Co přinese nová koncertní sezona Filharmonie Brno?

Brno – Již 59. koncertní sezonu připravuje Filharmonie Brno. Posluchači se mohou těšit na ověřená díla minulosti, která se setkají s tím nejlepším ze současné hudby, filmové partitury zazní s obrazem i bez něj, vybraní čeští a zahraniční specialisté přednesou špičková díla období baroka i klasicismu a na pódiu se objeví také několik žádaných interpretů známých z alternativní scény.

Filharmonie Brno

Filharmonie Brno má ambice jít s dobou, nechce být muzeem, ale živou hudební institucí, která staví na roveň díla staletími prověřená se skladbami novějšího data, veskrze však také klasickými. Neexperimentuje, ale nabízí takové hudební zážitky, na jaké jsou zvyklí posluchači v koncertních síních vyspělých zemí a to za vysoké interpretační úrovně orchestru, který koncertuje po celém světě. „Málokde se u nás i v zahraničí najde v dramaturgických plánech symfonických orchestrů tolik atraktivní hudby mnoha staletí a žánrů, jako je tomu v nabídce nové sezóny Filharmonie Brno," hodnotí sezonu Aleš Březina, skladatel, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů. „Opravdu poutavá a šťastná dramaturgie. Ruku v ruce s ní půjdou interpretační výkony. Myslím, že se máme na co těšit a že Filharmonie Brno dokazuje svou pohotovost, evropsky náročný přístup, a to ji i zavazuje k výkonům, které ji dále povedou k posílení umělecké pozice a významu ve střední Evropě," dodává Miloš Štědroň, současný český hudební skladatel, hudební vědec a pedagog.

Příjemná je v 59. sezoně jistě také možnost sestavit si své Předplatné na míru a získat díky němu místo na koncertech včas a s abonentskou slevou. Filharmonie tak neomezuje posluchače striktně danými cykly, ale nechává jim volnou ruku ve výběru koncertů, aniž by ztráceli finanční výhody předplatného. Vybrat si je možno šest a více koncertů napříč nabídkou a sestavit si tak menu přesně dle své chuti.

Filharmonie Brno může navíc těžit z polohy města, která ji opravňuje stát se jakýmsi mezikulturním mostem. Je tak symptomatické, že si pro sezonu 2014/2015 zvolila jako rezidenčního umělce Benjamina Jusupova, izraelského skladatele, dirigenta a klavíristu působícího jako respektovaná osobnost po celém hudebním světě a komponující pro světoznámé sólisty, jako jsou Maxim Vengerov, Misha Maisky či Vadim Repin. V průběhu sezony zazní jeho koncertní skladby, nezřídka využívající atraktivní posluchačské prvky (názvuky středoasijské tradiční hudby, tanga, rocku, málo slýchané nástroje, smyčky) v podání špičkových hudebníků – violoncellisty Alexandra Kňazeva, flétnisty Matthiase Zieglera a jednoho z nejlepších současných violistů Maxima Rysanova; ve své umělecké trojroli se na jednom z koncertů představí i sám Jusupov.

K dalším očekávaným vrcholům sezony bude patřit prosincová světová premiéra kritického vydání oratoria Epos o Gilgamešovi, která připomene 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů a symbolicky završí Rok české hudby 2014, událostí bude zmíněná „faustovská" kantáta Alfreda Schnittkeho mimo jiné s Ivou Bittovou v roli Mefista nebo provedení kompletního orchestrálního díla brněnské skladatelky Vítězslavy Kaprálové při příležitosti 100. výročí jejího narození. Nevšední zážitek slibuje pilotní projekt rozvíjející se spolupráce s Univerzitním kinem Scala: ruský němý film Nový Babylon z roku 1929, příběh nenaplněné lásky odehrávající se na pozadí temné historie Pařížské komuny, doprovodí filharmonici v Besedním domě původní hudbou Dmitrije Šostakoviče. Další informace o programu a předplatném naleznete na www.filharmonie-brno.cz.

Témata: Filharmonie Brno

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Související:

Právě se děje

reklama