Ministerstvo kultury zveřejnilo audit České filharmonie

Praha - Ministerstvo kultury zveřejnilo ve středu kompletní hloubkový finanční audit, který si nechal vypracovat Vladimír Darjanin pro účely České filharmonie (ČF). Podle ministerstva byly prostředky na pořízení tohoto auditu vynaloženy nehospodárně a takový audit nemá vypovídací hodnotu.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo kultury se rozhodlo, že nechá veřejnost nahlédnout do výsledků auditu. Učinilo tak z důvodu velkého množství spekulací, které se objevily po pátečním odvolání Vladimíra Darjanina z funkce ředitele České filharmonie. Na stránkách ministerstva kultury se objevil kromě samotného dokumentu také komentář ekonomické sekce ministerstva.

Audit, který stál téměř 125 tisíc korun, ukázal podle expertů ministerstva kultury, že se Vladimír Darjanin už od převzetí své funkce nepříliš dobře orientoval v oboru. Audit, který nechal na vlastní žádost vypracovat, slouží totiž v obchodní sféře investorovi k tomu, aby odhalil rizika skrytá v listinách při koupi jiné společnosti, nebo aby ovlivnil kupní cenu. Ve státní správě se údajně tento typ finančního auditu nepoužívá. Z tohoto důvodu má podle ministerstva kultury minimální vypovídací hodnotu. Finanční prostředky byly podle Václava Riedlbaucha navíc využity velice nehospodárným způsobem.

Další auditní šetření, které Vladimír Darjanin objednal za 321 300 korun, mělo posoudit aktuální stav na úseku lidských zdrojů z hlediska efektivního využívání lidského potenciálu. Jeho cílem bylo vyhodnotit osobnostní, kompetenční a kvalifikační předpoklady jednotlivých zaměstnanců.

Vladimír Darjanin nechal krátce po svém nástupu do funkce ředitele České filharmonie vypracovat audity, které měly zjistit aktuální stav a předchozí hospodaření filharmonie.

Ministerstvo kultury se k odtajnění auditu odhodlalo proto, že i přes předchozí souhlas Vladimíra Darjanina se vedení České filharmonie zveřejnění auditu bránilo.

Vedení České filharmonie oznámilo agentuře Mediafax, že nebude podávat žádné komentáře k zveřejnění auditu "due diligence" ministerstvem kultury.

Ministerstvo kultury ve svém komentáři k auditu uvedlo několik příkladů, kde údajně auditoři chybovali. Odmítlo například to, že by předchozí vedení České filharmonie do rozpočtu nezahrnulo částku více než 13,5 milionů korun za nákup mixážního pultu. "Pořízení investic není nákladovou položkou, proto se nerozpočtuje. Jejich pořízení ovlivní náklady organizace pouze prostřednictvím odpisů dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku, nikoliv pořizovací cenou majetku," vysvětluje se ve stanovisku ministerstva.

Hlavní problém, na který bývalý ředitel ČF Vladimír Darjanin upozorňoval, tedy to, že dluhy filharmonie umazává postupným vyčerpáváním ze svých zdrojů. "Organizace fondy používá v souladu se zákonem § 53 odst. 1 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech," uvádí ministerstvo, které upozorňuje na to, že v zákoně se stanoví, že příspěvková organizace má právo hospodařit s prostředky svých fondů.

Ani prohlášení auditu, že ČF využila ze svých rezervních fondů o více než o tři miliony korun víc, než byl skutečný rozpočet, se ministerstvu kultury nelíbí. Tato částka prý pocházela z finančních darů umístěných v rezervním fondu. "Jejich použití se nerozpočtuje, proto nedošlo k neoprávněnému čerpání rezervních fondů," píše se ve stanovisku ministerstva.

Audit, který si nechal Darjanin vypracovat, napadá mimo jiné i to, že předchozí vedení filharmonie nakupovalo mimo jiné kancelářský a hudební materiál z fondu reprodukce majetku. "Došlo ke skrytému financování provozních potřeb, které by správně měly být zahrnuty v příslušné části rozpočtu," usuzuje audit. Ministerstvo však oponuje stanoviskem ministerstva financí, podle něhož z tohoto fondu lze zakoupit i spotřební materiál a drobný dlouhodobý majetek.

Výhrady auditorů se týkaly i mezd, které podle nich byly ve sledovaném období 2004 až 2008 vždy vyšší než rozpočtový příjem. Česká filharmonie ale podle ministerstva správně použila na pokrytí těchto nákladů peníze z fondu odměn. Kdyby se tehdejší vedení České filharmonie drželo závěrů autorů auditu a na mzdy používalo jen rozpočet od ministerstva, nemohlo by čerpat vůbec z fondu odměn, uvedlo ministerstvo.

Pochybení našli ministerští právníci i v tom, že se auditoři ve svých výpočtech nákladů na mzdy spletli o více než milion korun.

Vladimír Darjanin byl ředitelem České filharmonie jmenován bývalým ministrem kultury Václavem Jehličkou, který se pro jeho osobu rozhodl i přesto, že ho výběrová komise jednoznačně nedoporučila. Funkce se ujal 1. července 2009. Darjanin je dále intendantem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, který se konal poprvé v roce 2008.

Před Vladimírem Darjaninem byl ředitelem České filharmonie současný ministr kultury Václav Riedlbauch.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Kapela Rammstein rozzářila Letňany ohni a rozbouřila desítky tisíc fanoušků

15.05.2022 23:27 Německá metalová kapela Rammstein dnes na letišti v pražských Letňanech rozbouřila svou hlasitou…

Letošní ročník Eurovize vyhrála Ukrajina. Česku se nedařilo

15.05.2022 01:15 Nejpopulárnější pěveckou soutěž světa Eurovision Song Contest, v Česku známou jako Eurovize,…

Česko je opět ve finále Eurovize. Skupina We Are Domi uspěla

12.05.2022 23:10 V italském Turíně dnes večer proběhlo druhé semifinále nejsledovanější nesportovní soutěže na světě…

Vypsaná fixa vydává nové album Kusy radosti. Novinku představuje singl a…

09.05.2022 13:15 Nová deska Vypsané fixy vychází po třech letech a jedná se o 10. album v pořadí. Vzniklo v průběhu…

Jan Smigmator se svým big bandem opět vystoupí v pražské Lucerně

09.05.2022 13:08 Už deset let trvá pěvecká kariéra českého swingaře Jana Smigmatora (36). A stihl toho už víc než…

Kapela Point of Few vydává debutové album. Hraje na něm také klávesista…

05.05.2022 16:02 Česká čtyřčlenná kapela Point of Few vydává své debutové album Open to Closeness. Její skladby…

Cenu Anděl získali Farna i Stypka. Vítězná Sněť vulgárně kritizovala OSA

27.04.2022 22:53 V pražském Veletržním paláci se dnes rozdaly ceny České hudební akademie Anděl. Držitelkou V…

Zimmer v pražské O2 areně nabídl také hudbu k filmu Duna, za kterou má…

21.04.2022 02:36 V pražské O2 areně dnes skladatel Hans Zimmer na turné Live Europe Tour nabídl také hudbu k filmu…

Jazz, klasika i bluegrass jen s mandolínou a mikrofonem. Fenomén Chris…

20.04.2022 17:21 Skladatel, zpěvák a fenomén mandolíny Chris Thile zavítá na podzim do České republiky. Jeho…

A-ha před koncertem v Praze atakují 1,5 miliardy zhlédnutí Take On Me na…

19.04.2022 18:40 Kultovní hit Take On Me norské kapely a-ha se stal druhým hudebním videem 80. let, které na YouTube…

Související:

Právě se děje

reklama