Legendární britská kapela Incognito míří do Brna

Brno – Již 24. října zavítá do Brna legendární hudební skupina Incognito. Koncert, který se uskuteční v Sono Centru, slibuje originální směs jazzu, soulu a funku. Kapela, jejíž kořeny sahají až do 70.let, letos vydala album Ampilified Soul, které dokazuje, že i po více jak třiceti letech existence má Incognito stále co nabídnout.

Britská pětice Incognito

Hudební kořeny acid jazzové kapely Incognito sahají až do 70. let, tedy zlaté éry fúzí jazzu, soulu a funku. Za jejím zrodem stojí Jean-Paul Maunick (aka Bluey) a Paul "Tubbs" Williams. Oba byli v druhé polovině 70. let členy disco-funkové skupiny Light of the World, která nahrála hned několik hitů, včetně coververze profláknuté I Shot the Sheriff. Těsně po vydání třetího LP Check Us Out, Maunick a Williams mírně pozměnili sestavu a přejmenovali kapelu na Incognito. Data vydání prvního a druhého alba sice dělí celé desetiletí, ovšem od počátku 90. let až do současnosti skupina naopak pravidelně nahrávala a plně rozvinula vlastní barevný „hybridní" zvuk.

V roce 1981 Incognito debutovalo se singlem Parisienne Girl a vydalo LP Jazz Funk, ale po zbytek osmdesátých let se stáhlo do ústraní. Na začátku 90. let založili DJ Legend a fanoušek kapely Incognito Gilles Peterson label Talkin' Loud. Jedna z prvních kapel, které podepsali, bylo právě Incognito. Jejich remake písně Ronnieho Lawse "Always There" z roku 1991 představil světu vokál Jocelyn Brown a stal se Top Ten hitem i symbolem úspěchu vzkvétající britské acidjazzové scény. Úspěch vedl k vydání druhého alba kapely Inside Life. Album z roku 1992 nazvané Tribes Vibes + Scribes předznamenalo příchod zpěvačky Maysy Leak do stabilní sestavy. Remake hitu Stevie Wondera Don't You Worry 'Bout a Thing se stal dalším hitem Incognita a album zabodovalo na britských i amerických hitových žebříčcích. Třetí album Positivity se setkalo doposud s největším úspěchem a vysloužilo si značnou pozornost v celé Evropě včetně Británie.

Na dvou albech ze začátku nového tisíciletí, Life Stranger Than Fiction (2001) a Who Needs Love (2002), Marysa Leak chybí. Vrátila se až na Adventures in Black Sunshine (2004), desce, která dala prostor pro Incognito mimořádně důležité osobě, Georgu Dukovi. Bees + Flowers + Things (2006) nabídlo remixy a nově zpracované starší hity kapely. Aktuální dekáda pro Incognito začala významným milníkem v historii skupiny, nahrávkou dvou CD Live in London: 30th Anniversary Concert a čtrnáctým studiovým albem Transatlantic R.P.M., které nazpívali Chaka Khan, Mario Biondi, Leon Ware, Ursula Rucker a Leak. Pohled na současnost Incognita prozrazuje, že pramen jejich inspirace zdaleka nevyschnul. S úspěchem se setkalo album Surreal (2012), po němž následovalo Blueyho první sólové album Leap of Faith (2013). Nejnovější Amplified Soul (2014), jehož minutáž přesahuje hodinu, je nejlepším důkazem toho, že Incognito je na vrcholu tvůrčích sil. Vstupenky na koncert v ceně 890 Kč jsou k dostání na www.nejkoncerty.cz a v běžných předprodejích.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

ABBA se dala opět dohromady. Vydala dvě písně, chystá desku hologramovou…

02.09.2021 21:46 Aktualizováno Švédská popová skupina ABBA se bezmála 40 let po rozpadu dala opět dohromady a vydává nové album.…

Plovoucí scéna Prague Sounds už roste. Festival zahájí ve čtvrtek Jiří…

01.09.2021 03:01 Pozornost příznivců originálních hudebních zážitků se opět upíná ke Slovanskému ostrovu. Právě u…

Zemřel Charlie Watts, bubeník legendárních Rolling Stones

24.08.2021 19:46 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. Uvedly to agentury s…

Právě se děje

reklama