro hudebníka, který nejvíc zazářil právě díky internetu. Ocenění obdržel Johny Machet.

Největší počet Zlatých a Českých slavíků v historii ankety získal Karel Gott. Má jich 38. V kategorii zpěvaček drží prvenství Lucie Bílá s 16 slavíky, druhá je Hana Zagorová, která jich získala devět.

Online záznam:

22:39
- Slavnostní přenos končí a na závěr zpívá ukázku ze svého nového alba sám moderátor Jan Kraus. Za doprovodu kapely Nightwork a Ewy Farné. Zcela suverénně nejhorším vystoupením tohoto kalendářního roku končí večer Českých slavíků. Ten byl naopak velmi povedený.

22:37 - Karel Gott sice na předávání Českých Slavíků chyběl, nicméně se stal králem večera. Nejen že se po roční pauze vrátil na trůn v kategorii zpěváků, odkud ho před rokem nečekaně vystrčil Tomáš Klus, ale stal se absolutním slavíkem. Gott dostal více hlasů než Lucie Bílá, kterou v této kategorii většinou vyhrávala.

22:36 - Absolutním slavíkem se stává Karel Gott.

22:33 - Objevem roku je nepřekvapivě Adam Mišík. Sny slavného Vladimíra Myšíka. Krásně zazpíval.

22:32 - Objev roku vyhlásila Nicky Tučková, kterou má jan Kraus rád. A asi proto je na pódiu. Snažila se být maximálně vtipná, povedlo se to?

22:28 - Na pódiu nyní řádí Lucie Bílá. Má kolem sebe hodně tanečníků a zpívá píseň ze svého nového alba, v němž přišla na chuť elektronické hudbě.

22:26 - Gottova životní partneka přečetla napoprvé špatnou obálku. To byla ta nevýherní, tu pro první místo čte až an druhý pokus. Karel je vtipný, i když není na pódiu.

22:24 - Zlatého slavíka přebírá za manžela Ivanka Gottová. Má tři obálky se třemi proslovy. Karel je napsal pro případné třetí, druhé i první místo. Asi si moc nevěřil...

22:20 - S náskokem pouhých 47 bodů vítězí... Karel Gott! V televizi jde přednatočená zdravice od pana Gotta. Mistr se bohužel nemohl dostavit.  Děkuje za 38. slavíka. "Přátelé, chybíte mi a doufám, že já chybím vám".

22:17 - Stříbný slavík je... Tomáš Klus! Takže je dost dobře možné, že na trůn se vrací božský Kája! Gott by jednoduše vyhrál, i kdyby zapomněl zpívat a odstěhoval se do Vegas.

22:16 - Jan Kraus se vrhl na Ivanu Chýlkovou, zatáhl ji za pódium a tam si podle zvuků pravděpodobně dali rychlovku. Nebo si na to hráli. Ivana byla tak zpitomnělá, že chtěl předat zlatého Jeníka.

22:15 - Honza Kraus teď ukončil hlasování o objev roku. Už nehlasujte!

22:14 - Kamery stále zabírají Josefa Rychtáře a vymóděnou Ivetu Bartošovou. Kde je Džambulka, tam to žije.

22:11 - Třetí je Richard Krajčo. Další ocenění Kryštofa.

22:10 - Kachny jsou pryč a jsou vyhlašovány nominace na zpěváka roku. Kdo vyhraje? Obhájí Klus? nebo se vrátí na trůn Gott? Nebo to bude někdo úplně jiný?

22:07 - Jan Kraus je zpátky na pódiu a přivedl cvičené francouzské huso-kachny. Chce trumfnout kohouta Dana Landy, kterého také vesele z pódia zdraví. Kachny se kolíbají po pódiu a zobají.

22:00 - Za chvíli přijde Lucie Bílá a jedno gigantické číslo na závěr...

21:54 - Marta Jandová spolu s Petrem Kolářem vzpomínají na dva nedávno zesnulé umělce - zpěváka Pavla Bobka a textaře a hudebníka Zdeňka Rytíře. A to nejlépe jak to mějí - zpěvem. Zpívají slavnou píseň Martina otce Petra Jandy od kapely Olympic. Kolik máš ještě dní.

21:52 - Vyhrává videoklip k písni Cesta Tomáše Kluse a kapely Kryštof. Trpaslík odchází, režisér videoklipu přichází.

21:50 - Jan Kraus se na vyhlášení videoklipu roku MTV převlékl za trpaslíka. Má vysokou oranžovou čepičku a vypadá hodně směšně. Tvrdí všem, že je rapper. Ale nikdo mu to nevěří.

21:47 - Na pódiu řádí Tomáš Klus. S parťákem Kučerovským samozřejmě. Hudebně asi zatím nejpovedenější vystoupení večera. Ten by měl být znovu slavíkem...

21:42 - Skokanem roku byla vyhlášena kapela Abba Stars. Jan Kraus musel přinést náhradní mikrofon a je to ohromná legrace, lídr kapely se dobře baví.

21:38 - Hvězdou internetu se stal rapper Machette. Je rád a všem děkuje. Co říkal? Nebylo mu dobře rozumět...

21:33 - A další vrchol večera je zde. Ve svém posledním televizním vystoupení zpívá na pódiu sukpina Nightwork. Kluci jsou ve spodním prádle na plážových lehátkách, kolem nich si hrají slečny modelky v plavkách. Přinesly do Státní opery pravou letní atmosféru.

21:29 - Populární teplická kapela Kabát si v posledních letech podmanila hlasování na slavících a vyhrávala jeden ročník za druhým. Celkem se patra kolem Pepy Vojtka radovala šestkrát za sebou. Sérii je však konec. Kapela Kryštof Richarda Krajča má za sebou fenomenální rok, a tak sesadila Kabáty z trůnu. Krajčo a spol. pozdravili diváky namluvenou zdravicí, jak již bylo řečeno, na slavíky nemohli přijet. Ale je jim to líto. Alespoň to říkají.

21:25 - Stříbrného slavíka předal nejlepší český tenista Tomáš Berdych se svou útlou přítelkyní Ester Sátorovou. Ester mluví o Římu a o Daviscupu. Má široký úsměv. A vyhlašuje první bombu Přenosu - Kabát posedmé za sebou skupinou roku nebude! Kabát je druhý...

21:23 - Bronzovými slavíky jsou tradiční host slavíků, skupina Chinaski. Chinaski jsou an tom na slavících stejně jako v českém showbyznysu. Nejsou nejlepší, nejsou první, ale stále tu s námi jsou, je o nich slyšet a rádia jim hrají.

21:22 - Na pódium vplul Jan Kraus, opět v dalším převleku. Má na hlavě šátek a je jakýmsi podivným křížencem tvrdého rockera a motorkáře. Hodil pár drsných fórů, řekl nějaké to sprosté slovo a uvedl vyhlášení Skupiny roku.

21:15 - Po speciálním tanečním čísle na hudbu Horečky sobotní noci, které nečekaně přerušil moderátor Kraus, se vyvalila na pódium Ewa Farna. Krásná a krásně kulaťoučká zpěvačka zpívá jeden ze svých hitů. Znáte ho? Jestli ano, z rádia to nebude. Farna má kozačky, kšiltovku a ukazuje nohy, které jsou navzdory její tankoidní velikosti horní části těla, stále ještě celkem štíhlé. Její kytarista Martin Chobot ji při odchodu pohladil záda.

21:10 - V publiku nechybí ani Andrej Babiš s manželkou.

21:07 - Na pódiu je opět Jan Kraus, ale nemá na diváky moc čas, protože telefonuje. Nicméně, nezapomeňte, že stále ještě můžete hlasovat!

21:02 - Na pódium vtrhla kapela Chinaski s unikátním mixem svých písní. Michal Malátný je viditelně ve formě.

20:59 - Nejhranější písní rádia Impuls, což je mimochodem další kategorie, se stává píseň "Cesta" Tomáš Kluse a kapely Kryštof. Loňský slavík si pro ni jde osobně na pódium. Má bílou košili a podivné kožené kšandy. Je milý jako vždy. A navrch i vtipný. Kryštofové nepřijeli, mají koncert.

20:55 - Hvězda seriálu Ulice Michaela Badinková předá slavíka vítězi kategorie Slavíci bez hranic. Je to slovenská kapela No Name, v Česku snad více oblíbená než ve své rodné zemi. Skupina si připravila pro diváky perfektní rýmovanou odrhovačku.

20:49 - Zpívá Richard Müler. Vokální předělávku svého hitu "Nebude to také lahké".

20:47 - Nejlepší zpěvačkou se zcela očekáváněc opět stává Lucie Bílá. Má vlasy podobné jako Honza Kraus a děkujeme všem. "Byl to velmi dobrý rok"."

20:45 - Na pódium napochodoval Jan Kraus v ženských bílých šatech a s "travesty" líčením. S obří černou parukou.

20:41 - Vojtek přišel políbit ruku Lucie Vondráčkové. A také se v reklamní pauze spolu vyfotili.

20:37 - Stříbrnou zpěvačkou se stává Lucie Vondráčková. Cenu předával jako vždy vtipný Petr Čtvrtníček. Všem v sále i doma u televizí ukázal nejen holá záda, ale i zadek.Vzadu v obleku měl obří díru.

20:35 - Bronzového slavíka převzala z rukou Václava Postráneckého nečekaně šarmantní Aneta Langerová.

20:31 - Kdo vyhraje v kategorii zpěvaček? Lucie Bílá? Lucie Vondráčková Ewa Farna? Nebo snad Monika Absolonová?

20:27 - S hitem Dole v dole nastoupila na pódium kapela Kabát. Tato teplická formace slavila triumf v kategorii skupin již šestkrát za sebou. Povede se jí to i po sedmé?

20:20 - Moderátor Jan Kraus nastoupil se zpěvem na pódium a slavnostní večer Českých slavíků právě začal. Napětí vrcholí... Obhájí Tomáš Klus nečekaný loňský triumf?

Největší hudební svátek Český slavík Mattoni se nezadržitelně blíží a s ním i přehlídka největších hvězd. Jaký bude scénář sobotního večera?

Zpěvačka a čerstvá maminka Marta Jandová chystá s kolegou Petrem Kolářem jedno velké překvapení. Společně totiž zazpívají a vzdají hold nedávno zesnulému králi textařů Zdeňku Rytířovi.

Nebude to ale jen loučení se Zdeňkem Rytířem. Možná naposledy se společně před kamerami objeví populární skupina Nightwork, která si pro televizní diváky a kolegy z branže chystá vystoupení srovnatelné s šokovou terapií.

Plejádu slavných hvězd na slavíkovském pódiu doplní další zvučná jména, například Richard Müller se skupinou Fragile, skupina Kabát, Tomáš Klus nebo Ewa Farna.

Přehled vítězů ankety Český slavík za rok 2013:    

Absolutní slavík - Karel Gott

Kategorie zpěváků:     
1. místo - Karel Gott     
2. místo - Tomáš Klus     
3. místo - Richard Krajčo

Kategorie zpěvaček:     
1. místo - Lucie Bílá    
2. místo - Lucie Vondráčková     
3. místo - Aneta Langerová

Kategorie hudebních skupin:     
1. místo - Kryštof     
2. místo - Kabát     
3. místo - Chinaski

Kategorie Skokan roku: ABBA STARS

Kategorie Objev roku: Adam Mišík

Kategorie Slavíci bez hranic (slovenští interpreti): No Name

Kategorie Hvězda internetu: Johny Machette

Kategorie MTV videoklip roku: Kryštof - Cesta ft. Tomáš Klus

Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls: Cesta (Kryštof a Tomáš Klus)

Nechtěli jsme ho vzdát především kvůli našim divákům, stojí si za svým tým…

03.08.2021 18:15 Letní filmový a hudební festival SLAVONICE FEST proběhne od 4. do 8. srpna 2021 v jihočeských…

Zemřel baskytarista americké kapely ZZ Top Dusty Hill, bylo mu 72 let

29.07.2021 00:26 Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista…

Hradecký slunovrat objevil novou hvězdu

16.07.2021 16:35 Ne vždy je možné spatřit zásnuby, souznění dvou, a na první pohled nesourodých žánrů. Na Hradeckém…

Související:

Právě se děje